$
בארץ

מאות במחאה נגד גל ההתייקרויות בת"א: "הצלחנו לקפל את אסם"

המפגינים חסמו מוקדם יותר את ציר קפלן מול עזריאלי וקראו: "אסם שימו לב, הציבור נשאר רעב". הם מחו גם נגד "שוד הגז", מתווה הגז שלא הוזיל את החשמל. קריאות בוז לרה"מ נתניהו ולשר האוצר כחלון

מירב קריסטל 21:5822.12.18

אסם אסם שימו לב, הציבור נשאר רעב", כך קראו הערב (מוצ"ש) כמה מאות מפגינים שהתכנסו בקריית הממשלה בתל אביב.המארגנים ציפו לאלפים, אך למקום הגיעו כ-300 איש. 

 

 

המפגינים דרשו מממשלת ישראל: "טיפול שורש מעמיק, לא פלסטרים", וגם הכריזו על האופי הלא-פוליטי של המחאה: "לא ימין, לא שמאל - יקר", וכן: "רוצים צדק, לא רוצים צדקה", וגם: "אנחנו הרוב - חזרנו לרחוב".

  

מחאת האפודים הצהובים בתל אביב, הערב מחאת האפודים הצהובים בתל אביב, הערב צילום: מירב קריסטל

 

   צילום: מירב קריסטל

 

 

 

   צילום: מירב קריסטל

 

 

מחאת האפודים הצהובים בתל אביב, הערב מחאת האפודים הצהובים בתל אביב, הערב צילום: מוטי קמחי

 

 

המפגינים מחו נגד "שוד הגז", מתווה הגז שלא הוזיל את החשמל. כאשר שמם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון נאמר - הם קראו לעברם קריאות בוז. בשלב מסוים, חסמו המפגינים את ציר קפלן מול עזריאלי. בשלב זה, נראה כי הציר נפתח לתנועה.

 

דוד מזרחי, ממובילי המחאה זעק על הבמה: "תראו איך אנחנו חזקים כשאנחנו מתאחדים יחד. תוך 72 שעות מאבק, הצלחנו לקפל את ענקית המזון אסם מלייקר את מוצרי המזון הבסיסיים. המסר הוא לכל חברות המזון: אם תעלו את מחירי האוכל, נשאיר את המוצרים על המדפים. אנחנו לא פראיירים".

 

לדברי מזרחי, הוא "דור שלישי לעוני, אני לא רוצה ולא מוכן להיות עני. בקבוק קטן של מים צריך לעלות 10 שקלים? לא ביקשתי חיי מותרות, אלא את הזכות לחיות בכבוד. עד כאן. אנשים שקופים שעובדים מקסימום שעות ומרוויחים את המעט שבמעט. מגיע לנו שירותים במחירים סבירים.

  

"יותר מידי שנים אכלנו קש ושתקנו", המשיך מזרחי. "מיום ליום קשה עד בלתי אפשרי לחיות. די, חאלס, נמאס, נחנקנו. מעמד הביניים הולך ונשחק. רק החזק שורד. הערב אנחנו זקופי קומה. אוכל, קורת גג, רפואה וחינוך בשביל מה יש לנו מדינה אם לא לספק את הצרכים הבסיסיים האלו?".

 

"יותר ממיליון ילדים עניים"

 

 עמית כהן בת 15 מנתניה, חניכת "נוער לתת" דיברה על הבמה: "יש בישראל יותר ממיליון ילדים עניים לפי מדד לתת. למה ממשלת ישראל לא באמת עצרה את עליית המחירים במשק? ממשלת ישראל, תתערבו. תעצרו את גל ההתייקרויות. אני לא רוצה לחיות במדינה שבה לקנות דירה וללמוד באוניברסיטה זה בלתי אפשרי".

  

עידית הראל מרמת גן אמרה לכלכליסט: "אני מגיעה להפגין כל שבת בפתח תקוה וברחבת הבימה. אני וחברותי לא יכולות לשבת בבית. מה זאת אומרת נגד מה אני מפגינה? נגד השחיתות כמובן. והיום גם נגד יוקר המחיה. אנחנו מחרימות את אסם".

  

חברתה אלישבע גור אריה מוסיפה: "אנחנו באות כי יש לנו ילדים ונכדים. אי אפשר לשבת בבית"

 

 

לא הגיעו הרבה אנשים להפגנה

"נכון. וזה עצוב מאוד".

 

 ליסה פודולסקי, סטודנטית לרפואה, מחלקת אפודים צהובים לבאים. "באתי להפגין נגד המונופולים. נגד דואופל הבנקאות. אני גם מחרימה חברות מזון. אסם שנים אני לא קונה ולא מכניסה הביתה מותגים. אני מחפשת סיבה לא לרדת מהארץ".

 

מקווים להשיג את אפקט דומה לזה שבצרפת

 

פעילי האפודים הצהובים מוחים בישראל כשבוע, במטרה להשיג אפקט דומה לזה שחוללה מחאת האפודים הצהובים שפרצה בצרפת. זו מחאה מאורגנת, בשיתוף אגודת הסטודנטים ויש לה גם מערך יחסי ציבור בתשלום (דרך תנועת "הברית הישראלית"). 

 

,המחאה הצליחה להפחיד את שר האוצר משה כחלון שהודיע על תוכנית להעלאה מתונה של מחיר החשמל במקום העלאה של 8.1% שתוכננה.

  

אחרי קריאות של מארגני המחאה לחרם על אסם, כחלון אף הגיע לסיכום עם אסם, שתקפיא את העלאת המחירים שתכננה לשליש ממוצריה.

  

המפגינים לא התרשמו מפעולותיו של כחלון, כינו אותן "שטחיות" וטענו ש"נעשו באווירת בחירות". לטענתם, הם לא יעצרו עד שמחירי החשמל יירדו ושחברות המזון הגדולות יוחרמו ויוזילו מוצרים. תנובה אמנם הוכרזה כחברת המזון הבאה שיש להחרים את מוצריה, אבל היא לא עמדה במרכז ההפגנה.

 

 

אביב מהוד השרון אמר ל"כלכליסט": "אני מחרים את תנובה אני קונה רק טרה".

 

טרה זו קוקה קולה. גם חברת ענק.

"אוקיי, גם תורה יגיע".

  

מידד ארגמן מת"א מתגאה: "מאז הקיץ לא קניתי קרמבו. הם העלו את המחירים ופיטרו את עוטפי הקרמבו (אחרי שהם עברו לעטיפות פלסטיק בחלק מהמוצרים - מ"ק), החלטתי לא לקנות, ואני מת על קרמבו. תנובה אנחנו במילא לא קונים. אולי קוטג.' וגבינה כן, אבל משתדלים כמה שפחות והמחירים של המוצרים האלה זו לא הבעיה. הבעיה היא הדיור. המזון זו לא הבעיה הגדולה. אנחנו מוציאים את כל המשכורת שלנו על שכר דירה. זו הבעיה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x