$
בארץ

צעד נוסף ברפורמת החשמל: הגופים הממשלתיים יוכלו לרכוש או לייצר עצמאית חשמל

משרדי האוצר והאנרגיה יאפשרו לכל הגופים הממשלתיים להתנתק מחברת החשמל ולרכוש חשמל מיצרן פרטי, או מנגד להקים לעצמם תחנת כוח זעירה שתספק את צרכי החשמל שלהם; האוצר: באוצר מדגישים כי ש"גופים הממשלתיים יוכלו להוזיל את הוצאות התפעול שלהם כבר בטווח הקצר"

ליאור גוטמן 12:5404.02.19

הרפורמה במשק החשמל מתקדמת היום (ב') צעד נוסף בדרך להחלת שוק חופשי לרכישת חשמל.

 

 

 

בדיון שנערך אצל החשב הכללי רוני חזקיהו, ובהסכמת מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי ויו"ר רשות החשמל ד"ר אסף אילת, הוחלט לאפשר לכלל הגופים הממשלתיים להתנתק מחברת החשמל ולעבור לרכש חשמל מיצרן פרטי, או מנגד להקים לעצמם תחנת כוח זעירה שתספק את צרכי החשמל שלהם.

 

באוצר מדגישים כי המשמעות של המהלך היא ש"גופים הממשלתיים יוכלו להוזיל את הוצאות התפעול שלהם כבר בטווח הקצר", זאת כיוון שיצרן חשמל פרטי מוכר ללקוחות נבחרים בהנחה של עד 10% מהתעריף החשמל הרשמי.

 

 

טקס החתימה על הרפורמה בחשמל טקס החתימה על הרפורמה בחשמל צילום: אוראל כהן

 

המהלך של משרדי האוצר והאנרגיה נולד משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא הרפורמה בחברת החשמל, שאושרה סופית בנובמבר האחרון. נקבע בה שכלל הייצור יעבור לסקטור הפרטי שכבר היום מחזיק שליש מהשוק עם הגבלה רגולטורית להתחבר ללקוח הפרטי הבודד. הסיבה השנייה היא הרגולציה של רשות החשמל להקמת מתקני מיקרו גנרציה (תחנות כוח זעירות, עד 16 מגה וואט) בחצר כל גוף או מפעל.

 

הרעיון לחבר תחנות כוח פרטיות לחברות ממשלתיות אינו חדש. למעשה, אחד הלקוחות הראשונים של תחנת הכוח הפרטית דוראד, היא חברת המים מקורות, שמאז הצטרפו אליה לרכש חשמל פרטי ומוזל גם התעשייה האווירית ומשרד הביטחון.

 

גם התוכנית להקמת תחנות כוח פרטיות אינו חדש. "כלכליסט" חשף בשנה שעברה שנמל אשדוד כבר נכנס לתהליך רכש שכזה, מה שמעלה את השאלה מדוע ההחלטה הזו חיכתה עד עכשיו. מה שכן, עתה התקווה היא שצרכני חשמל כבדים, כגון בתי חולים, יוכלו להקים תחנת כוח זעירה בחצרם.

 

במשרדי הממשלה טוענים שההחלטה הזו גם תעודד את פרישת רשת חלוקת הגז הטבעי לגופים הממשלתיים. "ההחלטה הזו תומכת בקידום יעדי הממשלה להתייעלות אנרגטית ומאפשרת למוסדות הממשלה להוזיל את הוצאות החשמל ולהפנות את החיסכון הנוצר מכך למטרות אחרות לטובת האזרחים", אומר החשב הכללי רוני חזקיהו.

 

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי מחדד שמשרד האנרגיה יעודד שוק חשמל תחרותי עם פריסת רשת חלוקת הגז הטבעי. יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, מסכם שרשות מחויבת להרחיב את התחרות בתחום האספקה לכמות הולכת וגדלה של צרכנים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x