בארץ

הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי: "במוקד - הגדלת כושר הפגיעה באויב"

כמעט ארבע שנים מאז שהחל את תפקידו, רא"ל גדי איזנקוט העביר את הפיקוד על צה"ל לאביב כוכבי - הרמטכ"ל ה-22. הטקסים החלו עם הענקת דרגת רב-אלוף לכוכבי בקריה בת"א. איזנקוט: "משאיר צבא כשיר ועוצמתי". נתניהו דיבר על "פגישותיו של איזנקוט עם רמטכ"לים במדינות ערב, שחלקן גם צולם"

יואב זיתון 10:3515.01.19

טקס חילופי הרמטכ"ל יוצא לדרך: שלוש שנים ו-11 חודשים מאז שרב-אלוף במיל' יצא בפעם האחרונה כרמטכ"ל מהקריה, צה"ל מחליף היום (יום שלישי) שוב את מפקדו - ואלוף אביב כוכבינכנס לנעליו של רא"ל גדי איזנקוט באופן רשמי ויהפוך לרמטכ"ל ה-22 של צה"ל. טקסי החלפת הפיקוד החלו הבוקר עם הענקת הדרגה הבכירה ביותר לכוכבי על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, במחנה הקריה בתל אביב. ynet העביר את הטקס בשידור חי.

 

בנאומו בטקס אמר איזנקוט: "בתום 40 שנות שירות וארבע שנות כהונה כרמטכ"ל, אני חותם דרך שהייתה לשליחות חיי. את הצבא שאליו נכנסתי כאחד החיילים אני עוזב היום לאחר שזכיתי לעמוד בראשו. כחייל צעיר בן 18 הנחתי ידיי על התנ"ך ונשבעתי אמונים למדינת ישראל ולצה"ל. ברגע ההוא, אל חובותיי האישיות נוספה חובה לאומית המשותפת לכולנו - החובה לקחת חלק בהגנה על ביתנו המשותף".

 

איזנקוט הוסיף כי "מתוך אחריות זו הצבתי את יעדיי הראשונים כרמטכ"ל - צבא כשיר, מוכן ועוצמתי שחיזק את כוחו בתבונה ובנחישות, שהוכיח כי בעבורו החתירה לניצחון היא ערך עליון. כצבא העם עלינו לשמר מעל לכל את מקומו של צה"ל במרכז הממלכתיות וההסכמה הלאומית".

 

 

מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי ואשתו של כוכבי יעל מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי ואשתו של כוכבי יעל צילום: רויטרס

 

בהמשך נאומו פנה איזנקוט לכוכבי ואמר: "בגאווה אני מבקש להעביר היום את הפיקוד על הנכס היקר ביותר של אומתנו - צבא ההגנה לישראל. הפיקוד על הצבא מועבר היום לך, רב אלוף אביב כוכבי, מפקד ראוי מאין כמותו לעמוד בראש צבא ההגנה לישראל.

 

"הצבא שאני מעביר לידיך היום מתקדם ונותר נאמן לשורשיו ולרוחו. בשנים הרבות שבהן פעלנו יחד בשטח ובמטה הכללי זכיתי להכיר אותך כמפקד בעל עוצמות ויכולות של מנהיגות ופיקוד, אשר יכול ויוכל לעמוד בפני האתגרים המורכבים ביותר. נחישותך וניסיונך הרב יופנו במלואם לחיזוק מוכנות צה"ל ועוצמתו, שמירה על דמותו וערכיו, ולטיפוח הגאווה שבלב אנשיו. זהו תפקידנו ואותו עלינו למלא בלא מורא וללא משוא פנים".

 

עם סיום דבריו אמר: "לאורך כל דרכי פעלתי לפי שני ציוויים עיקריים - הראשון, סוף מעשה במחשבה תחילה, והדבר השני: עשיית הדבר הנכון לעשותו כדי ליצור צבא חזק יותר, צבא ערכי יותר וצבא שיודע לתרום לביטחון מדינת ישראל. בסיום דרכי אני מבקש להפקיד בידיכם את שני הציוויים האלה".

 

הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי צילום: רויטרס

 

 

הרמטכ"ל הנכנס כוכבי אמר לאחר מכן: "אני נשבע. כך קראתי עם חבריי החיילים מול הכותל, שהיה לנו לקיר תומך ומגן. עברו 2,000 שנה וקיר המגן התרחב והפך לצבא ההגנה לישראל. מול דורות של חיילים נשבעתי והפכתי לחוליה נוספת בשרשרת הדורות המתייצבת להגנת המדינה. 'אני נשבע', קורא כל חייל ודוחס לשתי מילים את הוויתור על הפרטי לטובת הלאומי. הבית הלאומי שהוקם כאן הוא יצירה מופלאה שאין שני לה בתולדות העמים אך הוא נטוע באזור אשר מסיבות דתיות ולאומיות מנסה לדחות את שורשיו הטבעיים. להגנתו נדרשת ראייה מפוכחת, כוח צבאי כשיר, נכונות להפעלתו, שיקול דעת ונחישות".

