$
בארץ

מקורות מתריעה: המים יתייקרו בעוד 10%, האספקה תיפגע

בחברה מעריכים: אם לא יימצא מימון לתוכניות הפיתוח שדורשת רשות המים צפויה עליית תעריפים נוספת. במקורות חוששים גם שלא יוכלו לעמוד ביעדי אספקת המים בחלקים רבים בארץ

ליאור גוטמן 07:5107.01.19
בשבוע שעבר התכנסו בכירים בחברת המים הלאומית מקורות, יחד עם נציגים ממשרדי האנרגיה והאוצר, וראשי ההסתדרות, לדון בשינוי המבני המיועד בחברה. בדיון הופתעו אנשי ההסתדרות לשמוע את הבשורות הקשות על מצב משק המים, ואף העריכו שהמשבר עלול להתפתח במהלך 2019 לממדים שבכירים בענף מגדירים כ"מצריך חקירה של מבקר המדינה". לפני שבוע וחצי אישר דירקטוריון מקורות קיצוץ של כ־50% בתקציב ההשקעות, לאחר שהממשלה לא הצליחה להעביר את השינוי המבני בחברה ולמצוא מקורות מימון לטיפול במשק המים.

 

 

 

השינוי המבני כולל צמצום פעילות ופרישה של עובדים כדי שמקורות תוכל להתמקד ביעדים שהוצבו לה, מרמת קידוחי המים ועד הזרמת מים לכנרת. כמו כן, נודע שמקורות ניסתה למפות בתחילת השנה את הסכנות שאורבות לה בשנתיים הקרובות עם השלכות קשות על הציבור. חמש הסכנות העיקריות גובשו בשבוע האחרון בסדרת ישיבות שביצעה החברה בניסיון לקדם את השינוי המבני.

 

אודי אדירי מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי מנכ"ל משרד האנרגיה צילום: עמית שעל

 

החשש הגדול הוא מזינוק של עוד 10% בתעריף המים, אבל גם מפגיעה באמינות האספקה לאזור השרון הדרומי (הרצליה, כפר־סבא ורמת־השרון), אי־עמידה ביעדי האספקה לחברון וגוש עציון, חשש מהחמצת יעדי אספקת המים למטרופולין באר־שבע ופגיעה משנית באספקת המים לצפון ים המלח. רק החודש עלה תעריף המים בשיעור של 4.15%, רובו כתוצאה משאיבת יתר ועליית המדד בשנה שעברה וחלקו בשל עלייה של תעריף החשמל.

 

במקורות ציינו שאם ברשות המים, הגוף שקובע את התעריפים, יתעקשו על תוכניות פיתוח נרחבות בהיקף מינימלי של 2 מיליארד שקל לשנה, מחסור במקורות מימון לביצועה עלול ליפול על כתפי הציבור. תוכנית הפיתוח גובשה עם רשות המים ועלותה כ־14 מיליארד שקל, כשהיא מנסה מצד אחד לטפל במחסור המים במשק אחרי 5 שנות בצורת, וכן בהכנה עתידית למשימות שיש לחברה לבצע. האם אפשר למנוע עליית תעריפים? ההערכה היא שכן: מקורות גילתה שחלק מהנכסים שהיא עבדה עליהם בשנים האחרונות, בעיקר ביהודה ושומרון, לא רשומים בספרי החברה. אם הם היו רשומים בספרים ניתן היה להגדיל את היקף הנכסים ולבצע גיוס חוב באמצעות הנפקת אג"ח מול אותם נכסים. אפשרות שנייה היא ששר הפנים יכפה על רשויות מקומיות שלא שילמו חובות לחברה לשלם אותם מיידית, סה"כ כ־60 מיליון שקל. אפשרות נוספת היא להחיל בשטח את החוק לצמצום תאגידי המים, חיסכון שאמור להתגלגל לכיס של כולנו.

 

מה עלול לקרות אם לא תאושר הרפורמה?

 

• זינוק בתעריפי המים

 • פגיעה באמינות אספקת המים בשרון הדרומי (הרצליה, כפר־סבא, רמת־השרון, הוד־השרון)

• פגיעה באספקת המים בזמן בצורת

• אי־עמידה ביעדי אספקת מים לחברון ולגוש עציון

• פגיעה ביעדי אספקת המים ליריחו (צפון ים המלח)

• אי־עמידה ביעדי אספקת מים עתידיים למטרופולין באר־שבע

 

רשות המים מעדכנת ש"העדכון הקרוב יתבצע ביולי הקרוב, וככל שמשק המים יזדקק ליותר השקעות, הדבר יבוא לביטוי גם בתעריף, כנדרש על פי חוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x