$
בארץ

הכנסת אישרה את התיקון לחוק שיאפשר יצוא קנאביס

מדובר באישור פקודת סמים מסוכנים אשר במסגרתו ניתנו סמכויות פיקוח ואכיפה בנושא עיסוק בקנאביס לטובת צרכים רפואיים ומחקר. הייצוא יתאפשר בפיקוח של משטרת ישראל

צלי גרינברג 18:0825.12.18

מליאת הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה שנייה ושלישית את פקודת סמים מסוכנים אשר במסגרתו ניתנו סמכויות פיקוח ואכיפה לעניין עיסוק בקנאביס לטובת צרכים רפואיים ומחקר. בכך נפתחה אפשרות יצוא קנאביס רפואי בבקרה ופיקוח של משטרת ישראל. 21 הח"כים שנכחו במליאה הצביעו בעד, ללא מתנגדים או נמנעים.

 

 

 

קודם לכן אישרה ועדת הפנים של הכנסת תיקון החוק כך שיאפשר למשטרה סמכויות פיקוח ואכיפה על עיסוק קנאביס רפואי, ויעניק סמכויות לוועדה חיצונית לבחון מתן או מניעה של רישיון עיסוק בקנאביס במקרים של חילוקי דעות בין המשטרה לבין היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות).

 

תיקון החוק כולל מתן סמכויות פיקוח ואכיפה לעניין עיסוק בקנאביס לצרכים רפואיים ולמחקר שהינה תיקון לפקודת הסמים המסוכנים. רישיון לעיסוק בקנאביס יינתן לפי שיקול דעתו של מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק"ר) ויותנה בתנאי אבטחה ומיגון לפי דרישת המשטרה. עוד נקבע, כי מי שיפר את תנאי הרישיון לעיסוק בקנאביס רפואי צפוי ל-24 חודשי מאסר או קנס של 75 אלף שקל.

 

קנאביס רפואי קנאביס רפואי צילום: גטי אימג'ס

 

בנוסף, נקבע כי כאשר יחולו מחלוקות בין היק"ר לבין משטרת ישראל בדבר אישור רישיון לעיסוק בקנאביס רפואי יועבר המקרה לבחינת וועדה ייעודית לנושא, אשר יהיה בסמכותה לקבוע אם להעניק הרישיון לעיסוק בקנאביס או למונעו. פיתרון זה הוצע על ידי קיש לאור בקשת משטרת ישראל לביטול גורף ואוטומאטי של כל בקשה לרישיון עיסוק בקנאביס מגורמים לגביהם לא הצליחה משטרת ישראל לאתר מלוא המידע הדרוש לה לבחינת אישור עיסוקם בתחום. מדובר בעיקר במשקיעים זרים, הרוכשים 5% ומעלה מחברת קנאביס ישראלית. כדי לאפשר זרימת הכספים לישראל ולפיתוח התחום הוחלט על פשרה בדמות הוועדה.

 

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, אמר לאחר אישור המליאה: "אני גאה שהצלחתי להוציא את העגלה מהבוץ שתאפשר את פיתוח השוק לטובת החקלאים, החולים וכלכלת ישראל. זהו מהלך שיעניק לקופת המדינה, לפי הערכות, כמיליארד שקל בקירוב בכל שנה, תוך מתן כלים למשטרת ישראל לפקח כפי שנדרש".

 

העברת הצעת התיקון בקריאה שנייה ושלישית צפויה לעודד את המשקיעים, להעלות את מחירי מניות חברות הקנאביס הציבוריות ולקדם התעניינות ערה מצד השווקים העולמיים. אז גם יחל מבחנן האמיתי של החברות, שרובן הגיעו לשווי של עשרות ומאות מיליוני שקלים, חלקן ללא מכירות או פעילות המצדיקה אותם.

 

עו"ד חגית ויינשטוק, ממשרד ויינשטוק זהבי המייצגת מגדלים, יזמים ומשקיעים בתחום הקנאביס הרפואי, מסרה: "אני מברכת על העברת התיקון לפקודת הסמים בקריאה שנייה ושלישית. עכשיו זו ההזדמנות של ממשלת ישראל להביא לסיומה את הסאגה הזו ולאשר את הצעת המחליטים בנוגע לייצוא קנאביס עוד לפני הבחירות. אבוי לנו באם נאלץ לחכות עוד חצי שנה עד אשר יובא הנושא לממשלה בקדנציה הבאה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x