$
בארץ

חברת החשמל דיווחה על שיא בצריכה, הפחם החזיק שליש מהייצור

לפי נתוני יחידת ניהול המערכת הארצית סך הביקוש באמצע הסופה עמד על כ-13 אלף מגה וואט, אחוז יותר מהשיא הקודם שנרשם בקיץ האחרון

ליאור גוטמן 12:1117.01.19

חברת החשמל דיווחה אתמול (ד) בלילה על שבירת שיא צריכת החשמל בכל הזמנים. לפי נתוני יחידת ניהול המערכת הארצית סך הביקוש באמצע הסופה עמד על כ-13 אלף מגה וואט, אחוז יותר מהשיא הקודם שנרשם בקיץ האחרון.

 

 

 

 

שעון חשמל. שיא בצריכת החשמל שעון חשמל. שיא בצריכת החשמל צילום: מאיר פרטוש

 

עיון בנתונים שהגיעו לידי כלכליסט מעלה שסל הדלקים של חברת החשמל לא היה הומוגני, והוא נשען על כ-47% גז (טבעי ונוזלי), כ-32% פחם והשאר סולר. כיצד חלקו של הפחם גדל פתאום דווקא בשעות השיא? מבדיקת כלכליסט עולה שמספר קווי מתח באזור אשקלון "נפלו" בשעת הסערה והם היו מושבתים לכשעתיים. בלעדיהם תחנת הכוח הפרטית דורא (כ-850 מגה וואט) הייתה כמעט מושבתת מה שחייב את חברת החשמל לפצות על המחסור בייצור חשמל בגז על ידי הגברת השימוש בתחנות כוח פחמיות ועד שהתקלה תוקנה.

 

ברקע הדברים המציאות מלמדת עד כמה אי אפשר לוותר על היחידות הפחמיות שממוקמות בחדרה ובאשקלון, כאשר הקריאות לסגור אותן לאלתר היו מותירות חלק מהציבור ללא חשמל. ומה לגבי התפלגות ייצור? בשל התקלה בדרום חלקה של חברת החשמל בסף הייצור הגיע לכ-83%, כאשר השאר מקורו בייצור חשמל פרטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x