$
בארץ

בכירים באוצר: "הויתור על מס הפחם יחייב העלאת מסים במקום אחר"

באוצר ממהרים לצנן את ההתלהבות סביב צמצום ההתייקרות בתעריף החשמל ומבהירים כי הוויתור על ייקור הבלו "ייחתם רק עם צעד מאזן אחר"

אדריאן פילוט 20:4919.12.18

השמחה היתה מוקדמת: למרות הודעת האוצר על צמצום ההתייקרות הצפויה בתעריף החשמל, על רקע הוויתור על ההעלאה המתוכננת במס על הפחם, נראה כי ללשכת כחלון כדאי להמתין עם פתיחת השמפניות.

 

 

 

בכירים באוצר כבר מבהירים הערב כי הצעד המתוכנן (דחיית העלאת הבלו) "יהיה מאוזן" - כלומר, הוא יגיע מהעלאת מס אחרת. " עדיין לא ברור באופן סופי איזה מס יעלה, אך כבר סוכם שהחתימה בעניין הוויתור על הבלו תיעשה במקביל למקור אחר שיימצא בתחום המסים", הסביר אחד מבכירי המשרד.

 

 

מנכ"ל האוצר שי באב"ד מנכ"ל האוצר שי באב"ד צילום: עמית שעל

 

לפי נתוני האוצר, הויתור על העלאת המס על הפחם תגרע הכנסות ממסים בסך של 330 מיליון שקלים ב-2019 ועוד 400 מיליון שקל ב-2020.

 

בסביבתו של ראש הממשלה אמרו היום כי אין שום סיכוי שנתניהו יסכים להעלאת מסים, אך באוצר מסבירים היום כי הצו על הפחם ייחתם "רק עם צעד מאזן", זאת למרות שהתסריט שלפיו נתניהו וכחלון מעלים מסים - לא משנה איזה מס זה יהיה - נראה כמדע בדיוני. בימים הקרובים צפויים אנשי האוצר לקבוע איזה מס הוא זה שיועלה.

 

בשבוע האחרון החליט שר האוצר להאריך את תוכנית "נטו הוזלות" המבוסס על ויתור על מכסים בהיקף של 800 מילון שקל, אך באוצר מסבירים היום כי ההארכה הזו אכן מתוקצבת, בניגוד לויתור על העלאת המס על הפחם.

 

נזכיר כי הממשלה מתמודדת כעת עם חריגה ביעד הגרעון הממילא גבוה שנקבע על 2.9% תמ''ג וצפוי להסתיים סביב 3.1%-3.2%, כאשר קיים איום על גרעון גבוה בהרבה בשנת 2019, על רקע ההתחייבויות התקציביות שלקח על עצמו כחלון מצד אחד והצפי לירידה בהכנסות ממסים מצד שני.

 

סוגיית הגרעון ב-2019 הפכה לנושא הרגיש ביותר בתוך האוצר, וזו הסיבה שהדיון סביב תחזית ההכנסות ממסים נדחה שוב ושוב על ידי מנכ"ל האוצר, שי באב"ד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x