בארץ

בלעדי לכלכליסט

צה"ל ידחה בשנה את המענק למשרתי יחידות הסייבר

חיילים ביחידות הסייבר שיתחילו את שירות הקבע מ־1 במרץ 2019 יקבלו מענק של 12‑30 אלף שקל החל משנת הקבע השנייה שלהם במקום בשנה הראשונה, כפי שהיה נהוג עד כה. גורם בצה"ל: "מי שכבר נכנס לקבע יקבל את המענק"

עמרי מילמן 06:5428.01.19

חיילים המשרתים ביחידות הסייבר של צה"ל יקבלו מענק של 12‑30 אלף שקל בשנה החל משנת הקבע השנייה שלהם במקום הראשונה ‑ כך נודע ל"כלכליסט". דחיית המענק תיכנס לתוקף עבור מי שייכנס לשירות קבע מ־1 במרץ 2019.

 

עד היום היו זכאים לוחמי הסייבר, כמו תפקידים מיוחדים אחרים בצבא, למענק שנתי במשך ארבע שנות שירות קבע. משך הזמן שבו החיילים זכאים למענק לא צפוי להשתנות, רק מועד תחילת קבלתו.

 

 

 

הרמטכ"ל אביב כוכבי. "המשרתים עוברים קורסים ייחודיים" הרמטכ"ל אביב כוכבי. "המשרתים עוברים קורסים ייחודיים" צילום: רויטרס

 

 

לפני שנתיים הורחב המתווה המעניק למשרתי הסייבר מענקים בתור תמריץ שנועד להשאיר את אותם חיילים, שזוכים להצעות מפתות מהמגזר הפרטי, בצה"ל.

 

גורם בכיר באגף כוח האדם של צה"ל אמר ל"כלכליסט" כי "אחרי תחילת מתן המענקים ב־2017, האוכלוסייה שנהנית מהם החלה להתרחב כשנוספו עוד תקנים. "הגענו למסקנה שתחת היקף המכסות והגג התקציבי, ומאחר שמדובר בחיילים שקיבלו את אחד המקצועות הכי נחטפים בשוק, דחיית המענק בשנה היא צעד נכון". אותו גורם הדגיש כי "מי שכבר חתם על המענק יקבלו, ומי שכבר נכנס לקבע וניתנה לו התחייבות, יקבלה".

 

לאור ההבנה כי חיילים שעוסקים בתחום הסייבר עתידים לזכות בקריירה מבטיחה עם שכר גבוה, ההערכות הן שגם אם מתן המענק יידחה, הביקוש לתפקידי סייבר רק ילך ויגדל. ההבנה כי בכל מקרה אותם חיילים נהנים מהכשרה שמקלה עליהם להשתלב בתעשייה בשכר גבוה, מעלה את השאלה האם יש בכלל צורך להעניק להם מענקים במהלך השנים שבהן הם משרתים בקבע ראשוני.

 

צה"ל החל לחלק את המענקים ב־2008, לאחר שטען כי יש קושי לאייש משרות לאור המשכורות הגבוהות שבשוק הפרטי, ועל מנת לשמר את משרתי הקבע הראשוני בעיסוקים אלה, כשעדיין אין להם השכלה אקדמית. ב־2012 הורחבו המכסות לאותם תפקידים בכמה מאות נוספים, לאחר שהרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי הקים שתי יחידות סייבר חדשות ‑ באגף מודיעין ובאגף תקשוב.

 

ב־2017 סיכם צה"ל עם משרד האוצר שמכסות המענקים יוגדלו פי ארבעה במקצועות ייחודיים של הפעלה, סייבר ותוכניתנים. ההסכם העלה את שכר משרתי הקבע הראשוני, וקבע תוספות של מאות שקלים למשרתים בשנתם הראשונה. נגדים במחסני החירום של צה"ל זכו להסכם ייחודי עם תוספות גדולות יותר, ובעלי מקצועות עם ביקוש גבוה, כמו הסייבר, קיבלו תוספות של עד 2,500 שקל בחודש לשכר.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "לאור התעצמות כוח האדם בצה"ל בסקטורים הייחודיים ומתוך מחויבות צה"ל לעמוד בהסכמים עם משרד האוצר, הוחלט כי המענק יינתן המענק משנת הקבע השנייה לשירות. משרתים אלו עוברים קורסים צבאיים ייחודיים המחייבים אותם על פי רוב לשירות קבע של שנתיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x