$
בארץ

פרשת השוחד במערכת המשפט: עו"ד אפי נוה שוחרר למעצר בית

יו"ר לשכת עורכי הדין שנעצר הבוקר בחשד לשוחד והפרת אמונים שוחרר ל-8 ימי מעצר בית והורחק ל-30 יום מהלשכה. החשד - פעל למינוי עורכת דין - לאחר שניהלו מערכת יחסית אינטימית - לשופטת שלום. נוה חשוד גם בנסיון לקדם את מועמדותו של שופט שלום לתפקיד שופט מחוזי

תומר גנון 21:3116.01.19

בית משפט השלום בתל אביב התיר הערב (ד') לפרסום כי אפי נוה, יו"ר לשכת עורכי הדין, הוא העורך דין הבכיר שנמצא במרכזה של חקירת החשדות לעבירות טוהר מידות הקשורה למינוי שופטים. החשד נגדו הוא לשוחד והפרת אמונים. בית המשפט שלח אותו למעצר בית של 8 ימים - עד ה-23.1 - וכן הרחיק אותו ל-30 יום מלשכת עורכי הדין. במהלך הדיון אמר השופט עלאא מסארווה: "יש חשד סביר הקושר את נוה לעבירות שוחד והפרת אמונים. ראיות שנאספו היום חיזקו את החשד. יש חשש לשיבוש, אבל העוצמה לא גדולה".

 

לצפייה בפרוטוקול המלא של הדיון לחצו כאן

 

 

במהלך החקירה הטיחו החוקרים בנוה התכתבויות אינטימיות שלו עם אחת החשודות. סנגורו של נוה טוען שההתכתבויות הושגו באופן לא חוקי מהטלפון הנייד שלו. המשטרה הוציאה צו איסור פרסום על כל מידע או התכתבות מתוך הטלפונים הסלולריים של נוה. בתוך כך, בהודעה שפרסמה הערב המשטרה נמסר כי: "בניגוד לשמועות ומידע לא מבוסס שנפוץ בימים האחרונים ברשתות החברתיות, החומר שנאסף לא מהווה חשדות לגבי מינויים של שופטים אחרים"; במשטרה הוסיפו כי גם השופט, שעורכת הדין שנחקרה היום חשודה בכך שניסתה לקדם את מועמדותו לביהמ"ש המחוזי, אינו חשוד בביצוע עבירה.

 

 

 

 

בשלב זה צו איסור הפרסום על שמות השופטת ועורכת הדין החשודה עדיין לא הוסר - והן שוחררו למעצר בית של 5 ימים בתנאים מגבילים. שלושה מחברי הוועדה למינוי שופטים מסרו היום עדות בפרשה. עו"ד אופיר סטרשנוב, ממשרד כהן-סטרשנוב-לונדון, ב"כ של השופטת, מסר בתגובה כי "השופטת שיתפה פעולה באופן מלא עם החוקרים, ענתה על כל השאלות שנשאלה וכך תמשיך לעשות ככל שתידרש. השופטת מכחישה באופן מוחלט מעורבות בביצוע עבירות כלשהן והיא מקווה כי החקירה תמוצה בהקדם ויובהר כי לא דבק בה רבב".

 
אפי נוה הערב בבית המשפט אפי נוה הערב בבית המשפט צילום: תומר גנון

 

 

החקירה כוללת בשלב זה שתי פרשיות. בפרשייה הראשונה נחקר חשד לפיו לפני מספר שנים פעל נוה למינוי עורכת דין, לשעבר תובעת משטרתית, לתפקיד שופטת שלום במחוז מרכז. השניים, כך החשד, ניהלו מערכת יחסית אינטימית, ונוה פעל בניגוד לחוק תוך ביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים לקדם את מועמדותה של עורכת הדין בוועדה למינוי שופטים. לבסוף, בסיועו של נוה, היא אכן מונתה לשופטת.

 

 

 

הפרשייה השנייה שנחקרת נוגעת לניסיון מהשנה האחרונה של נוה לקדם את מועמדותו של שופט שלום לתפקיד שופט מחוזי. על פי החשד עורכת הדין שנחקרה, ומקורבת מאוד הן לנוה והן לשופט השלום, פעלה בניגוד לחוק לסייע לקידומו של השופט לבית המשפט המחוזי. המינוי לא יצא לבסוף לפועל. "ניצלת את קשריך עם עורך הדין הבכיר כדי לקדם מועמד לשופט מחוזי", הטיחו בה החוקרים.

 

 

מימין עו"ד ולפיש ומשמאל רפ"ק עודד אררה בבית המשפט מימין עו"ד ולפיש ומשמאל רפ"ק עודד אררה בבית המשפט צילום: תומר גנון

 

  

בראש צוות החקירה שחוקר את החשד לעבירות שוחד וטובות הנאה בהליך מינוי שופטים, עומד סנ"צ אסף ולפיש – אחד מהחוקרים הוותיקים והמתוחכמים ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433, לדברי סנגורים פליליים בכירים. חוקר בכיר נוסף ומעורך בצוות הוא עו"ד רפ"ק עודד אררה.

 

פרקליטה של עורכת הדין, עו"ד עדי כרמלי, מסר: "מרשתי נחקרה היום במשך שעות רבות, שבהן היא מסרה גירסה מפורטת, ושיתפה פעולה באופן מלא עם החוקרים. מרשתי, עורכת דין ותיקה, מכובדת ומוערכת, סבורה כי במעשיה לא דבק כל רבב. מרשתי מעולם לא ביקשה ולא קיבלה דבר מאיש וזאת הבינו גם החוקרים. משכך, אנו צופים כי בזמן הקרוב ביותר, עוד הערב ועם סיום חקירתה היא תשוחרר לביתה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x