$
משפט

עובד לשעבר ב- NSO הודה בניסיון למכור את תוכנת המעקב פגסוס לגורם זר; ירצה 5 שנות מאסר

במסגרת הסדר טיעון עם יחיאל איסקוב, הוסרו העבירות הביטחוניות שיוחסו לו כגון ניסיון לפגיעה ברכוש באופן שהיה בו כדי לפגוע בביטחון המדינה, וביצוע פעולת שיווק ביטחוני ללא רישיון שיווק ביטחוני

תומר גנון 10:5116.01.19

הסדר טיעון בפרשת הגניבה של חלקים מתוכנת המעקב "פגסוס" של חברת NSO. יחיאל איסקוב, עובד לשעבר בחברה הודה הבוקר (ד')בגניבה וניסיון למכור את התוכנה לגורם זר, וירצה 5 שנות מאסר. כך פורסם הבוקר לראשונה ב-ynet.

 

במסגרת ההסדר עם איסקוב (38), הוסרו העבירות הביטחוניות שיוחסו לו כגון ניסיון לפגיעה ברכוש באופן שהיה בו כדי לפגוע בביטחון המדינה, וביצוע פעולת שיווק ביטחוני ללא רישיון שיווק ביטחוני.

 

משרדי NSO בהרצליה משרדי NSO בהרצליה צילום: אוראל כהן

 

איסקוב עבד בתפקיד תוכניתן בכיר ב-NSO. במסגרת תפקידו, קיבל גישה לשרתי החברה, לכלים שפיתחה החברה ומאוחסנים בשרתים, ולקוד המקור של מוצרי החברה. ב-29 באפריל זומן לשימוע לפני פיטורין - לאחריו גנב את מוצרי החברה בהתקן אחסון נייד - מוצרים ששוויים נאמד במאות מיליוני דולרים. בשלב זה ככל הנראה התחזה להאקר וניסה למכור את שגנב ב-50 מיליון דולר, שישולמו במטבעות וירטואליים. ואולם, אחד הגורמים אליהם פנה דיווח ל-NSO על ניסיון המכירה.

 

החברה פנתה למשטרה וב- 5.6.2018 נעצר הנאשם, לפני שהצליח למכור את מרכולתו. על פי העדויות שנאספו בחקירה, פעולותיו אלה של הנאשם סיכנו באופן ממשי את NSO ויכלו להוביל לקריסתה אם היו מצליחות. הגניבה של מוצרים מוגמרים ושל קוד מקור איפשרה גם בניית כלים שיחסמו את מוצרי NSO, גם שיווק של תוכנת הריגול וגם פיתוח גרסאות חדשות שלה ולבנות נשקי סייבר.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x