$
בארץ

הפסקת אש: האוצר חתם עם הביטוח הלאומי על הסכם להעברת עודפי הגבייה לארבעה חודשים נוספים לפחות

מנהל אגף התקציבים באוצר שאול מרידור סירב לחתום על ההסכם, אך הוא ייכנס לתוקף בעקבות חתימתם עליו של מנכ"ל האוצר שי באב"ד והחשב הכללי רוני חזקיהו. ועדה בראשות מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ יואב הורוביץ תדון בדרישות הביטוח הלאומי להבטחת איתנותו הפיננסית והעצמאות התפקודית שלו

שחר אילן 20:3206.01.19

מנהל אגף התקציבים במשרד האוצר שאול מרידור סירב לחתום הערב על ההסכם בין האוצר לביטוח הלאומי בנושא העברת עודפי הביטוח הלאומי לאוצר. למרות זאת, חתמו על ההסכם היום מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד והחשב הכללי רוני חזקיהו, מה שאיפשר את כניסתו לתוקף של ההסכם.

 

 

 

על פי ההסכם, הביטוח הלאומי ימשיך להפקיד את עודפי התקציב שלו אצל האוצר במשך ארבעה חודשים נוספים לפחות. במקביל יוקם צוות בין-משרדי בראשות ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה יואב הורוביץ, שידון בדרישות הביטוח הלאומי להבטחת האיתנות הפיננסית שלו ולעצמאות תפקודית. משמעות הדבר היא שנדחתה הסכנה שייוצר חור של 21 מיליארד שקל בתקציב 2019 בשל אי העברת עודפי הביטוח הלאומי.

 

החשב הכללי באורצ רוני חזקיהו ומנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר החשב הכללי באורצ רוני חזקיהו ומנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר צילום: עמית שעל, עומר מסינגר

 

 

ביום רביעי פוצץ ההסכם שהושג בתיווך הורוביץ, והביטוח הלאומי האשים את משרד האוצר בכך שחזר בו מההסכמות שהושגו. מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר טען כי בכירי האוצר מנסים להפחיד אותו באיומים שיתלוננו נגדו ליועץ המשפטי לממשלה. האוצר הגיב בהודעה רשמית חריגה ביותר שלפיה "מנכ"ל הביטוח הלאומי מנהל מסע סחיטה כדי לשפר את שכרו האישי". שפיגלר טען בתגובה כי קיבל מהאוצר מספר הצעות לשיפור שכרו וסרב.

 

שני הנושאים העיקריים שהיו במחלוקת הוא דרישת אגף התקציבים שהביטוח הלאומי יתחייב לתקופה ארוכה יותר על המשך העברת העודפים. כמו כן הוא רצה לדון רק על נושא העודפים ולא על העצמאות התפקודית. זאת, בין היתר בטענה שמטרת העצמאות היא שיפור שכר ותוספת תקנים. בביטוח הלאומי טוענים שהמטרה היא לאפשר להם גמישות במתן הקצבאות ולשפר נהלים בלי שיהיו תלויים באוצר.

 

הדו"ח האקטוארי המעודכן של הביטוח הלאומי מגלה כי הוא עתיד להיכנס כבר בעוד ארבע שנים, בשנת 2022, לגירעון שוטף - ארבע שנים מוקדם מהצפוי, ועלול לפשוט את הרגל בשנת 2037 - שמונה שנים לפני התחזית בדו"ח האקטוארי הקודם.

 

בעקבות הדו"ח הודיע בסוף ספטמבר שר העבודה והרווחה חיים כץ לראש ההמשלה בנימין נתניהו ולמשרד האוצר, על ביטול ההסכם שמעביר את עודפי הגבייה של הביטוח הלאומי לאוצר. משמעות ההודעה, אם אכן תצא לפועל, היא חור תקציבי של 21 מיליארד שקלים.

 

במשא ומתן לילי שנערך בלילה האחרון של 2018 בתיווך הורוביץ סיכמו משרד האוצר והביטוח הלאומי על דחיית יישומה של ההודעה בנוגע להפסקת העברת עודפי הביטוח הלאומי לתקציב המדינה בארבעה חודשים לפחות.

 

ההישג של הביטוח הלאומי הוא כי יוקם צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורוביץ, על מנת לדון במשבר בו נמצא המוסד. הצוות ידון בהסדרים להבטחת האיתנות הפיננסית והעתידית של הביטוח הלאומי, בעצמאות הביטוח הלאומי ובריביות שישלם לו האוצר עבור העודפים המופקדים אצלו.

 

כן התחייב משרד אוצר שלא להפחית השנה את הריבית על אגרות החוב של הביטוח הלאומי. כאמור, בשבוע שעבר פוצץ ההסכם אבל כעת נראה שיצא לדרך. באוצר אמרו היום שחזקיהו הוא המוסמך לחתום על ההסכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x