 

כוכבי הוסיף: "ברוח זו נפעל. ברוח זו גדי, פעל צה"ל תחת הנהגתך ופעם אחר פעם הבטיח יכולותיו כמגן הגבולות והפנים והפעיל את זרועו הארוכה על מנת לגדוע איומים. בתקופתך חיזק צה"ל את יחידותיו והגביר מוכנתו. אני מתייצב בראש הצבא ובשם כל חייליו ומפקדיו מודה לך ומצדיע.

 

"אני נוטל עליי את התפקיד ביראת קודש ורואה בו זכות שניתנה לי בסיוע רבים הראויים לתודה. להוריי, שקבעו בידי את המצפן הראשון, מצפן הערכים. למפקדיי ולפקודי לאורך השנים, לשר הביטחון הקודם ליברמן ולך ראש הממשלה ושר הביטחון על הבעת האמון. מעל לכל, לבנותיי ולרעייתי יעל הצועדת עמי כשותפה בדרך התלולה".

 

בסיום נאומו אמר: "כמו כל חייל במעמד השבועה, התחייבתי בזמנו גם אני להקדיש את כל מאמציי להגנת המולדת. כעת, כראש המטה הכללי, כשלנגד עיניי אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה - אני נשבע מחדש. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו".

 

ראש הממשלה נתניהו אמר בטקס הענקת הדרגות כי "השורות האחרונות בדפי המורשת של הרמטכ"ל היוצא נכתבות היום ובמקביל נכתבות השורות הראשונות בגיליון העשייה של הרמטכ"ל הנכנס. בשליחותנו המשותפת להבטחת ביטחון ישראל אסור שיהיה חלל ומעצור, חייב להיות רצף של נשיאה בעול למען מדינת ישראל ולמען בטחון אזרחי ישראל. בעיניי זוהי חובה אדירה, חובה עליונה וזוהי גם זכות כבירה".

 

נתניהו פנה לרמטכ"ל היוצא: "גדי, אתה מסיים יותר מ-40 שנות שירות מסור בצה"ל במימוש הזכות הזאת, ואני בטוח שאתה זוכר את יום הגיוס שלך לחטיבת גולני בנובמבר 78'. בשמי, בשם ממשלת ישראל ובשמם של אזרחי ישראל, תודה לך גדי מעומק הלב".

 

מימין: הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי, רה"מ בנימין נתניהו והרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט מימין: הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי, רה"מ בנימין נתניהו והרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט צילום: רויטרס

 

נתניהו הוסיף: "בארבע השנים הללו התמודדנו יחד עם אתגרים גדולים. הזירות משתנות בעזה, בסוריה, בלבנון ובמקומות אחרים, אבל מולנו עומד גורם אחד מרכזי - איראן ושלוחות הטרור שלה. פעלנו באחריות ובשיקול דעת לסכל את ההתעצמות של מבקשי נפשינו".

 

לדברי נתניהו, "כל פעולות בניין הכוח שלנו בשנים האחרונות מכוונות לחיזוק המוכנות של צה"ל להשגת מטרה אחת - ניצחון במלחמה. וככל שאנחנו חזקים יותר, ככה אנחנו מגדילים גם את הסיכויים לשלום. בזכות יכולותינו המודיעיניות, המבצעיות והטכנולוגיות, קשרינו עם העולם הערבי מתהדקים כפי שלא היה מעולם. מדינות מוסלמיות מובילות מתקרבות אלינו. הן מבינות שאנחנו משמשים לא אויב להן, אלא משענת חיונית עבורן. בהעצמת הצבא שלנו, בהעצמת הכלכלה שלנו, בהעצמת הדיפלומטיה שלנו הפכנו את ישראל לכוח עולמי עולה.

 

"גדי, אתה היית חלק מזה וגם ראית את זה בפגישות שלך עם רמטכ"לים ממדינות ערב, ראית את החיבוק. אפילו צולם החיבוק. יש לך הרבה מאוד הישגים, אבל כעת אתה פושט את המדים בדרך להגשמת משאלות ישנות, אולי טיול תרמילאים. אני מאוד ממליץ על דרום אמריקה, ואולי גם תמצא אתנחתות אחרות לתחנות חייך. אני מאחל לך הרבה הצלחה בהמשך דרכך".

 

לאחר מכן פנה נתניהו לכוכבי: "רב אלוף אביב כוכבי, בנם של ריבה ושאול, שאול שנמצא איתנו כאן. אתה עם כומתה אדומה על הכתף, מה שמסמל את הרוח המיוחדת של הצנחנים. הקריאה 'אחריי', הדבקות במשימה והחתירה המתמדת למצוינות. כמצביא מנוסה אתה תישא מעכשיו באחריות כבדה להבטיח שצבא ההגנה לישראל יעמוד במשימותיו. ישבנו יחד, דיברנו, שוחחנו שיח קולח על העבר ועל ההווה, אבל בעיקר על העתיד, על העשור הקרוב. המטרה ברורה: להבטיח את העליונות שלנו על אויבינו ולהגדיל את הפער האיכותי בינינו לבינם. קודם כל נפעל לחזק עוד יותר את כושר התקיפה שלנו. נבטיח אגרוף תקיפה מוחץ נגד אויבים קרובים ורחוקים כאחד".

