$
בארץ

מנדלבליט הודיע: אכריע בתיקי נתניהו לפני הבחירות

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לפרקליטיו של רה"מ כי החליט לדחות את בקשתם שלא להכריע בתיקי החקירות נגדו לפני הבחירות: "אין ממש בטענה שלחץ ציבורי הוביל להכרעה"

משה גורלי ו-ynet 10:5401.02.19

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע לפרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי החליט לדחות את בקשתם שלא לקבל החלטה בתיקי החקירות נגדו טרם הבחירות. "לא קמה כל מניעה לקבלת ופרסום החלטה לשקול להגיש כתב אישום בתיקים הנוגעים לראש הממשלה, או בחלקם, בכפוף לשימוע, גם לפני מועד הבחירות", כתב. מנדלבליט צפוי להכריע בחודש הקרוב בעניין העמדתו לדין של ראש הממשלה בכפוף לשימוע. 

 

 

 

בהודעה שפורסמה נאמר כי "הודעת היועץ המשפטי לממשלה באה לאחר שקילת כל הטיעונים שהובאו בפניית הסנגורים, והטענות הנוספות שהוצגו בהרחבה בפגישה שקיימו, לבקשתם, עם היועץ המשפטי לממשלה ועם פרקליט המדינה ובכירים נוספים.

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צילום: עמית שאבי

 

 

במכתב ששוגר לסנגורים הובהר, בין השאר, כי גורמי התביעה הכללית בוחנים את חומרי החקירה בתהליך מקצועי וסדור שנועד לקבל החלטה יסודית ומקצועית בהקדם האפשרי. על תהליך זה הוחלט זה מכבר, עוד לפני ההחלטה על הקדמת הבחירות, ואין הצדקה לסטות ממנו. 

 

"עם ההכרזה על הקדמת הבחירות, חלה על עבודת התביעה הכללית בקשר לתיקים הנוגעים לראש הממשלה הנחיית היועץ המשפטי לממשלה שעניינה 'מדיניות התביעה והאכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות'. ההנחיה קובעת כי "ככלל אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת". הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מבטאת אפוא כלל ברור בדבר המשך הטיפול בתיקי חקירה הנוגעים לאישי ציבור גם בתקופת בחירות, המבוסס על עיקרון העל של שוויון הכול בפני החוק.

 

"הנחיה זו מתייחסת גם לקבלת החלטה מטעם היועץ המשפטי לממשלה על קיומה של כוונה להגיש כתב אישום נגד איש ציבור בכפוף לשימוע, וזאת, גם אם השימוע עצמו יערך לאחר הבחירות. כך נעשה למשל בעניינו של השר צחי הנגבי בשנת 2006 שם הודיע היועמ"ש דאז לשר כחודש וחצי לפני הבחירות כי הוא שוקל להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע (השימוע עצמו נערך לאחר הבחירות). במכתב מובהר עוד כי החלטה להמתין עם פרסום ההחלטה בעניינו של ראש הממשלה, על אף סיום תהליך הבחינה של תיקי החקירה הנוגעים אליו, אם התהליך אכן יסתיים, תפגע בעיקרון של שוויון הכל בפני החוק ובעקרון של זכות הציבור לדעת על החלטות חשובות מעין אלה. היועץ המשפטי לממשלה קובע כי לא נמצאו טעמים לסטות מן הכללים הרגילים בעניין זה, ומדגיש כי אין כל כוונה או רצון מצדו להשפיע בהחלטתו על תוצאות הבחירות".

 

בנוסף הדגיש היועמ"ש במכתבו כי "עוד מודגש כי הטיפול בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשה משיקולים מקצועיים וענייניים, והחלטות התקבלו, מתקבלות ויתקבלו אך ורק על בסיס חומר הראיות ומשיקולים של האינטרס הציבורי בלבד. כמו כן הודגש כי אין כל ממש בטענות המבקשות לייחס להכרעותיו של היועץ המשפטי לממשלה סיבות שונות ומשונות, שאינן ענייניות, כדוגמת לחץ ציבורי או אחר".

 

מנדלבליט נועד בשבוע שעבר במשך שלוש שעות עם עורכי דינו של נתניהו - נבות תל צור, עמית חדד, עודד מודריק, טל שפירא והשופט בדימוס יוסף אלון - שביקשו לשכנע אותו שלא להודיע על שימוע לראש הממשלה לפני מועד הבחירות לכנסת ב-9 באפריל. מנדלבליט צריך להכריע אם להגיש כתבי אישום נגד נתניהו בשלוש פרשות, וכן להכריע אילו סעיפים ייוחסו לראש הממשלה: שוחד או הפרת אמונים - בתיק 1000; תיק 2000 ובתיק 4000.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x