$
בארץ

מחר: ועדת ההסכמות תכריע לגבי החוק לביטול עמלת פירעון מוקדם ולגבי חוק הטבק

שרת המשפטים שקד מתנגדת להצעת קיש לבטל את עמלת הפרעון המוקדם; כבל: "אם הצעת חוק הטבק לא תעבור ב"'ועדת ההסכמות' נתנגד לכל החוקים שהקואליציה תרצה להעביר"

צבי זרחיה 19:0029.12.18

ועדת ההסכמות המשותפת לקואליציה ולאופוזיציה תדון מחר (א') בחוקים שאותם תקדם הכנסת בימים שני ושלישי בשבוע הקרוב - בטרם פיזורה.

 

בוועדה חברים יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) ומרכז סיעות האופוזיציה ויו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון. ח"כ חסון אמר ל"כלכליסט", כי האופוזיציה תגבש את עמדתה רק לאחר שתקבל את כל רשימת החוקים שהממשלה והקואליציה רוצים להעביר בטרם פיזור הכנסת.

 

מימין: ח"כ דודי אמסלם וח"כ יואל חסון מימין: ח"כ דודי אמסלם וח"כ יואל חסון צילומים אלכס קולומויסקי, חיים צח

 

 

בין החוקים המרכזיים השנויים במחלוקת הם החוק לביטול עמלת הפירעון המוקדם לנוטלי המשכנתאות שהוגש על ידי ח"כ יואב קיש (ליכוד) ו"חוק הטבק" שהוגש על ידי הח"כים איתן כבל (המחנה הציוני), יו"ר ועדת הכלכלה וח"כ יהודה גליק (ליכוד).

 

הצעת החוק של קיש אושרה בוועדת הכלכלה לפני כחודש לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית, אלא, שהיא נדרשה לקבל את הסכמתה של ועדת השרים לחקיקה בטרם העלאתה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

 

יוזם החוק, ח"כ יואב קיש יוזם החוק, ח"כ יואב קיש צילום: יואב דודקביץ

 

 

הממשלה מוכנה לתמוך בנוסח שלפיו הבנקים יציעו לנוטלי המשכנתאות שני מסלולים: האחד עם אפשרות לפרעון מוקדם, והשני - בלא אפשרות לפרעון מוקדם של המשכנתא. אלא שקיש ביקש להוסיף סעיף בהצעת החוק שלפיו במקרה שהריבית במשק יורדת, מאז ניטלה ההלוואה -יפצו הבנקאים את נוטלי המשכנתאות שיחזירו אותם.

 

בעקבות התנגדות בנק ישראל להצעתו זו של קיש, הצעת החוק לא הועלתה בשבועות האחרונים להצבעה בוועדת הכלכלה, לנוכח החובה להביאה קודם לכן לדיון והכרעה של ועדת השרים לחקיקה.

 

כעת, לנוכח התפזרותה של הכנסת, מבקש קיש שמליאת הכנסת תאשר את הצעת החוק, בלא צורך באישורה של ועדת השרים לחקיקה. מחר (א') ב-14 בצהריים תכונס ועדת הכלכלה לדיון בנוסח חדש של קיש, לפיו עמלת פרעון המוקדם תבוטל לחלוטין. הממשלה מתנגדת לנוסח הזה, ועל כן, נראה ש"ועדת ההסכמות" צפויה שלא לאשרו.

 

שרת המשפטים איילת שקד העומדת בראש ועדת השרים לחקיקה מתנגדת להעלאתה של הצעת החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאה השבוע, לפני שתאושר על ידי ועדת השרים.

 

ח"כ קיש אמר הערב: "שקד צריכה להתעשת, אסור לה לפעול נגד זוגות צעירים ושכבות חלשות. הניסיון לסכל את החקיקה דרך התנגדות בוועדת ההסכמות מהווה פגיעה בציבור לוקחי המשכנתאות. מדובר בהצעת חוק חשובה ביותר למען האזרחים שתבטל את עמלת פרעון המוקדם ותכניס תחרות לשוק המשכנתאות".

 

קיש טען, כי לפני כשלושים שנה נקבעה עמלה אנטי-ליברלית על פי החוק ומאז משמשת כמפעל להטלת ביצי זהב עבור הבנקים. המפקחת על הבנקים גם היא מנסה לעצור מהלך שמקבל תמיכה מהכנסת כולה. עוד הוסיף קיש, כי "ההצעה שנמצאת בשלב הסופי קיבלה בכנסת תמיכה גורפת. שקד צריכה להתעשת וחייבת לתת לח"כים להחליט, ניסיון סיכול החקיקה יביא לפגיעה בבית היהודי בבחירות. התיקון יסייע לשכבות החלשות ביותר על ידי תחרות משמעותית בין הבנקים בשוק המשכנתאות".

 

הצעת חוק אחרת שתועלה ל"ועדת ההסכמות" היא כאמור "חוק הטבק". כבל הודיע כי "בהמשך לחוק הטבק שאני מוביל יחד עם גליק ובן ראובן, סיכמתי עם חסון כי במידה וועדת ההסכמות לא תאשר את החוק החשוב הזה לקריאה שנייה ושלישית, אזי נתנגד לכל החוקים שהממשלה תבקש לאשר. זה המאבק החשוב ביותר וזה חוק מהחשובים שחוקקו בכנסת הנוכחית ובכלל".

ח"כ איתן כבל ח"כ איתן כבל צילום: עמית שאבי

 

 

כיום קובע החוק הגבלות מסוימות על פרסום מוצרי טבק, וחברי הכנסת מציעים לאסור את הפרסום כליל ולהגביל את שיווקו. לפי ההצעה, פרסום מוצרי עישון ייאסר, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת - ובלבד שמשרד הבריאות יפרסם מודעת אזהרה בגודל זהה. כמו כן יוטלו הגבלות על שיווק ובכללן איסור הצגת מוצרי עישון - והם יחולו גם על הדיוטי-פרי. חפיסות הסיגריות יהיו אחידות ויכללו רק את שם המותג ואזהרה ויופחת ריכוז הניקוטין בסיגריות אלקטרוניות. עוד אושר, כי חברות שיפרו את העבירות החמורות בחוק צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל.

 

בישיבות הקודמות, במסגרת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית, אף סוכם כי חפיסות הסיגריות יהיו אחידות ויכללו רק את שם המותג ואזהרה ומוצרי עישון לא יוצגו למכירה באופן בולט - גם בדיוטי פרי ובחנויות הנוחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x