 

"אביב, יחד נזניק את צה"ל לשיאים חדשים של תחכום, של טכנולוגיה, של חדשנות. זה לא יומרני לקבוע שבכוונתנו, ולפי אמונתי גם ביכולתנו, להקדים את כל העולם, כי המעז מנצח. היצירתיות שלך, היכולת שלך לחשוב מחוץ לקופסה הוכחה באימוץ שיטות פעולה שהוציאו את אויבנו משיווי משקלם. אתן דוגמא אחת: במבצע 'חומת מגן' פיתחת שיטה לפלס דרך עם לוחמיך מבית לבית דרך הקירות, וכך השתלטתם על מוקדי טרור ביהודה ובשומרון".

 

בסוף דבריו אמר: "אם נהיה נכונים להגן על מדינתנו בכל מאודינו, ייתכן שלא נידרש למערכה כוללת. ואם נידרש לכך, צה"ל יעמוד באתגר, אזרחי ישראל יעמדו באתגר מלוכדים בשעת מבחן, ויחד נבטיח את נצח ישראל".

  

שאול כוכבי, אביו של הרמטכ"ל הנכנס, אמר בריאיון ל-ynet כי הוא לא נתן לבנו שום עצה. "מגיל 15 הוא לא שואל אותי, הוא אדם עצמאי", אמר. לשאלה מה הכי מאפיין את בנו, השיב שאול כוכבי: "המוטו של אביב הוא שבסולם הציונים, הציון האחרון זה לא 'טוב מאוד' - יש מעליו עוד אחד. אני חושב שבכך הסברתי את כל העניין".

 

לאחר הטקס יעלו שני הקצינים הבכירים לירושלים, לביקור בהיכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בכותל המערבי ולארוחת צהריים בבית הנשיא - יחד עם רעיותיהם. לאחר מכן ישובו לקריה, ובצהריים ייערך השלב האחרון והסמלי: מסדר משמר הכבוד שיחתום סופית את כהונת איזנקוט.

 

מוקדם יותר הבוקר, פרסם הרמטכ"ל היוצא איזנקוט פקודת יום בפעם האחרונה. איזנקוט כתב: "לו רק יכולתי לעבור בכל בסיס ומוצב, בכל שטח אימונים ורחבת מסדרים – הייתי מביט בכם בגאווה, הייתי לוחץ כל יד, טופח על כל שכם ומודה לכולכם על המסירות שבה פעלתם בצבא שבראשו הייתה לי הזכות לעמוד.

 

"אני יודע כמה כבדה היא משימת ההגנה על ביטחון המדינה. 40 שנים הייתי שותף לה וכמוכם – גם אני פגשתי מקרוב באתגריה. כחייל וכמפקד, ידעתי רגעים מאתגרים וניצבתי לא פעם מול החלטות מבצעיות וערכיות מורכבות. אך בכל עת, הובילה אותי הידיעה המניעה גם אתכם – אחריותנו למשימת הביטחון היא המתעלה מעל לכל קושי".

 

איזנקוט פנה לחיילים ולמפקדים והוסיף: "זקפו ראשיכם וקבלו את הערכתי העמוקה על הנכונות להיות מגיני ארצנו, מי שנושאים את האלונקה בדורכם ובתורכם. יכולתיו הרבות של צה"ל בטלות ללא תחושת השליחות, ההקרבה והנכונות שלכם. כחייל וכמפקד משך עשרות שנים, ומהיום – ככל אזרח בישראל השם בכם את מבטחו, אני סומך עליכם כי גם בעתיד תשמרו על רוחו ועל כוחו של צבא ההגנה לישראל ותוכלו לכל אתגר שיעמוד בפניכם".

 

החשש ממזג אוויר גשום שישבש את הטקס התבדה הבוקר, עם התבהרות השמיים ויציאת השמש, אך בצה"ל נערכו מראש והטקס בבוקר ייערך בכל זאת באוהל הגדול שהוכשר בתחילת השבוע לאירוע הפרידה שנערך שלשום לרמטכ"ל.

 

כוכבי ערך בשבועות האחרונים, בעיקר מאז אלוף אייל זמיר החליפו בתפקיד כסגן הרמטכ"ל, חפיפה עם איזנקוט. זאת, חרף היכרותו עם התפקיד מהשנים האחרונות בתור הסגן.

 

חילופי הרמטכ"לים היו אמורים להיערך כבר לפני כשבועיים, אך לאור בקשת נתניהו, איזנקוט האריך את כהונתו - גם על רקע שיאו של מבצע "מגן צפוני" לסיכול מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון.

 

כוכבי יחל את כהונתו בתקופה נפיצה, ולא רק ביטחונית: החודשיים הראשונים של תקופתו כרמטכ"ל יחלפו בסימן הבחירות לכנסת, כאשר צה"ל וסוגיות ביטחוניות כבר נמצאים במוקד ההתנגחויות, במקביל לניצול ביקורים ביחידות צבאיות על ידי פוליטיקאים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x