בארץ

ראש עיריית ר"ג הנכנס: "גבעת שמואל גונבת לי את אונ' בר אילן"

כרמל שאמה הכהן אמר את הדברים בהדיון התנהל סביב שאלת השיוך המוניציפאלי של האוניברסיטה, אשר גוררת אחריה כבר שנים חילוקי דעות קשים: "היה נכון לאחד את גבעת שמואל לרמת גן כדי לייצר משקל נגד לת"א". שאמה מתח ביקורת חריפה על שר הפנים אריה דרעי וטען כי התוצאה במקרה זה מוכתבת מראש

דותן לוי 17:5719.12.18

דיון סוער היום (ד') סביב שאלת השייכות המוניציפאלית של אוניברסיטת בר אילן בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת.

 

 

בדיון טען ראש העיר הנכנס של רמת גן – כרמל שאמה הכהן, כי פעילותה של ועדת הגבולות מטעם משרד הפנים אינה כשרה וכי מופעלים עליה לחצים לקבל החלטה שתעביר את האוניברסיטה לשטחה של גבעת שמואל.

 

"גונבים לי אוניברסיטה", אמר שאמה הכהן בדיון, "אם יש אינטרס למדינה, אז זה ליצור עיר גדולה בגוש דן, שתיתן משקל נגד לתל אביב. היה נכון לאחד את גבעת שמואל לתוך רמת גן. מהלך של שיוך אוניברסטת בר אילן לגבעת שמואל משדר חוסר יציבות. בטווח הארוך אוניברסיטת בר אילן תהיה ברמת גן עם דרעי או בלעדיו. הוא הולך למהלך של חוסר צדק ועוול. אני מכיר כמה ראשי ועדות לשעבר. הנורמה היא שהתוצאה מוכתבת מראש".

 

עוד אמר שאמה הכהן כי "יש אוניברסיטה עשרות שנים. יש מערך חיים בינה לבין תושבי רמת גן שהשקיעו עשרות שנים באוניברסיטה. לא יכול להיות שבלי שום בקרה שר הפנים ישנה את זה בהליך שמזמין את הפוליטיקה לתוך סכסוכי גבולות. רמת גן משקיעה באוניברסיטה. גבעת שמואל רואה בה פרה חולבת. זה לא שניים אוחזים. זו משפחה יחידנית. רמת גן היא ההורה היחיד, ושר הפנים צריך לשקול את טובת הילד".

 

בתגובה לדבריו אמר יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש (הליכוד): "היו ניסיונות ולחצים למנוע היום את הדיון כאן בוועדה. זה לא לגיטימי. הוועדה היא לב ליבה של הדמוקרטיה ואף אחד לא ישתיק אותה, הוועדה לא תנקוט עמדה באשר לשאלת מעמד האוניברסיטה, אבל כן תברר לגבי ההליך, ותוודא שהוא מתקיים כמו שצריך".

 

נשיא אוניברסיטת בר אילן, פרופ' אריה צבן תמך בשאמה הכהן ואמר, "התפתחות האוניברסיטה תיעצר לשנים רבות אם המהלך הזה יצא לפועל. בר-אילן היא משאב לאומי עם אתגרים כלכליים לא פשוטים העומדים בפניה ובפני מוסדות אקדמיים רבים ואינה יכולה להיות תחת עיר קטנה. יתר האוניברסיטאות הגדולות שייכות לעיר גדולה ויש לכך סיבה. כל שינוי במעמד המוניציפלי שלה יפגע במעמד האוניברסיטה ויגרור אחריו עלויות כספיות ניכרות שאין בידי האוניברסיטה לממן. אנו מבקשים שככל שיש צורך בצדק חלוקתי בארנונה, הנושא ייפתר ברמת הרשויות ולא יכלול הזזה של גוף לאומי כמו אוניברסיטה".

 

ח"כ יהודה גליק התייחס גם הוא לטענותיו של שאמה ואמר, "צריך לדון עניינית. אם יש לראש עיריית רמת גן מידע עובדתי על כך שהוועדה מושפעת מגורמים כאלה ואחרים, שיפנה לאלתר למשטרה".

