$
בארץ

‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏המשרד להגנת הסביבה רוצה לצמצם את פעילות בתי הזיקוק בחיפה - בכפוף לשימוע

ראשי המשרד זימנו לשימוע את מנהלי בתי הזיקוק בעיר, על רקע פליטות חריגות של החומר המזהם בנזן. הדרישה מבז"ן: להחליף עשרות אלפי רכיבי ציוד, ולסגור מתקנים תוך עמידה בלוחות זמנים קצרים. השר להגנת הסביבה זאב אלקין: "החריגות חייבות להיפסק באופן מיידי"

ליאור גוטמן 20:2630.01.19

המשרד להגנת הסביבה זימן היום (ד') את מנהלי בתי זיקוק לנפט (בז"ן) בחיפה לשימוע, כדי שישמיעו את טענותיהם בטרם יקבל המשרד החלטה על נקיטת צעדים כנגד החברות בקבוצה. הצעדים כוללים, בין השאר, הוצאת צו למניעת או לצמצום זיהום אוויר, לרבות אפשרות לסגירת מכלים והחלפה מסיבית של עשרות אלפי רכיבי ציוד במתקנים החשודים בפליטת בנזן. לטענת המשרד, המהלך בוצע, על פי חוק אוויר נקי, בזל חריגות בפליטות של המזהם בנזן.

 

 

 

"חריגות הבנזן מהמתחם חייבות להיפסק באופן מיידי", אמר היום השר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין. "אנחנו מודיעים היום לבז"ן על כוונתנו לנקוט בצעד חסר תקדים, שיורה על החלפת עשרות אלפי רכיבי ציוד ואף על סגירת מתקנים בלוחות זמנים הדוקים".

 

לדברי אלקין, ביצוע הצו המינהלי שהמשרד הטיל על בז"ן הוביל לירידה משמעותית בעליות ריכוזי הבנזן, אבל עדיין נרשמות חריגות: "תושבי מפרץ חיפה זכאים לנשום אוויר נקי ואנו פועלים בנחישות ובכל הכלים העומדים לרשותנו להפחית סיכונים סביבתיים ולהגן ולשמור על בריאותם".

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין השר להגנת הסביבה זאב אלקין צילום: עמית שעל

 

 

מבז"ן מסרו בתגובה כי "הקבוצה משקיעה עשרות מיליוני שקלים מדי שנה ומאמצים רבים בצמצום השפעותיה על הסביבה, בין היתר על ידי הפעלת תכנית ייעודית להפחתת פליטות בנזן, ניטור מתקדם ופיתוח מוצרים נקיים וחדשניים. "העובדות בשטח מצביעות על-כך שמאמצי הקבוצה נושאים פרי ורמות פליטות הבנזן מחצריה פחתו בשנים האחרונות בכ-70%. בנוסף, לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, רובו ככולו של הבנזן שבאוויר נפלט מרכבים ומתחנות דלק. לאחרונה, השיקה קבוצת בזן את הדלק הנקי בעולם, המכיל מחצית מכמות הבנזן הקבועה בתקן ובכך הפחיתה את פליטות הבנזן במפרץ חיפה בעשרות אחוזים, הרבה יותר מאשר סך הפליטות ממפעליה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x