$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אריסון מכרה את חברת המים לקרן אירופית ב־200 מיליון יורו

אשת העסקים מחסלת את עסקיה בישראל: לאחר שמכרה את מלח הארץ ושיכון ובינוי במחירי הפסד, חברת תשתיות המים מיה נמכרת לברידג׳פוינט במחיר המשקף רווח של 100 מיליון דולר. לשרי אריסון נשארה בישראל רק אחזקה של 16% ממניות בנק הפועלים

גולן חזני 06:5328.01.19

שרי אריסון מכרה אתמול (א') את חברת תשתיות המים מיה לקרן האירופית ברידג׳פוינט תמורת 200 מיליון יורו, כך נודע ל"כלכליסט".

 

זהו שלב נוסף בדרך להתנתקות של אריסון מעסקים בישראל. בשבוע שעבר מכרה אריסון את חברת מלח הארץ ב־170 מיליון שקל לקרן פורטיסימו המנוהלת על ידי יובל כהן, ועתה היא נשארה רק עם אחזקה פיננסית של כ־16% ממניות בנק הפועלים.

 

 

 

שרי אריסון. מתנתקת מעסקים בישראל שרי אריסון. מתנתקת מעסקים בישראל צילום: יח"צ

 

 

בניגוד למלח הארץ וחברת שיכון ובינוי שנמכרו במחירי סוף עונה - השליטה בשיכון ובינוי (47%) נמכרה לנתי סיידוף תמורת 1.1 מיליארד שקל, הנחה של 200 מיליון שקל על מחיר השוק - מיה נמכרת במחיר ריאלי, שמשקף לאריסון רווח של 100 מיליון דולר מההשקעה בה.

 

חברת מיה הוקמה לפני כעשר שנים. פעילות השסתומים והגופים ההידראוליים נרכשה ב־2009 מחברת דורות של קיבוץ דורות בסכום של 105 מיליון שקל. לאחר מכן רכשה מיה גם את חברה BBL הברזילאית.

 

הדו"חות הכספיים של מיה חסויים והפעם היחידה שנחשפו היתה ב־2011 ב"כלכליסט". אז נחשף כי ההכנסות השנתיות של החברה עומדות על 65 מיליון דולר. החברה תוארה אז כמי שנכנסה אז לתחום של הקטנת אובדן המים בצנרת העירונית, פעילות שהיתה מנוע הצמיחה שלה. כך גם עד היום כשההכנסות שלה המריאו על פי הערכות ל־200-150 מיליון דולר, עם רווח תפעולי תזרימי של עשרות מיליוני דולרים.

 

מיה פועלת בעיקר בחו”ל ולקוחותיה הם תאגידי מים. היא פעילה בין היתר באיי בהאמה, שם יש לה חוזה לעשר שנים לטיוב מערכת המים המקומית שהיקפו כ־83 מיליון דולר. ב־2015 חתמה החברה חוזה לטיוב מערכת המים הארצית בג’מייקה למשך חמש שנים בהיקף של 42 מיליון דולר. בפיליפינים מיה פועלת בשיתוף תאגיד המים המקומי Maynilad. כמו כן, לחברה יש אחזקה של 30% בחברת המים Indaqua הפורטוגלית.

 

עם סיום המכירות של אחזקותיה בישראל, צפויה אריסון להישאר עם אחזקה בחברת שיט התענוגות האמריקאית קרניבל קרוז, שבה שולט אחיה מיקי אריסון. בנוסף, אריסון תמשיך להחזיק ולממן את הפעילויות הפילנתרופיות שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x