$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בעקבות פנייה ליועמ"ש על התנהלות דני עטר: שי ניצן העביר למשטרה תלונה על "שוחד בחירות" בקק"ל

פרקליט המדינה העביר לאגף החקירות את טענותיה של בכירה בקרן, שקיבלה בשנה שעברה צו הגנה של חושפת שחיתויות ממבקר המדינה. הבכירה טוענת שיו"ר קק"ל דני עטר דאג לבחירת מקורביו לוועידת מפלגת העבודה, שאנשיה בוחרים את יו"ר הקרן

שחר אילן 07:0115.01.19

פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן העביר בשבוע שעבר לבדיקת אגף החקירות במשטרה תלונה נגד יו"ר קרן קיימת לישראל דני עטר על "שוחד בחירות" לכאורה, כניסוחה של מגישת התלונה. התלונה הוגשה בסוף דצמבר ליועץ המשפטי לממשלה על ידי מיכל זילקה, מנהלת מחלקת קולות קוראים בקק"ל, שחשפה בעבר שורת שחיתויות בארגון וקיבלה צו הגנה ממבקר המדינה.

  

 

 

יו"ר קק"ל דני עטר. פעל למרות הנוהל המגביל פעילות פוליטית יו"ר קק"ל דני עטר. פעל למרות הנוהל המגביל פעילות פוליטית צילום: עומר מסינגר

 

 

במכתב בנושא שאותו הפיצה זילקה גם בין בכירי קק"ל, היא מפרטת בהקשר לשורה של בכירים בקרן המקורבים לעטר, שלטענתה נבחרו לוועידת מפלגת העבודה בניגוד לנוהל קק"ל ובעידודו של עטר. זאת, למרות שהוועידה מהווה את הרוב הגדול בגוף הבוחר את נציגי העבודה לדירקטוריון קק"ל וכן את היו"ר. זילקה טוענת בין היתר בתלונתה כי בתקופת עטר "חל בקק"ל שינוי קיצוני לרעה בכל הקשור במינויים פוליטיים, ניצול לרעה ולצרכים אישיים של משאבי הארגון היקרים ורוח של השתקה וטיוח".

 

ב־8 בפברואר 2018 הוציא מבקר המדינה יוסף שפירא צו הגנה קבוע לחושפי שחיתויות לזילקה, שהיתה מהחושפים העיקריים של החומר לדו"ח החמור שפרסם המבקר על קק"ל בראשית 2017. שפירא הוציא את הצו לאחר שהשתכנע ששורת פעולות של התנכלות ושלילת סמכויות שנקטה קק"ל נגד זילקה נבעו מפעילותיה לחשיפת שחיתות או לחשיפת פגיעה חמורה במנהל התקין בארגון.

 

בקק"ל התקבל ב־2 באוגוסט 2016, בתקופת כהונתו של עטר, נוהל "הגבלת פעילות פוליטית". הנוהל קובע ש"על עובד בכיר ועל עובד בעל סמכות מנהלית נאסר להיות חבר בגוף בוחר של מפלגה". במכתב ששלחה זילקה יום למחרת הבחירות לוועידת מפלגת העבודה שנערכו ב־24 בדצמבר 2018, לאחר פרסום תוצאותיהן, היא מתריעה על כך ששורת בכירים שלדבריה מקורבים ליו"ר דני עטר התמודדו, בניגוד לנוהל שהתקבל בקק"ל, בבחירות לוועידת מפלגת העבודה ואף נבחרו.

 

המכתב נשלח למנהל משאבי האנוש של קק"ל אלי אחי מרדכי, עם העתקים לשורת בכירים בארגון, בהם המנכ"ל אמנון בן עמי, מבקר הפנים יורם שבירו והיועץ המשפטי עו"ד נדב עשהאל, וזילקה מזכירה בו שהיו"ר הנוכחי עטר נבחר לתפקידו בגוף בוחר "שהורכב ברובו מחברי ועידת מפלגת העבודה" וכן מצירים של תנועת העבודה העולמית. כך יוצא, לדבריה, שעובדים שנבחרים לוועידת העבודה יכולים להשפיע על זהות היו"ר.

 

נושא המינויים הפוליטיים של עטר מככב גם בטיוטת דו"ח רשם ההקדשות ש"כלכליסט" חשף את דבר קיומה לפני שלושה שבועות. אחת הדמויות המופיעות בטיוטת הדו"ח היא רכז הפרויקטים עבד עודה שגם נבחר לוועידה אבל נראה שאינו עונה להגדרת בכיר בנוהל קק"ל. בין הבכירים שנבחרו לוועידה ומוזכרים במכתבה של זילקה: סגן מנהל מרחב צפון בקק"ל ארז שטיין, שמילא תפקידים ציבוריים במועצה האזורית גלבוע שעטר עמד בראשה, ומנהלת מחלקת התקשרויות מירב אסף.

  

פרקליט המדינה שי ניצן. העביר את התלונה לבדיקה פרקליט המדינה שי ניצן. העביר את התלונה לבדיקה צילום: עמית שעל

 

 

זילקה העבירה את המכתב תחילה ליועץ המשפטי לממשל עו"ד אביחי מנדלבליט, והיא כותבת שם כי "הנושא העיקרי והחמור בתלונתי ומכאן הצורך לעדכנכם, הנו החשש לשוחד בחירות אותו מקיים יו"ר קק"ל, שמאפשר ודואג, לכאורה, לבחירת עובדי קק"ל בוועידת מפלגת העבודה, הגוף הבוחר את המועמד לתפקיד היו"ר מטעם המפלגה".

 

היא טוענת שם שמאז כניסת ההנהגה בראשות דני עטר בנובמבר 2015 לקק"ל, "חלה הקצנה משמעותית בהתנהלות הפוליטיקאים, נושאי המשרה בארגון. חל שינוי קיצוני לרעה בכל הקשור במינויים פוליטיים, ניצול לרעה ולצרכים אישיים של משאבי הארגון ורוח של השתקה וטיוח". כאמור, פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן העביר את הנושא לבדיקת אגף החקירות במשטרה, אם כי כמקובל הבהיר שאינו נוקט עמדה לגופו של עניין.

 

מקק"ל נמסר בתגובה כי "העובדות שבתלונה אינן נכונות. נוהל קק"ל, שנכתב ואושר בתקופת ההנהלה הנוכחית ובהנחיה מפורשת של יו"ר קק"ל, דניאל עטר, מאפשר להיבחר לוועידת מפלגת העבודה בתנאים שהוגדרו מראש, והם מחמירים מהתנאים בתקנון שירות המדינה (התקשי"ר)".

עוד מציינים שם כי "ועידת מפלגת העבודה מונה 4,000 חברים והטענה שחברים בודדים מטים את הכף היא מגוחכת. מדובר בעוד ניסיון השמצה רווי הטעיות, שקרים ולשון הרע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x