$
בארץ

האוצר מוותר על העלאת המס על הפחם: תעריף החשמל צפוי להתייקר ב-5%-6%

תעריף החשמל אמור היה להתייקר בכ-8%, אך בעקבות הביטול הצפוי של העלאת המס על הפחם, צעד שתוכנן לפברואר הקרוב, ההתייקרות צפויה להצטמצם מעט. רשות החשמל: "לא מדובר בקיזוז מלא של העלייה הצפויה"

ליאור גוטמן 19:4319.12.18

משרד האוצר הודיע לפני שעה קלה (ד') שהוא יוותר על חלקו בגביית המיסים המשויכים לדלקים במשק. בעקבות זאת, תעריף החשמל לא צפוי להתייקר בשיעור של עד 8% - אלא פחות מכך.

 

 

 צילום: מאיר פרטוש

 

 

בשלב הראשון מוותר האוצר על העלאת המס על הפחם בשיעור של 46-102 שקל לטון, צעד שתוכנן לפברואר הקרוב. סעיף זה בלבד אמור היה לייקר את תעריף החשמל ב-2%. מדובר במהלך דומה לזה שביצע משרד האוצר כבר בשנת 2012, אז משבר הגז המצרי הוביל לרכישת סולר; כדי לא לגלגל את מלוא העלות על הציבור, גם אז ויתר משרד האוצר על המס, וגבה אותו רק שנים לאחר מכן.

 

ברשות החשמל הודיעו, בהמשך להודעת משרד האוצר, כי הפחתת המסים על הדלקים המשמשים לייצור חשמל תמתן משמעותית את העלייה הצפויה בתעריפי החשמל, אך הבהירו כי "לא מדובר בקיזוז מלא של העלייה הצפויה. הצוות המקצועי ברשות החשמל מחשב את המשמעות התעריפית של צעדי האוצר ויציג את הנתונים להחלטת מליאת רשות החשמל. יצוין עוד, כי הרשות סיימה הליך נרחב של שימוע ציבורי ביחס לעדכון התעריף והחלטת מליאת הרשות באשר לגובה התעריף צפויה להתקבל בשבוע הקרוב".

 

במשרדי הממשלה השונים בונים על הקלה נוספת בתעריף החשמל, שאמורה להתבצע עד סוף השנה. זאת, בגלל תשלום של 400 מיליון שקל שאמורות להעביר החברות סימנס, אלסטום ו-ABB השוויצרית לחברת החשמל, כפי שנחשף בכלכליסט.

 

התשלום אמור להתבצע במסגרת הסדר פשרה בתביעה שהגישה חברת החשמל נגד החברות הללו, בגין הפעלת קרטל שתיאם מולה מחירים בעשרות מכרזים. במידה והכסף יגיע לקופת חברת החשמל עד סוף השנה, ניתן יהיה להפחית את תעריף החשמל בשיעור של 1%-1.5% נוספים, כך ששיעור ההתייקרות ינוע סביב 4%-4.5% בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x