$
רכב

בלעדי

האם המכוניות יתייקרו השנה שלוש פעמים?

המדינה אמנם חזרה בה מנוסחת המס לפיה היברידיות היו מתייקרות באלפי שקלים, אבל הודיעה ליבואני הרכב שייתכן שהנוסחה תשונה שוב בעוד חצי שנה

אודי עציון ותומר הדר 09:3410.01.19

המדינה מתכוונת להעלות ב־1 באפריל את המס על המכוניות החדשות בכ־2,000 שקל בלבד, ולא ב־7,000 עד 30 אלף שקל כפי שעלה מנוסחת המס הירוק שפירסמו רשות המסים, המשרד להגנת הסביבה ומשרד התחבורה. כך הודיעו שלשום נציגי שלושת הגופים ליבואני הרכב.

 

בפגישה הודו נציגי המדינה שגם אין כוונה לביטול גורף של הטבת המס על המכוניות ההיברידיות כפי שעלה מהנוסחה המקורית, לפיה היו אמורות מכוניות פופולריות כמו יונדאי איוניק וקיה ריו להתייקר בכ־30 אלף שקל. נוסחה חדשה תתפרסם בתחילת השבוע הבא, ורק אז ייוודעו שיעורי עליית המס על כל דגם ודגם בנפרד, ועדיין יש אפשרות שיהיו דגמים היברידיים והיברידיים־נטענים שיאבדו את ההטבה.

 

 

 

 

יונדאי איוניק: הייתה אמורה להתייקר ב־30 אלף שקל לפני עדכון הנוסחה יונדאי איוניק: הייתה אמורה להתייקר ב־30 אלף שקל לפני עדכון הנוסחה צילום: עמית שעל

 

 

הכל בגלל הזיהום

 

בפגישה עם יבואני הרכב הסבירו נציגי המדינה שבבדיקה שערכה רשות המסים התגלה ששיעור פליטת המזהמים הממוצע לרכב, לפי הנוסחה שהוצגה בשבוע שעבר, ממקם את ממוצע הפליטות בקבוצה 11 מתוך 15, כלומר לפי הציון החדש רוב המכוניות החדשות המשווקות בישראל מזנקות בין שלוש לחמש קבוצות זיהום, שקובעת איזו הטבת מס יקבל כל דגם (בין אפס שקלים לאלה שנמצאים בקבוצה 15, ועד 17 אלף שקל לאלה שנמצאים בקבוצה 2). הנוסחה המתוקנת מיועדת להחזיר את רוב המכוניות לרמת פליטת מזהמים ממוצעת שתמקם אותן בקבוצה 7 עד 8. כלומר, ההתייקרויות לא צפויות להיות משמעותיות.

 

רשות המסים, המשרד להגנת הסביבה ומשרד התחבורה סיכמו עם יבואני הרכב ש־2019 תשמש כשנת מבחן לאופן התאמת הנוסחה לתקן פליטת המזהמים החדש. באופן חריג תבצע רשות המסים בדיקה ועדכון במקרה הצורך של נוסחת המס - שאמור להתפרסם לקראת מחצית השנה. כך ייתכן שבתוך שנה אחת יהיו שלוש התייקרויות במחירי המכוניות החדשות, רצף שענף הרכב לא הכיר כבר שנים.

 

חלק מהיבואנים העלו מחירים ב־1 בינואר, כולם צפויים לייקר את המכוניות שוב ב־1 באפריל בהתאם להתייקרות המס, וכעת, אם יהיה צורך בעדכון נוסף של הנוסחה, המחירים יושפעו שוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x