$
בארץ

פרסום ראשון

הבנקים לכנסת: העבירו לנו חלק מטיוטת הדו"ח של ועדת הטייקונים - לפני פרסומו

איגוד הבנקים דורש מוועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי חוב כי תעביר אליו את הטיוטה המתייחסת אליהם או אל נושאי משרה בבנקים, ותאפשר לבנקים להגיב בטרם פרסום הדו"ח בפומבי. הוועדה בתגובה: "ברור שהבנקים חוששים, ובצדק. ההמלצות יתרמו לשיפור התחרותיות ולשבירת המונופול והעיוותים"

צבי זרחיה 10:3022.01.19

איגוד הבנקים מבקש מוועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי חוב (הידועה גם כ"ועדת הטייקונים") להעביר לבנקים ולנושאי המשרה בבנקים את טיוטת הדו"ח של הוועדה, המתייחסת אליהם או אל נושאי משרה בבנקים, בטרם פרסומו וכי יתאפשר להם להציג את תשובתם.

 

 

האיגוד פנה היום (ג') ליו"ר ועדת החקירה ח"כ איתן כבל (העבודה) וכתב: "האיגוד מבקש שככל שבדעת הוועדה לכלול התייחסות פרטנית לבנקים מסויימים או לנושאי משרה בהם בעבר או בהווה, אזי הקטעים האמורים בטיוטת דו"ח יימצאו לאותם גורמים בטרם הפירסום בפומבי ויתאפשר להם להמציא לוועדה את התייחסותם בכתב לאותם קטעים בתוך פרק זמן סביר אם כך יבקשו לעשות". המכתב נשלח על ידי עו"ד אברהם וול ממשרד פישר חן וול אוריון ושות' המייצג את איגוד הבנקים.

 

בכנסת הובעה תמיהה לנוכח המכתב, שכן, נציגי הבנקים הופיעו בישיבות הוועדה וניתנו להם הזדמנויות להציג את עמדותיהם, ועל כן, אין זה סביר שהם יקבלו את טיוטת הדו"ח הסופי לפני פירסומו. עוד הדגישו גורמים בכנסת, כי הבנקים "הסתתרו" וסירבו למסור שורה של נתונים ודו"חות לוועדה בנימוק של סודיות, ועל כן, אין להם זכות כעת, לדרוש שהוועדה תעביר להם את ממצאיה בטרם פירסומם.

 

חבר הוועדה ח"כ רועי פולקמן (כולנו) אמר, כי "ברור שהבנקים חוששים ובצדק, ממסקנות הוועדה. לא באנו לתקוף את הבנקים אך אין לי ספק שהמלצות הוועדה יתרמו לשיפור התחרותיות ולשבירת המונופול והעיוותים שאנו רואים בשוק האשראי".

 

 

ח"כ רועי פולקמן, חבר הוועדה ח"כ רועי פולקמן, חבר הוועדה צילום: יחצ

 

 

וול ציין, כי "בהתאם לסדרי הדיון שקבעה הוועדה התאגידים הבנקאיים שנשמעו בפני הוועדה הציגו סקירות קצרות ביותר ומוגבלות במשכן, ונדרשו להתייחס על שאלות על ידי חברי הוועדה בלא שהובא בפניהם מראש מה הנושאים שאליהם הם נדרשים להתייחס ומבלי שהיה ביכולתם להגיש טיעון מסודר בכתב לגבי אותם נושאים. טיעון אשר במקרים רבים המתייחס למסכת עובדית המתפרסת על פני עשור".

 

עוד ציין וול, כי "בנוסף, התאגידים הבנקאיים לא נחשפו לתשתית העובדתית שריכזו יועצי הוועדה, שכן הללו לא הציגו את ממצאיהם בפומבי, וממילא לא ניתנה לבנקים הזדמנות להתייחס או להגיב להם". "בנסיבות אלה עלול להיווצר חשש שמא בפני חברי הוועדה לא נפרשה התשתית העובדתית מלאה וכי כתוצאה מכך, גם המסקנות שיוצגו בפני הציבור לא יציגו תמונה מלאה ומאוזנת של מצב המערכת הפיננסית ותפקוד נושאי המשרה בה".

 

"בקשה זו של האיגוד היא בגדר מימוש זכות הטיעון השלמה ונושאי המשרה, הרלוונטיים בהם המהווה את אחד הכללי היסוד במשפט המינהלי, היא בגדר התממשותה של התנהלות הוגנת המצופה מגוף ציבורי ויש בה גם מימוש הערך המוגן של כבוד האדם וחירותו, ושמו הטוב של אדם, משעסקינן ביחידים בהם בדעת הוועדה לעסוק. התנהלות זו צפויה להגביר את אמון הציבור בפעילות הוועדה אשר ביקשה להגדיר עם הקמתה תקן חדש, לפעילותן של ועדות פרלמנטריות".

 

יו"ר ועדת החקירה (ויו"ר ועדת הכלכלה), ח"כ איתן כבל: "על הבקשה של הבנקים נאמר 'עושה מעשה זימרי ומבקש שכר כפנחס'.  לאחר שהבנקים התחבאו והתחפרו תחת מעטה 'סודיות', וכל בקשה של הוועדה למידע אודות היחסים עם הטייקונים נתקלה בסירוב, כעת הם מבקשים שנעביר להם טיוטה - זו בקשה חצופה ומקוממת, מישהו פה התבלבל, הם חייבים דין וחשבון לציבור שמיוצג על ידי הכנסת ולא להיפך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x