$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

האוצר מקדם גביית מסים כדי לשפר את הגירעון ב־2018

אנשי רשות המסים ניהלו בימים האחרונים שיחות לא רשמיות עם בכירים בפירמות רואי החשבון הגדולות בישראל ועודדו אותם להקדים תשלומי מסים של לקוחותיהם. אם יצליחו הגירעון ב־2018 יקטן, אך יגדל ב־2019

אדריאן פילוט 06:5723.12.18

בכירי רשות המסים ניהלו בימים האחרונים שיחות לא פורמליות עם בכירים בפירמות רואי החשבון העיקריות במשק (המכונות "ביג 4") ועודדו אותם לסגור שומות פתוחות עד סוף 2018, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי מחר יתקיים דיון מכריע בין מנהלי ובכירי האגפים השונים של האוצר, בראשות המנכ"ל שי באב"ד, סביב תחזיות ההכנסות ממסים לשנת 2019. על פי תחזיות אלה תיגזר תחזית הגירעון לשנה זו.

 

החשב הכללי רוני חזקיהו ומנהל רשות המסים ערן יעקב החשב הכללי רוני חזקיהו ומנהל רשות המסים ערן יעקב צילום: עמית שעל

 

יעד הגירעון לשנת 2018 נקבע על 2.9%, והוא נחשב ליעד גבוה מאוד.בנובמבר חרג היעד באופן קיצוני ועמד על 3.5% - חריגה של כ־7 מיליארד שקל. כבר באוקטובר, אז הגיע הגירעון ל־3.6%, החלו בכירים באוצר לחשוש כי כמה ממנהלי האגפים ירתמו למאמץ של שר האוצר משה כחלון, לשפר את המספרים בצורה של הקדמת הכנסות ממסים (באחריות רשות המסים) ודחיית תשלומים (באחריות אגף החשב הכללי).

 

בעקבות הנתונים באוקטובר־נובמבר ספג כחלון קיתונות של ביקורת על הפקרות תקציבית וחוסר אחריות, כל זה בעיצומו של הקמפיין שעשה המונה את הישגיו. על פי הערכות הגירעון ב־2019 צפוי להיות הרבה יותר משמעותי ולכן כל ניסיון לדחות הוצאות ולהקדים הכנסות ייטיב עם התמונה התקציבית של 2018 ולכן גם עם תדמיתו של כחלון.

 

כל הדחיות וההקדמות לטובת גירעון 2018 יהיו על חשבון גירעון 2019 שנאמד בקרב כלכלנים בכירים ב־3.6% עד 4% - חריגה שנעה בין 7.5 לכ־14 מיליארד שקל. הן מנהל רשות המסים ערן יעקב והן החשכ"ל רוני חזקיהו, טענו בתוקף כי הם לא יצטרפו למהלך מהסוג הזה.

 

אחד מרואי החשבון הבכירים במשק אישר את הידיעה והסביר כי רוב הפניות מגיעות מפקיד שומה מפעלים גדולים (פשמ"ג) שם גובים את מסיהם של התאגידים הגדולים במשק לרבות בנקים וחברות ביטוח. "אלו שיחות לא פורמליות שאתה מקבל ובהן עולה השאלה האם יש אפשרות להקדים תשלומים. אין דבר לא חוקי כאן", אמר הבכיר. עוד טען הבכיר כי זילפה גלינדוס, סמנכ"לית האכיפה והגביה אף פנתה למנהלי הגביה בבקשה לצמצם את פריסת התשלומים בגין חוב לרשות המסים כך שהנישום יעביר את הכסף עד סוף שנת 2018.

 

מרשות המסים נמסר ביום רביעי האחרון כי "ממשרד פשמ"ג לא נעשתה שום פניה פורמלית או בלתי פורמלית אל משרדי רואי החשבון הגדולים בבקשות להקדים תשלומי מס או מקדמות לשנת 2018. גלינדוס לא הוציאה כל הנחיה לצמצם את מספר התשלומים לחייבים, באופן שהחוב יגבה עד תום 2018". עם זאת מבקשים לציין ברשות כי "יתכן והיו מקרים בודדים בהם הוצע לנישומים להשלים תשלומי מס בעקבות הסכמים בגין הכנסות החייבות במס לשנת 2018".

 

"אין חוזר או מסמך פורמלי", מסביר רו"ח בכיר מאוד, "אך יש מה שמכונה גבולות שומה, וברשות המסים מנסים להקדים שומות וזה בסדר גמור. אין כאן שום דבר לא חוקי". לשאלת "כלכליסט" האם הפרקטיקה הזו נעשית כל שנה, השיב הבכיר "זה לא קורה כל שנה אלא בשנים כמו 2018 כשהם קצת לחוצים".

 

בכיר לשעבר באוצר ששמע אף הוא על הפרקטיקה הזו היה הרבה פחות סלחני כלפי הרשות: "אם יש פניה כזו מטעם הרשות והרו"ח מקבל אותה ומוכן להקדים שומות, אז הוא מצפה שיקלו עליו באותה שומה. זו פרקטיקה בעייתית מאוד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x