בארץ

מחאת יוצאי אתיופיה: נתיבי איילון נפתחו לתנועה לאחר יותר מ-3 שעות

במהלך היום נחסמו הנתיבים לשני הכיוונים, וכך גם רחובות רבים בת"א. העליות במחלף השלום עדיין חסומות מכיוון דרום וצפון. המפגינים נושאים דגלי ישראל, עונדים טלאי עם מגן דוד וכיתוב "יהודי אתיופי" ונושאים שלטים: "שוטרים רוצחים את ביתא ישראל". המחאה שהתחדשה בעקבות מות יהודה ביאדגה מירי שוטר תימשך עד הערב

ynet 18:5730.01.19

עם דגלי ישראל וטלאי מגן דוד שעליו כתוב "יהודי אתיופי": בתל אביב מתקיימת מחאת יוצאי אתיופיה נגד האלימות המשטרתית, כשאלפים מבני העדה חסמו היום (יום ד') את צומת עזריאלי. המחאה ניצתה בעקבות מותו של יהודה ביאדגה בן ה-24 שנורה על ידי שוטר בבת-ים לפני כשבועיים.

 

בשעות הערב נמסר מהמשטרה כי כלל החסימות בכבישי איילון הוסרו, וכי הכבישים נפתחו לתנועת כלי רכב בכל הכיוונים. עוד נמסר, כי העליות במחלף השלום עדיין חסומות מכיוון דרום וצפון.

 

המפגינים נושאים דגלי ישראל ושלטים שעליהם נכתב: "שוטרים רוצחים את ביתא ישראל", "המחלקה לחיפוי שוטרים" ו"מדינת משטרה". המפגינים קוראים: "שוטר אלים חייב להיות בפנים", "די' נמאס' אנחנו דור חדש".

 

פקקים באיילון פקקים באיילון

 

 

כמה מהם ענדו טלאי מגן דוד שעליו נכתב "יהודי אתיופי". דקות לאחר ההפגנה המרכזית בצומת עזריאלי, עשרות רבות של מפגינים החלו לצעוד לכיוון נתיבי איילון, ובעקבות זאת איילון דרום נחסם לתנועה. בהמשך, לאחר הפגנת מחאה בצומת קריית הממשלה יצעדו המפגינים לכיכר רבין, שם יינשאו נאומים. ההפגנה אושרה על ידי המשטרה מהשעה 15:00 ועד 22:00.

 

אחד המארגנים, דאסלי טקלה: "אנחנו מתמודדים עם ארגון, משטרת ישראל, שמתנהל כמו ארגון פשע. הם לא מבינים עם מי יש להם מאבק. זה היה שוטר רוצח, מאלימות הם עברו לרצח. רצחו כבר עשרה. אנחנו לוחמים ויש לנו קהילה לוחמת. מדינת ישראל והממשלה מפרשת את הנימוס שלנו כפחד, אבל זאת העוצמה שלנו. עשו מביאדגה אחרון הרוצחים. אנחנו נילחם והמחאה הזאת לא תהיה האחרונה".

 

 

פקקים בגלל הפגנת יוצאי אתיופיה פקקים בגלל הפגנת יוצאי אתיופיה

 

שחר מולה, ממארגני ההפגנה: "אנחנו לא שונים מאף אזרח בישראל. המשטרה הפכה אותנו לאלימים ולפושעים אבל לא ניתן שיפגעו בילדים שלנו. אנחנו נלחמים נגד אלימות שפוגעת בילדים שלנו. יש כאן אמהות שבאו להיות כאן כדי לשמור על הילדים שלנו, אנחנו לא צריכים עוד אמהות בוכות או משפחות שכולות. אנחנו לא רוצים דם ובאנו כדי שלא יהיה עוד דם. לא דורשים דם מול דם. זאת מלחמה על הקיום שלנו ואנחנו נילחם". דקלה טנושי, יוצאת אתיופיה (25): "אם מרביצים לילדים שלנו, אף אחד לא יגיע היום לילדים שלו. אנחנו שחורים אבל לא נהיה יותר כבשה שחורה של המדינה הזאת".

 

הפגנת האתיופים בתל אביב הפגנת האתיופים בתל אביב צילום: מוטי קמחי

 

"האירוע שבו נהרג יהודה ביאדגה בבת-ים הוא אירוע מצער שנחקר כעת במחלקה לחקירות שוטרים וליבי עם המשפחה", אמר מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן שקרא היום להרגעת הרוחות.

 

אליאס אינברם, אחד ממארגני המחאה, התייחס היום באולפן ynet להפגנה: "אף מנהיג לא גינה את ההרג של יהודה ביאדגה וזה עצוב. כנראה שזה לא מעניין אותם, אבל אולי היום זה כן יעניין אותם כשהכבישים ייחסמו וכיכר רבין תהיה מפוצצת, אולי אז הם כן יתייחסו".

 

לדבריו, "אנחנו באנו להעביר מסר אחד, שכל יוצא אתיופיה שנפגע מהמשטרה - נכון שהוא לא מיליונר אבל יש לו קהילה חזקה מאוד מאחורה. כל שוטר בישראל צריך להבין שכל טעות שיעשה עם אזרח ויהיה אלים, יש לפחות 150 אלף מאחורי האזרח הזה וכולם יעמדו לצידו וזה בדיוק מה שקורה עכשיו. שכל השוטרים יראו את זה וילמדו את זה".

 

אינברם התייחס לאזהרות המשטרה מאלימות בהפגנה: "מה היינו עונים כישראלים בחו"ל כשאומרים שישראל הורגת ילדים פלסטינים ועושה דה-לגיטימציה למדינת ישראל? חלאס, די עם הפסיכולוגיה ההפוכה הזאת. תמיד אנחנו מוכרים כקהילה שקטה, חמודה, פתאום אגרסיבים, מה קרה.?".

 

אנחנו עדה ששומרת על מסורת יהודית, עדה עם תרבות עשירה, עדה סבלנית מאוד, לא אלימה. אבל מה שחשוב הוא המסרים שאנחנו מעבירים והמסרים הם כאלה: אנחנו יוצאים אמנם בעקבות ההרג ככל הנראה - אולי זה גם רצח - של יהודה ביאדגה אבל היו אירועים שקדמו לכך. הייתה תקיפה של שוטרי יס"מ באשדוד שנכנסו לבי"ס ותקפו ילד בן 12 לעיני כל הילדים, כשהמנהל לא עושה דבר, לא יודעים מה עשו עם המנהל בסופו של דבר, שר החינוך לא פרסם שום דבר, הכל עובר בשתיקה. בכיבוי אש התעללו והשפילו עובד וניסו לתפור לו תיק ביחד עם הממונים עליו כדי כאילו להאשים אותו, והיו מקרים נוספים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x