$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

לאחר עשרות שנים: ההסתדרות ומקורות הסכימו על שינוי מבני היסטורי

השינוי כולל, בין היתר, פרישה של כ-170 עובדים, תוספות שכר של 2.2% ל-1,900 עובדים שיוותרו בחברה, ומענק התייעלות של 25 אלף שקל לכלל העובדים. חברת-הבת של מקורות שהקימה את מתקן ההתפלה באשדוד תפורק

ליאור גוטמן 22:0230.01.19

בכירי ההסתדרות הכללית, בשיתוף הנהלת מקורות, השלימו הערב (ד') רשמית את ניסוח עקרונות השינוי המבני בחברת המים הלאומית - כך נודע לכלכליסט.

 

 

 

מטה מקורות בתל אביב מטה מקורות בתל אביב צילום: google street view

 

 

בישיבה בה נסגרו הפרטים השתתפו, בין השאר, נציגי אגף התקציבים במשרד האוצר, כמו גם נציגי הממונה על השכר. זאת, במטרה להשיג הסכמות רחבות ככל האפשר לקראת קבלת אישור ממשלתי למהלך. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, עודכן בנוגע למהלך ונתן את ברכתו. הממשלה אמורה להגיש את ההסכם לאישור רשמי במהלך חודש פברואר, בתמיכת שר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ, ובכפוף לאישור היועמ"ש לממשלה.

 

על פי הסיכומים שהושגו, החברה תוציא לגמלאות ובצורה מדורגת כ-170 איש (מתוך כ-2,100 עובדים בחברה ובחברות הבנות שלה), כאשר כחצי מהפורשים יגיעו מחברת האם מקורות, וכחצי מחברת הבת שח"מ. זו האחרונה אף תקבל סוכריה, בדמות הרשאה לבצע עבודות גם עבור המגזר הפרטי בארץ, עם אפשרות עתידית לפעול גם בחו"ל.

 

עוד נודע לכלכליסט כי עלות הפרישה של העובדים נאמדת ב-1.2 עד 1.4 מיליון שקל לעובד, כאשר כלל העובדים שישארו יזכו למענק חתימה והתייעלות בהיקף של 25 אלף שקל לעובד. עוד יקבלו העובדים תוספת שכר של 2.2% לשכר הבסיס שלהם. במקביל נקבע שחברת הבת מקורות ייזום, שהייתה אחראית בין השאר למתקן ההתפלה הכושל באשדוד, תיסגר. כפי שנחשף בכלכליסט, סגירת החברה כבר עלתה לדיון בספטמבר האחרון במשרד האוצר, כאשר המהלך יצא לפועל כבר כבר במהלך השנה.

 

ההסכם החדש משלים למעשה את הטיפול במשבר משק המים. כזכור, המדינה "סוחבת" חמש שנות בצורת רצופות, ובסוף שנה שעברה אף אושרה תוכנית חירום לשיפור משק המים, לרבות הקמת מתקני התפלה חדשים והזרמת מים לכנרת. עם זאת, הממשלה לא השלימה את עקרונות השינוי המבני במקורות, מה שהשאיר את משק המים ללא קבלן ביצוע שישפר את מצבו. לאחרונה הזהירה מקורות כי בלי כלים להתמודד עם המשבר, כמו גם תקצוב מתאים, מי שעלול לשלם את המחיר הם אזרחי ישראל, בשל זינוק צפוי של עד 10% בתעריף המים. כעת, עם השלמת השינוי המבני במקורות ואישורו בממשלה, הסיכוי שתעריף המים מזנק הולך ופוחת.

 

בשיחה עם כלכליסט אמר ארנון בן דוד, יושב ראש הסתדרות המעו"ף בהתסדרות הכללית, על ההסכמות שהושגו הערב: "הבטחנו את עתיד החברה לשנים רבות. החברה תוכל מהיום לטפל בבצורת כיוון שחלק גדול מהשקעות במשק המים יבוצעו על ידי חברת מקורות".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x