שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

טלטלה בלימודי ראיית החשבון: שנת ההשלמה תבוטל

מועצת רואי החשבון צפויה לאשר היום שלל שינויים במבנה הלימודים. בין היתר, ייבחן קיצור ההתמחות ואחד ממבחני ההסמכה יידחה לסיום ההתמחות

עמרי מילמן 06:5816.01.19

מועצת רואי החשבון בראשות מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור עומדת לשנות את כל מערך ההכשרה של רואי החשבון בישראל, כך נודע ל"כלכליסט". פי התכנון, יבוטלו הפטורים מבחינות ההסמכה שניתנים בכפוף להשתתפות בשנת השלמה. בנוסף, תיבחן האפשרות שהלימודים האקדמיים יארכו שלוש וחצי שנים, במקום שלוש שנים. לשם כך יוקם צוות שיבחן את הסילבוסים של הקורסים השונים במוסדות להשכלה גבוהה, ויבצעו בהם התאמות כך שהפטורים הנדרשים יוכלו להינתן לסטודנטים. המועצה תקבל את ההחלטה היום, והמהלך צפוי להיכנס לתוקף עבור סטודנטים שיתחילו את לימודיהם באוקטובר 2020.

 

על מנת להיות רואה חשבון היום יש לעבור 14 בחינות. לימודים אקדמיים מזכים בפטור מתשע בחינות, ושנת ההשלמה שעולה כ־25 אלף שקל מאחר שאינה אקדמית מזכה בפטור משלוש בחינות נוספות. כך שרואה חשבון שעושה את שנת ההשלמה נדרש להיבחן בשתי בחינות בלבד (ביקורת וחשבונאות פיננסית מתקדמת).  

ראש מועצת רואי החשבון, אמי פלמור ראש מועצת רואי החשבון, אמי פלמור צילום: אוראל כהן

 

המהלך אמנם יצא לדרך במסגרת טיוב הרגולציה של משרד המשפטים (אליה כפופה מועצת רואי החשבון), אך אמור לסייע למשבר בו נמצא היום המקצוע כולו סביב דעיכת היוקרה של תחום הביקורת, והשחיקה בשכר הטרחה של רואי החשבון. מספר הסטודנטים שלומדים ראיית החשבון בירידה. במועד הבחינה האחרון נבחנו 200 סטודנטים פחות מבשנה שלפני כן, מה שמשקף גם את הירידה במספר הסטודנטים הנרשמים ללימודים במוסדות השונים.

 

 

פלמור מסרה ל"כלכליסט" כי "מועצת רואי החשבון פועלת בשיתוף עם המל"ג כדי להביא לשינוי בתוכניות הלימודים ולביטול שנת ההשלמה, שמטילה עלויות גבוהות על הסטודנטים ומאריכה יתר על המידה את מסלול ההסמכה של רואי החשבון בישראל. העיסוק בנושא נובע מהצורך בחיזוק מקצוע ראיית החשבון והפיכתו לאטרקטיבי עבור צעירות וצעירים מוכשרים. הצעת ההחלטה שתובא בפני המועצה מאפשרת זמן היערכות והתארגנות של הסטודנטים והמוסדות להשכלה גבוהה, כדי לוודא שהמהלך נעשה באופן מדויק ומקצועי".

 

סוגייה נוספת שנשקלת היא קיצור תקופת ההתמחות שעומדת כעת על שנתיים. אופציה נוספת שנשקלת היא שילוב ההתמחות במסגרת הלימודים האקדמיים. מהלך נוסף שייבחן על ידי הצוות שיבחן את תוכניות הלימודים הוא דחיית המבחן הסופי בביקורת לאחרי ההתמחות, מאחר ומדובר במבחן פרקטי יותר (המבחן בחשבונאות פיננסית יישאר לפני הלימודים).

 

בנוגע לסוגיית הההתמחות מסרה פלמור כי "המועצה תבחן את האפשרויות שעומדות בפניה, ביניהן קיצור ההתמחות או שילוב בין תקופת הלימודים להתמחות". בשלב זה לא צפויה להתקבל כל החלטה בעניין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x