$
בארץ

כחלון: "הגירעון ב-2018 עמד על 2.9%"; מכחיש שהאוצר "שיחק במספרים"

שר האוצר טען הערב כי משרדו עמד ביעד הגירעון שהציב לעצמו. הוא לא פירט איך הצליח האוצר להפחית את הגירעון באופן דרמטי כל כך מ-3.5%, אך טען כי "אין מושג כזה לשחק במספרים, זה קשקוש - בחיים הכלכליים אי אפשר לשחק משחקים"

עמרי מילמן 19:0906.01.19

הגרעון לשנת 2018 צפוי להסתיים בשיעור של 2.9% - כך הודיע הערב שר האוצר משה כחלון באירוע של המשרד בירושלים. למעשה, משרד האוצר פעל בחודש האחרון כדי להפחית את הגירעון באופן דרסטי משיעור של 3.5%. זאת, במטרה להציג מצג, שלפיו הגרעון נמוך מ-3% - כפי שהיה אמור להיות במקור.

 

 

 

כחלון אמר בנאומו בטקס של עובדים מצטיינים כי "לפני שעה הודיע לי החשב הכללי של המשרד כי משרד האוצר עמד ביעד שהצבנו לנו לגבי הגירעון הממשלתי לשנת 2018  (2.9% - ע"מ)". עוד הוסיף כחלון כי "לאורך כל התקופה האשימו אותנו במדיניות לא אחראית. עבורם מי שלא מעלה מסים הוא לא אחראי".

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: חיים צח, לע"מ

 

 

השאלה הגדולה כמובן היא איך ירד הגירעון בהיקף חד כל כך בבת אחת. חלק מהירידה היה צפוי לאחר שבחישוב של 12 חודשים לאחור נשמט חודש דצמבר 2017. חודש זה נחשב לגרוע במיוחד, היות שבמהלכו הופרשו חלק גדול מהכנסות המדינה לקרן מס רכוש.

 

מראש יעד הגרעון הועמד על שיעור גבוה של 2.9% - המקסימום שהוסכם על ידי גורמי המקצוע, הנגידה לשעבר וראש הממשלה שלא הסכימו לחצות את רף ה-3%. חצייה של 3% הייתה מצטיירת ככישלון של כחלון.

 

גורמים המעורבים בנושא אמרו ל"כלכליסט" כי אחת הדרכים, שבהן הצליחו באוצר להוריד בחדות את הגרעון, הייתה הרחבה מסיבית של גבייה על ידי רשות המסים בחודשיים האחרונים שהגיעו למעשה על חשבון שומות שהיו אמורות להיגבות בשנה הבאה.

 

כחלון התייחס לטענות שנשמעות כבר תקופה ארוכה ואמר "שלא יספרו לכם סיפורים, אין מושג כזה לשחק במספרים, זה קשקוש, כל המספרים מפוקחים על ידי חברות בינלאומיות. בחיים הכלכליים, כשאתה הולך להנפיק חוב, או לגייס כספים אי אפשר לשחק במשחקים".

 

בתוך כך, כחלון נמנע תקופה ארוכה מלפרסם את נתוני ההכנסות וההוצאות ל-2019 מהם ייגזר הגרעון לשנה הבאה, שצפוי להיות גבוה מהיעד של 2.9%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x