$
בארץ

בתמיכת הפרקליטות: המס על הטבק לגלגול בדרך לעלות

למרות סירובו של כחלון להעלות מסים ערב הבחירות, הודיעה הפרקליטות לבג"ץ כי היא מסכימה להשוות בין שיעור המס המוטל על טבק לגלגול לזה המוטל על סיגריות רגילות. המשמעות: ככל הנראה יחייב בג"ץ את כחלון לחתום על צו שיייקר את המס

עמרי מילמן 21:0020.01.19

בג"ץ צפוי לחייב את שר האוצר משה כחלון להפעיל את סמכותו ולחתום על צו המייקר את המס על הטבק לגלגול - זאת בעקבות הסכמת הפרקליטות בנושא, שנמסרה הערב לבג"ץ.

 

 

 

שר האוצר כחלון סירב לחתום על הצו המייקר את המס על הטבק לגלגול מאחר שטען כי איננו מעוניין להעלות מסים ולהכביד את הנטל על ציבור המעשנים.

 

גלגול טבק גלגול טבק צילום: תומריקו

 

 

יש לציין, כי לאחר שיידרש כחלון לחתום על הצו - הוא יהיה טעון אישור של ועדת הכספים.

 

נכון להיום קיים פער עצום בין שיעור המס המוטל על סיגריות (80% מהמחיר לצרכן) לשיעור המס המוטל על טבק לגלגול (35% מהמחיר לצרכן).

 

בעתירה שהגישו "המיזם הרב-מגזרי למיגור העישון" והאגודה למלחמה בסרטן הם דרשו להשוות את שיעור המס המוטל על שני המוצרים.

 

הערב השיבה הפרקליטות לבג"ץ כי היא מסכימה באופן עקרוני לדרישה זו.

 

עמדת הפרקליטות איננה טריוויאלית: בעוד שמשרד הבריאות תמך בהעלאת המס בטענה שאין הבדל מהותי בין הנזק הנגרם מסיגריות רגילות לזה הנגרם מטבק לגלגול, שר האוצר כחלון הודיע במסגרת ההליך המשפטי כי לא יעלה את המס על הטבק בשל חוסר רצונו להכביד את הנטל על ציבור המעשנים (מן הסתם, ערב בחירות).

 

כעת עשוי בג"ץ לכופף את ידו של כחלון, שספק אם בתגובה יבחר לעמוד על הרגליים האחוריות.

 

בעקבות תשובת הפרקליטות לבג"ץ תקף הערב עו"ד אפי מיכאלי, שהגיש את העתירה בשם שתי העותרות, את עמדת שר האוצר וטען כי  "נימוק ההגנה על השכבות החלשות הוא מקומם שכן אחיזה בו מקדמת את צריכתם של מוצרים מסוכנים לבריאותם של העושים בהם שימוש ולבריאות אלו הסובבים אותם".

 

לטענת עו"ד מיכאלי, "במקום למנוע את צריכת מוצרים אלה, מבקש שר האוצר לעודד צריכה של מוצרי טבק לגלגול באמצעות יצירת פער במיסוי, וזאת על חשבון בריאותם של אלה שהוא מבקש בטובתם וכמובן על חשבון הקופה הציבורית הנאלצת להתמודד עם ההשלכות ההרסניות שיוצר פער מיסויי זה במונחים של בריאות הציבור והצורך של מדינת ישראל לממן מערכת בריאות מתפקדת שתתמודד עם תחלואת יתר בשל השלכותיה של תופעת העישון".

 

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון מסרה הערב: ״מדובר באחד ההישגים הגדולים של המאבק נגד העישון בשנים האחרונות. כבר מזמן הוכח, שמס גבוה על סיגריות ומוצרי עישון מציל חיים, ולכן רבבות ישראלים זכו הערב לבשורה של ממש, העשויה להקטין את החשיפה שלהם לאחד ממוצרי הטבק המסוכנים והקטלניים ביותר על המדף. אמנם חבל שנדרש לצורך כך להגיע עד בג״ץ, אבל בסופו של דבר טוב עשו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה, שהבינו כי לא ניתן עוד להמשיך את העוול שבמיסוי בלתי שוויוני על מוצרי העישון. הכדור מונח כעת לפתחו של בג״ץ להשלים את המלאכה ולהכריע סופית בעד השוואת המס". 

 

נכון לשנת 2016, ההכנסות ממס קנייה על סיגריות רגילות עמדו על 5.4 מיליארד שקל, בעוד ההכנסות מטבק לגלגול עמדו על 316 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x