$
בארץ

יצוא הקנאביס: חילופי המהלומות בין ארדן לבאב"ד גלשו לטוויטר

אחרי אישור חוק הגברת סמכויות המשטרה, השר לביטחון פנים פנה למזכיר הממשלה להעלות את הצעת המחליטים שתאפשר יצוא קנאביס והתגאה בכך בציוץ. באוצר לא נשארו חייבים, הגיבו בציוץ עוקצני, והוסיפו: אחרי שארדן תקע את המהלך, הוא מבקש לקבל את הקרדיט

אדריאן פילוט 09:4127.12.18

המלחמה בין משרד האוצר למשרד לביטחון הפנים סביב יצוא קנאביס מסרבת להירגע: אחרי אישור הצעת החוק שמגבירה את סמכויות המשטרה בפיקוח חוות קנאביס בקריאה שנייה ושלישית אתמול, השר לביטחון פנים גלעד ארדן אישר סופית את הבאת הצעת החלטת המחליטים המאפשרת יצוא קנאביס לישראל לאישור הממשלה.

 

 

ארדן מסר אתמול (ד') בערב: "כשר לביטחון הפנים אחריותי היא להגן על הילדים והנוער מהצפת המדינה בסמים. לפני כשנה סיכמתי את התנאים לקידום הנושא עם משרד האוצר ולאחר שהאוצר לא עמד בסיכומים, קידמתי בעצמי את הצעת החוק שאושרה ותיתן למשטרה את הסמכויות הנדרשות לפיקוח על חוות גידול הקנאביס. הצעת המחליטים תשלים את המהלך ותאפשר למדינת ישראל להיכנס במהרה לענף ייצוא הקנאביס הרפואי לעולם וגם תאפשר את הפיקוח הנדרש".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומנכ"ל האוצר שי באב"ד השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומנכ"ל האוצר שי באב"ד צילום: אוראל כהן

 

 

נזכיר כי ארדן סירב לקדם את הצעת המחליטים בממשלה עד אישור הגברת הסמכויות, למרות שהצעת המחליטים עצמה כבר מגבירה סמכויות והוא קיבל התחייבות הן משר האוצר משה כחלון והן ממנכ"ל האוצר שי באב"ד, לתמיכה בחוק שיקדם.

 

ארדן מיהר לעלות פוסט ובו כתב כי כבר סיכם עם מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן שהצעה - שאותה כאמור תקע במשך חודשים - תעלה ביום ראשון הבא. אלא שביום ראשון אין ישיבת ממשלה והכנסת התפזרה - דבר שעלול להקשות על אישור ההחלטה.

 

במשרד האוצר לא נשארו חייבים והגיבו בתגובה נגדית ועוקצנית: "היוש גלעד, ביום ראשון אין ישיבת ממשלה אבל אל תיתן לעובדות לבלבל אותך... אנחנו שמחים שמשרד הבט''פ הצטרף לתמיכה בתהליך המקצועי שהובל על ידי משרדי האוצר והבריאות ובתמיכת משרדי החקלאות, הכלכלה והמשפטים לטובת כלל המשק, החקלאים והציבור. אמנם באיחור אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא...", נכתב בה. בסביבתו של באב"ד מסרו: "ארדן גם תקע, גם התנגד נחרצות וגם מנסה לייחס לעצמו את הקרדיט להחלטה. שיהנה מהקרדיט, העיקר שהחלטה תעבור לטובת הכלכלה והחקלאים".

 

 

 

נזכיר כי מזכיר הממשלה ברוורמן צידד בארדן ועיכב את יצוא הקנאביס אחרי שדחה שוב ושוב את העלאת ההצעה על רקע "היעדר האישורים המשפטיים הנדרשים" לטענתו. באוצר הסבירו אז כי ההצעה נבחנה על ידי היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, ולדבריהם, מסינג לא מצא כל מניעה משפטית בהצעה.

 

לפי הצעת המחליטים - שנחשפה לראשונה באתר "כלכליסט" - שרי ביטחון הפנים והבריאות יוכלו להגביל את הפעילות בתחום במידה וסברו כי קיימת סכנה ממשית לביטחון הציבור או בריאות הציבור. שרים אלו יוכלו לפנות לממשלה, לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, לצורך בחינה מחדש של מדיניות הממשלה בנושא. עם קבלת עדכון כאמור, המנהל -בהתאם להגדרתו בפקודת הסמים המסוכנים, לא ינפיק רישיונות חדשים בתחומי גידול, ריבוי, ייצור וייצוא של הקנאביס הרפואי, וזאת עד לקבלת החלטת ממשלה בנושא.

 

עוד נכתב בהצעה, כי לאחר פניה לממשלה על ידי שר לביטחון פנים ו/או שר הבריאות, תתכנס הממשלה בתוך 30 יום לדיון לגבי האפשרות והצורך לשנות החלטה זו, לרבות בדרך של "החמרת התנאים למתן רישיונות או להחמרת תנאי הרישיונות שכבר ניתנו, אי הארכתם, הגבלת מספר הרישיונות שיינתנו יחד עם קביעת שיטה חדשה לחלוקת כלל הרישיונות ובכלל זה הרישיונות הקיימים בהליך תחרותי ושוויוני, ביטול הרישיונות, הקצאת משאבים נוספים לפיקוח ואכיפה, בכפוף לסיכומים תקציביים, או כל דרך אחרת שתבטיח את ביטחון הציבור או את בריאותו או את מדיניות הממשלה וצורכי הציבור באותה עת, בכפוף למחויבות מדינת ישראל לאמנות בינלאומיות אשר היא חתומה עליהן.

 

התרת ייצוא צפויה להגדיל באופן משמעותי את כמות העוסקים בתחום, לרבות ריבוי חוות גידול. במשטרה מעריכים כי חוות אלו נמצאות בסיכון גבוה יותר לזליגה לשימושים בלתי חוקיים ועל כן קיים צורך לקיים מעקב אחר השפעות החלטה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x