$
בארץ

ועדת הכספים אישרה את תקנות העברת המידע בין רשויות המס בעולם

על פי התקנות הבנקים יחוייבו להגיש את המידע אודות אזרחי מדינות מחו"ל שמתגוררים בישראל לרשות המסים וזו תעביר את המידע לידי רשויות המס במדינות השונות שחתמו על הסכם עם ישראל. בתוך כך, אושרו עוד הטבות לכפר ורדים

עמרי מילמן 12:4801.01.19

ועדת הכספים אישרה הבוקר את תקנות ה-CRS המסדירות את הסכם העברת המידע בין רשויות המס בעולם. על פי ההסכם על בנקים במדינות השונות לרכז את המידע אודות תושבי מדינות זרות המתגוררים במדינות בהן יש להם חשבונות פיננסיים כדוגמת חשבונות בנקים. את המידע הזה יידרשו להעביר לרשויות המס הרלבנטיות בעולם. על פי התקנות, הבנקים יחוייבו להגיש את המידע אודות אזרחי מדינות מחו"ל שמתגוררים בישראל לרשות המסים וזו תעביר את המידע לידי רשויות המס במדינות השונות שחתמו על הסכם עם ישראל. בתמורה יעבירו אותן מדינות מידע על חשבונות פיננסיים של תושבים ישראלים אצלן.

 

 

 

במסגרת התקנות נקבעו תנאי הזיהוי של חשבונות יחידים שאינם עולים על מיליון דולר, לגביהם יעשה הבנק בדיקה באמצעות סריקה אלקטרונית וחיפוש אחר אינדיקציות שונות לגבי תושבות בעל החשבון. אם יימצאו סימנים משמעותיים לתושבות במדינה זרה, הגוף הפיננסי ייפנה לבעל החשבון ויאפשר לו לערער על כך בטרם יעביר הבנק מידע לרשות המסים. במקביל נקבעו הליכי בדיקה מוגברים לבעלי חשבונות שבהם מעל למיליון דולר. בחשבונות אלה יידרש גם חיפוש מעמיק אחר תיעוד על גבי נייר של עד 5 שנים אחורה.

 

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר ועדת הכספים צילום: אלכס קולומויסקי

 

אולם לצד האישור הוגשה הסתייגות הנובעת מחוק אחר שאושר אתמול בוועדת הכספים - חוק הגמ"חים. חוק זה נגרר בדיונים בוועדת הכספים במשך כשנתיים לאור דרישה של יו"ר הוועדה משה גפני לרכך אותו. בסופו של דבר אושר החוק אתמול, בצורה מרוככת יותר מהחוק שהונח על שולחן הוועדה.

 

אך לאותה הצעה לפיה רשות שוק ההון תחל לפקח על הגמ"חים, הכניס גפני ברגע האחרון הארכה של הוראת השעה המרחיבה את הטבות המס לישובים שאינם עומדים בקריטריונים של מתווה הטבות המס הקבוע בחוק. בין הישובים גם כפר ורדים שכלל אינו אמור לקבל הטבות מס, מאחר והוא מדורג באשכול סוציו-אקונומי גבוה -9. הוראת השעה שהוארכה בניגוד לעמדת האוצר, מעלה את הטבות המס לישובים רבים בצפון ובדרום מ-7% ל-9%.

 

 

מנגד, היועצת המשפטית של ועדת הכספים שגית אפיק, טענה כי לפי התקנון של הכנסת, מאחר שהפעילות נכנסה לתקופת בחירות - הוראת השעה שהוארכה על ידי הוועדה בחצי שנה, היתה אמורה להיות מוארכת אוטומטית ב-7 חודשים, ולכן בפועל נחסך כסף לאוצר. בכל מקרה, הדרגים המקצועיים במשרד האוצר, ברשות המסים ובחטיבת המחקר בבנק ישראל ציינו מספר פעמים כי בחינות שונות שהם עשו העלו כי הטבות המס הללו לא באמת מטיבות עם הפריפריה, ופונות רק לאוכלוסיה החזקה שם שמגיעה למדרגות המס הגבוהות. לדברי הגורמים גביית המסים והעברתם לפריפריה בצורה של שירותים יכולה להיות שימוש יעיל יותר בכספי הציבור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x