שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

כתב אישום בכפוף לשימוע נגד בעל השליטה באדמה אורן קובי

קובי מואשם בביצוע שורה ארוכה של עבירות, בהיקף מצטבר של 26 מיליון שקל. ביחד עם קובי זומנו שבעה חשודים נוספים שהיו קשורים לפעילות החברה, שעל פי כתב החשדות פעלו ביחד איתו. עורכי דינו של אורן קובי: "משוכנעים שלאחר שנשמיע את טענותינו - התמונה תשתנה"

תומר גנון 19:1203.01.19

פרשת הונאת המשקיעים בחברת תיווך הנדל"ן אדמה: הפרקליטות זימנה היום (ה') לשימוע לפני כתב אישום את בעל השליטה, אורן קובי, על ביצוע שורה ארוכה של עבירות: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, עבירות מס והלבנת הון בהיקף של 26 מיליון שקל.

 

ביחד עם קובי זומנו שבעה חשודים נוספים שהיו קשורים לפעילות החברה: ניר ישראלי, עו"ד רונן שחר, סימה דן, אמנון שדמי וניסים צדוק. ניר ישראלי שימש כסמנכ"ל וכיד ימנו של קובי באדמה; עו"ד רונן שחר סייע, לפי החשד, לקובי לבצע רישומים כוזבים; סימה דן, אמו של קובי, שדמי, וצדוק שימשו על פי כתב האישום כאנשי הקש שעל שמם רשם קובי חברות.   

אורן קובי אורן קובי צילום: מורג ביטן

 

 

על פי כתב החשדות, בין השנים 2016-2013 פעל קובי בצוותא ובאמצעות שאר החשודים למימוש תוכנית מרמה, במסגרתה ניצל את שאיפתם ותקוותם של אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה להבטחת עתידם בבעלות על דירה או נכס מקרקעין אחר, ליצירת תזרים מזומנים גדול ככל הניתן אשר ישולשל לכיסו, לשימושו האישי ולשימוש החברות שבניהולו.

 

במסגרת תוכנית המרמה, ובכוונה להציג את עצמו ואת חברות הנדל"ן שבבעלותו ובניהולו כבעלי אמינות וחוסן כלכלי, ועל מנת לאפשר לגייס לעצמו הון לשימושו העסקי העתידי, הסתיר קובי את כישלונותיו העסקיים וחובותיו על ידי כך שהקים חברות נוספות, תוך שהוא רושם בכזב את בעלותן תחת אנשי קש, אשר גם הם חשודים בתיק, ואשר להם לא היה כל חלק בבעלות החברות או בניהולן.

 

על סמך מצג מרמה זה קיבל קובי, והחברות בשליטתו, את הזכות לפתוח חשבונות בנק, אשראי בנקאי והלוואות, והכל תוך הצגת מסמכי תאגיד כוזבים.

 

עוד במסגרת התוכנית, ועל אף שעסקאות נדל"ן של סחר באופציות למכר עתידי של קרקע חקלאית במסגרת קבוצת רכישה הן עסקאות מורכבות מבחינה משפטית ועובדתית, פיתו קובי וחשודים נוספים את הקורבנות בהציגם במרמה את העסקאות כאפיק השקעה מיידי, פשוט, חסר סיכון ורווחי במיוחד.

 

על מנת ליצור את מצג השווא, שכר קובי משרדים יוקרתיים עבור חברות הנדל"ן ויצר מצג כי העסקאות מקודמות ומלוות על ידי משרדי עורכי דין ואדריכלים מפורסמים. על מנת להגדיל ככל הניתן את מספר הקורבנות הפוטנציאלי, וכך גם את תזרים המזומנים העומד לרשותו של קובי, הפעילו קובי, חשוד נוסף וחברות הנדל"ן מערך לפרסום, איתור ומשיכת קורבנות נרחב ואגרסיבי, ושכרו עובדים בעלי ניסיון בתחום המכירות אשר הונחו להפעיל במעמד המפגש "מכבש לחצים", בתואנות שונות ותוך הצגת מצגים כוזבים, לחתימת העסקאות.

 

מקסם את הרווחים מהגניבה

 

לקורבנות הובטח כי הכספים שיעבירו בטוחים בייעודם למימוש העסקה בחשבון נאמנות, וכי יש באפשרותם לקבל את כספם חזרה. על סמך מצגי השווא הופקדו הכספים בחשבונות חברות הנדל"ן ונגנבו על ידי קובי למטרת מימון סגנון חייו הראוותני, הוצאותיו, תשלום חובותיו וצבירת נכסים אישיים בשווי כולל של 26 מיליון שקל.

 

במטרה למקסם את רווחיו מהגניבה, דיווח קובי בכזב לרשויות המס על הוצאותיו הפרטיות בהיקף של כ-4.7 מיליון שקל, כאילו היו אלו הוצאותיה של חברת אדמה, במסגרת ולשם פעילותה העסקית, ובכך פעל להקטין במרמה ובכזב את חבותו וחבות חברות נדל"ן אחרות לתשלום מס הכנסה. סך הלבנת ההון בה חשוד קובי עומדת על 60 מיליון שקל.

 

השימוע לחשודים ייערך בפני פרקליטת מחוז ת"א פלילי, אשרה גז. התיק מלווה על ידי עו"ד איתי פרוסט. החקירה בוצעה על ידי מפלג הונאה ת"א במשטרת ישראל ופקיד שומה חקירות חיפה והצפון ברשות המיסים, ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון במשרד המשפטי.

 

עוה"ד גלעד ברון וחיים לוי ממשרד ברון ושות' – המייצגים את מר אורן קובי מסרו בתגובה: "הודעות השימוע התקבלו הערב. על פניו מדובר בקונסטרוקציה משפטית מרחיקת לכת. אנו משוכנעים שלאחר שנשמיע את טענותינו, התמונה תשתנה ואנו סומכים על הפרקליטות שתהיה קשובה לטענות. ראוי לציין ובשונה מתקדימים קודמים רבים, חודשים לפני שהתקבלה הודעת שימוע, מר אורן קובי הגיע להסדר נושים מרחיק לכת, והוא עומד בו במלואו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x