$
משפט

בצדי הכביש ובתיק מנהלים: כך קיבל אלכס ויז'ניצר שוחד בהיקף 3 מיליון שקל

הפרקליטות הגישה היום כתב אישום נגד הקבלן יהודה בוזגלו, בטענה ששילם את הכספים למנכ"ל חברת נתיבי ישראל לשעבר בתמורה לזכייה בחוזים בהיקף של כ-230 מיליון שקל של החברה הממשלתית. השוחד נגזר כאחוזים משווי הפרויקטים שבהם זכה בוזגלו

תומר גנון 11:1610.02.19

פרשת נתיבי ישראל: הפרקליטות הגישה היום (א') כתב אישום נגד קבלן על מתן שוחד בהיקף של כ-3 מיליון שקלים למנכ"ל החברה לשעבר, אלכס ויז'ניצר, בתמורה לזכייה בחוזים בהיקף של כ-230 מיליון שקל.

 

 

 

על פי כתב האישום הקבלן יהודה בוזגלו, הבעלים של חברת ביבי כבישים עפר ופיתוח, העביר במספר מקרים את כספי השוחד בתוך תיק מנהלים במשרדו של ויז'ניצר בנתיבי ישראל; בהזדמנויות אחרות עובד של חברת ביבי כבישים העביר את השוחד לויז'ניצר, בשליחותו של בוזגלו, בפגישות שתואמו מראש עם ויז'ינצר לצורך כך, והתקיימו בצידי הדרכים. בכתב האישום מתואר כי היקפי השוחד נקבעו ע"י ויז'ניצר מראש ונגזרו כאחוזים מהשווי הכספי של הפרויקטים בהם זכה בוזגלו. הפרויקטים שבהם זכה הקבלן בוזגלו בתמורה לשוחד: מחלף אשדוד ושדרוג כביש 40 בקטע מאחז-בית קמה.

 

אלכס ויז'ניצר בהארכת מעצר אלכס ויז'ניצר בהארכת מעצר צילום: יאיר שגיא

 

ויז'ניצר כיהן כמנכ"ל במשך 7 שנים (2003-2010).במסגרת תפקידו שימש יו"ר ועדת המכרזים של נת"י, אשר בחרה את קבלני הביצוע שעבדו בפרויקטים השונים, וכן דנה בבקשות קבלני הביצוע לתשלום עבור עבודות חריגות: עבודות שסוגן, כמותן או מחירן נוספים או שונים על הקבוע בחוזה שנחתם בינם לבין נת"י.

 

חשבוניות בגין "הוצאות קידום פרויקטים"

 

כתב האישום, שהוגש נגד בוזגלו על ידי עוה"ד קרן שמיר-עוז, ערן זלר, ויוראי מצלאוי מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות, מתאר כיצד בוזגלו ניגש באמצעות החברה שבבעלותו למכרזים לביצוע עבודות תשתית אותם פרסמה נתיבי ישראל, תוך שהוא מציע הצעות מחיר נמוכות מעלויות הביצוע הצפויות.

 

על פי כתב האישום, על מנת שנתיבי ישראל תאשר תשלומים נוספים בגין ביצוע עבודות חריגות שביצע לכאורה בוזגלו בפרויקטים, באופן שיגדיל באופן משמעותי את הכנסותיו, נהג בוזגלו בתחילת הדרך להעביר שוחד למפקחים בנתיבי ישראל, כדי שאלה יאשרו לו תשלום על עבודות חריגות אותן ביקש. כתב האישום מתאר כיצד שילם בוזגלו שוחד בסך של 10,000 שקל מדי חודש למפקח מטעם נתיבי ישראל על מנת שזה יפעל לטובתו.

 

עם כניסתו של אלכס ויז'יניצר לתפקיד מנכ"ל נתיבי ישראל, כך נטען, ובעקבות פניה בעניין של ויז'ניצר לבוזגלו, חדל בוזגלו לשלם שוחד למפקחים והוא החל מעביר תשלומי שוחד לויז'ניצר עצמו.

 

החל משנת 2006 ועד לסיום כהונתו של ויז'יניצר כמנכ"ל נתיבי ישראל ב- 2010, נענה בוזגלו לדרישות השוחד של ויז'ניצר והעביר לויז'יניצר תשלומים בסכום כולל של לפחות שלושה מיליון שקלים.

 

אישום נוסף בכתב האישום מייחס לבוזגלו ולחברת ביבי כבישים עבירות של מרמה כדי להתחמק ממס, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות הלבנת הון. נטען באישום זה כי את כספי השוחד הוציא בוזגלו מחברת ביבי כבישים בדרך של משיכות בעלים ובדרך של קבלת חשבוניות מנופחות מקבלני משנה של החברה.

 

משיכות הכספים נרשמו בספרי החברה באופן כוזב כ"הוצאות קידום פרוייקטים" או כהוצאות בגין תשלומים ששולמו כביכול לקבלני משנה, זאת על מנת להסתיר את ייעודם האמיתי של הכספים ככספי שוחד; את התשלומים שביצעה החברה כביכול לקבלני המשנה רשם בוזגלו בספרי החברה כהוצאות, וזאת כדי לחמוק מתשלום מס אמת.

 

יחד עם כתב האישום הגישה הפרקליטות לבית המשפט גם בקשה לתפיסה זמנית של רכוש בשווי של כ- 8 מיליון שקל, הכולל רכבים, חשבונות בנק, מט"ח במזומן ומקרקעין, שנתפסו במהלך החקירה מבוזגלו ומחברת ביבי כבישים. בבקשה נרשם כי תפיסת הרכוש בצו בית משפט נחוצה על מנת להבטיח שאם יורשעו הנאשמים בסופו של ההליך ויינתן צו חילוט, ניתן יהיה לבצע את הצו.

 

החלטות בעניינם של ויז'ניצר וחשודים נוספים שנחקרו בפרשה צפויות להתקבל בשבועות הקרובים. החקירה בוצעה ע"י חוקרי יאל"כ בלהב 433 במשטרת ישראל בשיתוף פקיד שומה חקירות מס הכנסה ת"א.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x