$
בארץ

דעה

לביבי חשוב שדוד שרן יחייך בחדרי החקירות

דוד שרן חשוד בשוחד בפרשת הצוללות. כשראש הממשלה תומך דווקא בו כמועמד "ראוי ביותר" לכנסת, האינטרס המכוער זועק לשמים. וזה עוד לפני שהזכרנו את פירוק הנורמות והיריקה בפרצופה של מערכת אכיפת החוק

אמיר זיו 06:4204.02.19

דוד שרן, לפי החשדות שמייחסת לו המשטרה, פעל כמו פושע לכל דבר. עבריין צמרת, לפי הראיות שאספו החוקרים, שבעודו מחזיק בעמדות מפתח ציבוריות לקח שוחד, רימה, הלבין הון, ובקטנה גם עבר על חוק מימון מפלגות.

 

 

 

בהמלצתה להעמיד את שרן לדין בפרשת הצוללות - רק לפני שלושה חודשים - כתבה המשטרה שלפי החשד הוא פעל לטובת האינטרסים של מיקי גנור בעסקאות כלי השיט, הדליף לו מידע על מכרזי רכש ביטחוני, ובתמורה קיבל ממנו כ־130 אלף שקל.

 

איך? באמצעות מתווכים מקורבים שהוצבו במטרה להסוות את קשרי השוחד. דפוס התנהגות עברייני, שהתרחש לפי החשד בשנים שבהן שרן היה מזכיר קצא"א, אחת מזרועות האנרגיה החשאיות והבלתי רשמיות של מדינת ישראל, וראש הסגל ואחד המקורבים ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו. קצת לפני כן, כשכיהן כראש המטה של שר האוצר יובל שטייניץ, שרן חשוד שגייס בעבורו תרומות לקמפיין דרך אנשי קש. כאמור, בקטנה.

מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד דוד שרן. אינטרס ברור ששרן יישאר שבע ומרוצה מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד דוד שרן. אינטרס ברור ששרן יישאר שבע ומרוצה צילום: אוהד צויגנברג

 

 

כעת העבריין לכאורה הזה, החשוד בפרשה ביטחונית מהחמורות שהיו כאן, מבקש להיות חבר כנסת מטעם הליכוד. וראש הממשלה? ובכן, הוא סבור שמדובר ב"מועמד ראוי ביותר". התייחסות פומבית נדירה כזו מצד נתניהו, שמגיעה יומיים לפני הפריימריז, משמעותה לחברי מרכז הליכוד כהמלצה מפורשת להצביע שרן.

 

עסקת בעלי עניין סיבובית

 

אנשי נתניהו מיהרו להתגונן ולהכחיש כי מדובר באתנן פוליטי שנועד לסייע לראש הממשלה, שהרי הוא כלל לא חשוד בתיק הצוללות. העובדות הללו נכונות. אבל גם כך, בז'רגון של העולם העסקי שנתניהו מכיר היטב, מדובר בעסקת בעלי עניין צורמת במיוחד.

 

נתניהו אמנם אינו חשוד בפרשת הצוללות, אבל מקורביו בהחלט כן. ראש וראשון בהם הוא דוד שמרון, שהמשטרה מצאה כי יש ראיות להעמדתו לדין בעבירות של תיווך בשוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

 

שמרון הוא קרוב משפחתו של ראש הממשלה, עורך הדין הפרטי שלו ושל רעייתו, ולא יהיה מוגזם לטעון שהוא אחד מאנשי האמון הקרובים ביותר לנתניהו במשך שנים. שמרון הוא גם שותפו למשרד של עו"ד יצחק מולכו, יועצו ושליחו המיוחד של נתניהו, שנחקר גם הוא בפרשה אך נגדו לא נמצאו ראיות לביצוע עבירות.

דוד שמרון. הרשעה שלו עלולה ללכלך את ראש הממשלה דוד שמרון. הרשעה שלו עלולה ללכלך את ראש הממשלה צילום: יריב כץ

 

 

מקורב נוסף לראש הממשלה שחשוד בפרשה הוא תא"ל (מיל') אבריאל בר יוסף. נגדו מצאה המשטרה ראיות לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה וקשירת קשר לביצוע פשע. בר יוסף היה המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי (המל"ל), אחד מאנשי הסוד הביטחוניים של ראש הממשלה, ואף האיש שאותו ביקש נתניהו למנות לראש המל"ל.

 

לנתניהו יש אינטרס ברור שהשניים ייצאו נקיים מהפרשה. גם משום שהם מקורביו, וגם מפני שהרשעה שלהם עלולה ללכלך אותו. בוודאי כשמדובר בדוד שמרון. בנסיבות האלה, כשהוא מתבטא בפומבי למען שרן ומקדם אותו לכנסת, הוא מסייע בעקיפין למקורביו. זו עסקת בעלי העניין הסיבובית.

 

עוד שחיקה של הנורמות

 

שרן הוא החוליה החלשה בפרשת 3000. הוא ניצב בפני איום של כתב אישום חמור בשוחד. הרשעה עלולה להכניס אותו לכלא, וכמובן תחייב אותו לוותר על תפקידו המתגמל בקצא"א - מה שיהיה כרוך גם בהפסד כלכלי גדול. יש לו הרבה מה להפסיד, ואפשר להניח שהמשטרה הציעה לו - או תציע בהמשך - לשמש כעד מדינה נגד חשודים אחרים. היא הרי כבר עשתה כך בפרשה הזאת, וגייסה את גנור עצמו כעד מדינה.

 

לכשיוגש כתב אישום נגדו, יגיע רגע האמת של שרן. הוא יידרש לשקול את הסיכון שייקח על עצמו, ואת האפשרות לצמצם אותו תמורת מסירת מידע וראיות למשטרה.

אז נכון שמבחינה חוקית, ההשתחלות לכנסת לא תציל את שרן מכתב אישום. ונכון גם שנתניהו עצמו אינו חשוד, ולא ניתן לייחס לו ניסיון למלט את עורו שלו. אבל ככל שמדובר בדאגה למקורביו, האינטרס של נתניהו בדוד שרן שבע ומרוצה גלוי וזועק לשמים. כפי שגלויה וברורה משמעות הדחיפה מצד ראש ממשלה לחשוד מרכזי בפרשה כה חמורה, רגע לפני הפריימריז. אף מתמודד טרי אחר לא זכה לתמיכה פומבית כזאת.

 

מי שמתעקש להמשיך לעצום עיניים ולטעון שמדובר בתמיכה תמימה במועמד, יידרש להסביר מה בדיוק הופך דווקא את שרן ל"מועמד ראוי ביותר"? למה אדם שחשוד כי פשע ומעל באמון כשהיה בתפקיד ציבורי, "ראוי ביותר" להיכנס שוב לתפקיד כזה, ועוד בכנסת?

 

וכל זה לפני שדיברנו על מראית העין, ועל השחיקה של נורמות ציבוריות ראויות, ועל היריקה בפרצופה של מערכת אכיפת החוק, שטמונות בעצם העובדה שראש ממשלה, החשוד בעצמו בשלוש פרשות שוחד, מביע תמיכה פומבית בחשוד אחר בשוחד. למרבה הצער, לאלה נדמה שכבר התרגלנו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x