$
בארץ

מנדלבליט יודיע לרה"מ כי לא ידחה החלטה בתיקי חקירותיו. נתניהו: "נכנע ללחץ השמאל"

במכתב שישלח היועץ לסנגוריו של נתניהו, הוא יבהיר כי קיומן של הבחירות אינן מהוות שיקול בהחלטותיו. מנדלבליט צפוי לפרסם את הכרעתו בתיקי נתניהו בחודש הקרוב. מטעמו של רה"מ נמסר: "מקווים שהלחץ האדיר של השמאל על היועץ לא יכניע אותו פעם נוספת"

טובה צימוקי ואלי סניור 20:5731.01.19
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי לדחות את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא לקבל החלטה בתיקי החקירה נגדו טרם הבחירות. מנדלבליט צפוי להכריע בחודש הקרוב בעניין העמדתו לדין של ראש הממשלה לדין בכפוף לשימוע.

 

  

רוב הדיונים בתיקי ראש הממשלה, שנערכו בחודש האחרון בהיקף מורחב, בראשות היועץ מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן הסתיימו. בשבועיים הקרובים יישב היועץ מנדלבליט עם צוותו הקרוב לצורך קבלת החלטתו. הגורם המוסמך והבלעדי ,על פי החוק, לקבל החלטות בענין ראש הממשלה, הוא היועץ המשפטי לממשלה. ההתייעצויות בהרכב המורחב של הפרקליטים שהחלו לפני יותר מחודש, נועדו להאיר כל היבט ראייתי של תיקי החקירה ולהעניק להם את הפרשנות המשפטית הראויה.

  

הצוותים ניתחו את כל הראיות וחיוו את דעתם באשר לסיכויי ההרשעה בכל סעיף וסעיף מוצע. כמו כן נשמעו כל הדעות המנוגדות, המחלישות את סעיפי האישום, כדי לצפות ולהעריך כיצד יתייחס צוות הסנגורים של נתניהו לסעיפי האישום במידה ויוגשו ומה יהיו סיכויי ההרשעה בהם.

 

 

היועץ המשפטי מנדלבליט הדגיש במהלך כל הדיונים ובכמה הופעות פומביות כי מה שינחה אותו יהיו הראיות בלבד והערכת סיכויי ההרשעה. במקביל יקבל היועץ את חוות דעתו של פרקליט המדינה שי ניצן לגבי סעיפי האישום. ככל הידוע, ניצן אימץ את רוב המלצות פרקליטת מיסוי וכלכלה ליאת בן-ארי, שליוותה את התיק מראשיתו.

  

כאמור, מנדלבליט צפוי לדחות את בקשת ראש הממשלה שלא לקבל החלטה בעניני תיקי החקירה שלו ערב הבחירות לכנסת. במכתב שישלח היועץ לסנגוריו של נתניהו, נבות תל-צור ועמית חדד, הוא לא יכתוב במפורש שהוא דוחה את הבקשה, אלא ידגיש כי הוא בתהליך עבודה שאין לדעת בינתיים מתי יסתיים. עוד יבהיר כי קיומן של הבחירות אינן מהוות שיקול בהחלטותיו. בשבוע שעבר נועד היועץ המשפטי עם פרקליטיו של נתניהו לאחר ששלחו מכתב בנושא.

  

מנדלבליט ונתניהו מנדלבליט ונתניהו צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג
במכתב אחר, ששיגר לפני שבועיים יועצו הבכיר של היועץ עו"ד גיל לימון, לעו"ד נבות תל-צור, כתב: "ככל שלאחר השלמת בחינת חומרי החקירה יחליט היועץ המשפטי לממשלה לשקול להעמיד לדין את מרשך, הרי שאז תוזמן לשטוח את טענותיו באשר לאפשרות העמדתו לדין ,כמקובל , בטרם תתקבל ההחלטה הסופית. במסגרת זו, תועמד לרשות מרשך ליבת חומר החקירה".

 

 

לימון כתב כי ביחס למועד פרסום החלטת היועץ המשפטי מובהר כי "הליך בחינת חומר הראיות בתיקי החקירה בהם נחקר ראש הממשלה כחשוד הוא הליך מקצועי המנוהל בהתאם לדרכי העבודה המקובלות ביחס לתיקים אחרים המגיעים להכרעת היועץ המשפטי לממשלה. הליך העבודה על התיקים מתקיים באופן עניני וסדור תוך מאמץ לסיים את העבודה בהקדם האפשרי, הכול כפי שתוכנן מראש, טרם ההודעה על הקדמת הבחירות".

 

 

הוא הדגיש כי פרקליט המדינה שי ניצן כבר הודיע לציבור בחודש שעבר על השלמת בחינת התיקים בפרקליטות, והוסיף "הודעה זו פורסמה לפני שהוחלט על הקדמת הבחירות". לדבריו, צוותו של היועץ המשפטי לממשלה פועל על פי הנחית היועץ, שעל פיה טרם בחירות, הכלל הוא שאין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, אך "הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת . התביעה הכללית מתנהלת ותמשיך להתנהל אך ורק על פי שיקולים מקצועיים".

  

מטעמו של ראש הממשלה נתניהו נמסר: "נראה שהיועץ המשפטי לממשלה נכנע ללחץ של השמאל והתקשורת להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר - ולפני הבחירות".

  

עוד מסרו כי "רק הבוקר דרשו פרקליטי ראש הממשלה מהיועץ לבצע השלמות חקירה של יותר מ-60 עדים משמעותיים שלא נחקרו באף אחד מהתיקים. עוד לא יבש הדיו וכבר הערב נחפזים להדליף מהפרקליטות שאין שום כוונה לבדוק עדים חיוניים אלה. בהחלטה הגורלית ביותר בתולדות המשפט בישראל, דוחסים תהליך של שנה וחצי לכמה ימים. אנו מקווים שהלחץ האדיר של השמאל על היועץ לא יכניע אותו פעם נוספת כשיידרש להחליט אם להתייחס לשתיים וחצי כתבות בוואלה כאל שוחד".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x