בארץ

ניסנקורן מאיים: שביתה כללית במשק ביום ראשון - סביב סוגיית הבטיחות בעבודה

ההסתדרות מסרה כי תנקוט בצעד זה "בעקבות כוונתו של יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף לבטל את רפורמת הפיגומים" - זאת בעקבות דיונים סוערים שהתקיימו היום ואתמול בוועדה

דותן לוי 17:1731.12.18

המאבק סביב בטיחות העובדים: ההסתדרות תקיים שביתה כללית במשק ביום ראשון, כך איים היום (ב') היו"ר אבי ניסנקורן. לדבריו, ההסתדרות תנקוט בצעד זה "בעקבות כוונתו של יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף לבטל את רפורמת הפיגומים". יש לציין כי ניסנקורן כבר איים לקיים שביתה בחודש נובמבר האחרון בנושא הבטיחות בעבודה, אך זו בוטלה לאחר הסכמות עם הממשלה, בין היתר סביב שינוי תקן הפיגומים.

 

 

 

בתום דיון סוער שהתקיים היום בוועדת העבודה והרווחה בנוגע לתקנות הפיגומים, פיזר אלאלוף את הישיבה לאחר שהופעלו עליו לחצים משני הצדדים, הן מצד קבלני הפיגומים שביקשו שלא לאשר את התקנות המחייבות מעבר לפיגומים בתקן האירופי, והן מצד ההסתדרות שביקשה לאשר את התקנות עוד היום. גם אתמול התקיים דיון סוער בסוגייה. המהלך לשינוי תקן הפיגומים החל בחודש יולי השנה ביוזמה של משרד העבודה אשר פנה אל משרד הכלכלה האחראי לנושא כדי לשנות את התקן הקיים כיום מוולונטורי לרשמי.

 

 צילום: LO-DESIGN/Pixabay

 

בדיון שהתנהל היום סביב התקנות עלו שתי סוגיות מרכזיות עליהן הייתה המחלוקת: הראשונה נוגעת לפיגומים הקיימים. קבלני הפיגומים התרעמו על כך שבתוך זמן קצר הם אמורים להחליף את כל הפיגומים והבהירו כי לא יעמדו בכך ולמעשה התקנות עשויות להוביל לקריסתן של חברות רבות. במהלך הדיון סוכם כי קבלני הפיגומים לא יזרקו את הפיגומים הקיימים, אלא יתאימו אותם לתקנים החדשים בהתאם לדרישות מכון התקנים, ויסמנו אותם. אלא שלמהלך זה לוותה השאלה מי יפקח על התאמת וסימון הפיגומים, ולכך טרם נמצאו תשובות.

 

הסוגייה השנייה שעלתה במהלך הדיון נוגעת למשך הזמן שבו יוגבל השימוש בפיגומים. כמו כן דנו הצדדים לגבי משך הזמן הנדרש עד להכנסת הפיגומים החדשים. לפי התקנות הקיימות מדובר בפרק זמן של חצי שנה, אך הקבלנים טענו כי מדובר בתקופה קצרה מדי וכי מכון התקנים לא ערוך לכך. נציגי מכון התקנים שנכחו בדיון הסבירו כי יהיה צורך בתקופה של חודשיים-שלושה על מנת להיערך לתקן, ולטענת הקבלנים אין מדובר בפרק זמן מספיק.

 

כאמור, במהלך הדיון הופעלו לחצים כבדים על אלאלוף, וקבלני הפיגומים טענו כי מדובר בעלות של מיליארדים בעוד במשרד העבודה טענו כי מדובר בעלות של 20 מיליון שקל. במהלך הדיון הציע אלאלוף תקופת הסתגלות של 10 שנים אך במשרד העבודה לא הסכימו לכך. נזכיר, כי תקנות הפיגומים היו חלק מההסכמות בין ההסתדרות לאוצר לפני כחודש בנושא שיפור הבטיחות בעבודה.

 

 

במשרד העבודה ציינו היום, כי מדובר בתקנות בעלות דחיפות מיוחדת והן מהוות חלק מההסכם שנחתם עם ההסתדרות לצמצום תאונות הבנייה. התקנות נועדו להביא לשינוי משמעותי ברמת הבטיחות בכל הקשור לעבודה בגובה. לפי משרד העבודה, התקן המחייב החדש נותן מענה טוב יותר לאיכות הפיגומים מבחינת החומרים מהם עשוי הפיגום, אופן ההרכבה שלו, היבטי תכנון שלוקח בחשבון את העומסים שעליו לשאת ועיקר יתרונו הוא בבקרת האיכות המוקפדת שיש לעמוד בה, כמוצר המחויב בעמידה בתקן.

 

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, אמר בתגובה לדיון היום ולאיום בהשבתת המשק, כי "ההתאחדות תמכה וממשיכה לתמוך בדרישה להפוך למחייב את המעבר לתקן אירופי של כלל הפיגומים בענף הבנייה. עם זאת, כבר כמה חודשים מתעלמים ניסנקורן ושר העבודה והרווחה כץ מנתונים שהבאנו להם מהשטח, המצביעים על הסיכון בדרישה לבצע את המעבר הזה בתוך חצי שנה. מדובר בהיקף השקעה של כמיליארד שקל שדרוש לענף הבנייה ובמקביל, הודיעו היום נציגי מכון התקנים כי הם עצמם רחוקים מלהיות מוכנים מרחק חודשים מהשלמת עבודתם שנדרשת לצורך זה. למעשה הגענו היום להסכמות המקובלות על כל הצדדים בכל הנושאים שהיו פתוחים וניתן לעבור לפיגומים אירופאיים בתוך 24 חודשים. יו"ר ההסתדרות הוביל כאן מהלך שיפגע בענף הבנייה ובעובדים שהוא מייצג והיחיד שהוא יכול לבוא אליו בטענות זה הוא עצמו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x