$
בארץ

ביום ראשון - האוצר יביא לאישור הממשלה את ייצוא הקנאביס; מניות הענף זינקו

הוועדה לבחינת היתכנות הייצוא של קנאביס רפואי הגישה את המלצותיה כבר באוגוסט 2017, אך האישור התעכב בשל אי הסכמות בין משרד האוצר למשרד לביטחון פנים. כעת, משקיבלה המשטרה עוד סמכויות אכיפה ותקציב, ההצעה תעלה לאישור

עמרי מילמן 16:4523.01.19

אחרי דחיות רבות, משרד האוצר צפוי להביא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב את ייצוא המוצרים הרפואיים מבוססי קנאביס רפואי, בהתאם להמלצות הוועדה לבחינת היתכנות הייצוא של קנאביס רפואי שהגישה את המלצותיה כבר באוגוסט 2017.

 

 

 

מימין: השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מימין: השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד צילום: אוראל כהן

 

 

ההצעה תאפשר לייצא מוצרים שיקבלו אישור על ידי הרגולטור במשרד הבריאות למדינות המתירות שימוש רפואי באותם מוצרים.

 

ההצעה הגיעה אחרי ריבים ארוכים ומתוקשרים בין משרד האוצר למשרד לביטחון פנים ועלבונות שהוטחו זה בזה, ולאחר שהמשטרה קיבלה עוד סמכויות אכיפה ותקציב להתמודד עם הרחבת ייצור הקנאביס בארץ. בראש הוועדה עמדו מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

 

 

לפי הסיכום בין הצדדים, התוספת הראשונית שאמורה לממן את האכיפה מול 50 בתי העסק הראשונים עומדת על כ-14 מיליון שקל (ועל 25 תקנים) ותוספת נוספת שאמורה לממן את האכיפה מול 50 בתי עסק נוספים עומדת על 8 מיליון שקל (וכוללת עוד 10 תקנים).

 

מדובר במענה משמעותי, לאור העובדה שכבר היום קיימות לא מעט חוות גידול שנגדן לא הוגשו הלכה למעשה כתבי אישום. בפועל במשרד לביטחון פנים טוענים כי לאור קיצוצים שנעשו בתקופה האחרונה (בין היתר, בעקבות התוספת החריגה לשוטרים ופנסיונרים של כ-20 מיליארד שקל) לא ניתנה תוספת בפועל.

 

מתן הרישיון כפוף לעמידה בתנאים של המשטרה

 

בדצמבר האחרון אישרה הכנסת את החוק שהקנה סמכויות אכיפה בנושא למשטרה. במסגרת זאת, אושרה הקמת ועדה חיצונית שתבחן מתן רשיונות לעיסוק בקנאביס במקרים של חילוקי דעות בין המשטרה לבין היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות. הרישיון שיינתן יותנה בתנאי אבטחה ומיגון לפי דרישת המשטרה ומי שיפר את תנאי הרישיון מסתכן במאסר של עד 24 חודשים או קנס של עד 75 אלף שקל.

 

לפני חודש, יומיים לאחר אישור הצעת החוק בכנסת, החליפו מנכ"ל האוצר שי באב"ד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן מהלומות בטוויטר לאחר אישור החוק.

 

תחילה צייץ השר ארדן: "שוחחתי עם מזכיר הממשלה וביקשתי ממנו להביא לאישור הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב את הצעת המחליטים לאישור ייצוא הקנאביס הרפואי. מהרגע הראשון תמכתי בייצוא הקנאביס הרפואי והנגשתו לכל מי שנזקק לו, וצר לי שמשרד האוצר עיכב שלא לצורך את הסדרת סמכויות הפיקוח על חוות הגידול. כעת אפשר לצאת לדרך".

 

על כך השיב לו משרד האוצר (באמצעות החשבון הרשמי שלו) בטוויטר: "הייוש גלעד, ביום ראשון אין ישיבת ממשלה אבל אל תיתן לעובדות לבלבל אותך... אנחנו שמחים שהמשרד לביטחון פנים הצטרף לתמיכה בתהליך המקצועי שהובל על ידי משרדי האוצר והבריאות ובתמיכת משרדי החקלאות, הכלכלה והמשפטים לטובת כלל המשק, החקלאים והציבור. אמנם באיחור אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא...".

 

במשרד החקלאות מסבירים כי היקף השוק העולמי של קנאביס רפואי הינו למעלה מ-100 מיליארד שקל בשנה. הפוטנציאל הכלכלי של הייצוא מישראל עומד על יותר מ-4 מיליארד שקל בשנה. זאת, מאחר ומחקר הקנאביס בישראל נחשב לאחד המתקדמים בעולם, ובאמצעות הפיתוח הישראלי של שיטה רפואית קלינית ייחודית, הקנאביס הרפואי צפוי לסייע לחולי סרטן, ולעזור לטפל במחלות נוירולוגיות כגון פרקינסון; לסייע לטפל במחלות גסטרואנטרולוגיות זיהומיות, כאב ועוד.

 

שר החקלאות אורי אריאל מסר כי "בעזרת אישור ייצוא הקנאביס הרפואי ייפתח ענף חדש לחקלאי ישראל שעתיד לחזק את החקלאות כולה. אין זה סוד, שישראל היא מעצמת קנאביס רפואי בזכות המחקר הישראלי והתנאים לגידול בתחום אשר מקדימים את מדינות העולם בכ-7-5 שנים. כמו כן, בשל הרגולציה בישראל, המוצרים מיוצרים על פי תקנים מחמירים, שיאפשרו ייצוא מוצרים בתקני איכות ברמה רפואית גבוהה, בדומה לתעשיית התרופות כל זאת, על מנת לספק את התרופה בבתי מרקחת".

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד מסר כי "הטכנולוגיה הישראלית פורצת דרך בתחום הקנאביס הרפואי מצליחה לייצר מוצרים רפואיים מהמתקדמים בעולם מצמח הקנאביס ומשפרת משמעותית את איכות חייהם והתמודדותם של מיליוני חולים ברחבי העולם הצורכים קנאביס רפואי כתרופה קבועה".

 

המשרד לביטחון פנים נמסר בתגובה: בסיכום שנקבע בחודש אפריל 2018 משטרת ישראל היתה אמורה לקבל 25 תקנים וכ-15 מיליון שקל שאמורים להספיק לטיפול בעד 50 עסקים העוסקים בקנאביס. עם זאת, עקב הקיצוצים האדירים שהטיל משרד האוצר על המשרד לביטחון פנים מאז אותו סיכום תקציבי לפני כ-9 חודשים - סכום זה קוצץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x