 

 

כרמל שאמה הכהן ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן ראש עיריית רמת גן

 

נציגת משרד הפנים בדיון, שירי שניצקי אמרה, "הוועדה הגאוגרפית בלתי תלויה. הסמכות לשינוי גבולות היא בידי שר הפנים בלבד. הוועדה סיימה דיוניה בינואר, וחוזרת עכשיו לדון. יש בקרה. הכל בשקיפות מלאה. אין דבר כזה שמשהו מוכתב מראש. ועדות גאוגרפיות זה אנשי מקצוע".

 

המאבק על שיוּכה המוניציפלי של אוניברסיטת בר אילן החל ב-2014, כאשר עיריית גבעת שמואל הגישה למשרד הפנים בקשה לספח את אוניברסיטת בר אילן לשטחה המוניציפלי. המאבק הוא סביב תשלומי הארנונה אשר מוערכים במספר מיליוני שקלים בשנה, אך לא רק, עיר שבחזקתה אוניברסיטה בסדר גודל של בר אילן היא בעלת יוקרה. בנושא הארנונה טען בעבר בכיר באוניברסיטה כי מעבר לגבעת שמואל טומן בחובו תוספת משמעותית בתשלומי הארנונה ומשום כך הם לא מצדדים במעבר כזה.

 

בר אילן ממוקמת מזרחית לכביש 4, ומהווה חלק פיסי מהעיר גבעת שמואל, כאשר סטודנטים רבים גרים בגבעת שמואל. בנוסף, עיריית גבעת שמואל רואה באוניברסיטת בר אילן חלק אינטגרלי בחזון העיר האוניברסיטאית אותו היא מקדמת במסגרת תוכנית המתאר שלה. בשנת 2017 הגישה האוניברסיטה לעיריית רמת גן תוכנית להקמת מעונות סטודנטים עבור הסטודנטים בבר אילן, לתוכנית זו הוגשה התנגדות של עיריית גבעת שמואל שבה נטען בין היתר כי התכנון אינו מיטבי. בהמשך אותה שנה החליט משרד הפנים להקים ועדת גבולות שתבחן את הסוגיה, ובראש הוועדה עומד מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, גבי מימון.

 

לאחר שנקבע כי תקום ועדת גבולות עתרה עיריית רמת גן בטרם החלטת הוועדה לבג"צ בדרישה למתן צו על תנאי נגד משרד הפנים, עיריית גבעת שמואל ואוניברסיטת בר אילן, בטענה כי יש לדחות לאחר הבחירות לרשויות המקומיות את החלטת ועדת הגבולות שדנה בסוגיית שינוי שיוכה המוניציפלי של אוניברסיטת בר אילן מרמת גן לגבעת שמואל. כמו כן טענה עיריית רמת גן כי יש תקלות חמורות בהתנהלות וועדת הגבולות". בג"ץ דחה את עתירת עיריית רמת גן להפסיק את עבודת ועדת הגבולות בעניין שינוי שיוּכה המוניציפלי של אוניברסיטת בר אילן מרמת גן לגבעת שמואל, וכאמור הנושא טרם הוכרע".

 

ראש עיריית גבעת שמואל, יוסי ברודני, אמר בהמשך לדיון בוועדת הפנים של הכנסת: "סוגיית בר אילן נדונה בוועדת הגבולות שהינה וועדה מקצועית שהקים משרד הפנים לבחינת הנושא. תמוה שבזמן עבודת הוועדה שטרם הסתיימה, מתקיים בוועדת הפנים של הכנסת דיון עוקף ועדת גבולות. הגיע הזמן שאוניברסיטת בר אילן, השוכנת בטבורה של העיר גבעת שמואל ומנותקת לחלוטין מהעיר רמת גן, תחדל להיות החצר האחורית שלה".

 

באשר להתנגדותה של אוניברסיטת בר אילן לשינוי שיוכה המוניציפאלי, השיבו בעיריית גבעת שמואל: "כפי שהציגה עיריית גבעת-שמואל לעומק ובהרחבה בפני הוועדה, מהלך החזרתה של בר אילן להיות משוייכת מוניציפאלית לגבעת שמואל תיטיב משמעותית עם האוניברסיטה שרק תרוויח בכל תחום ותחום, ולכן עמדתה של אוניברסיטת בר אילן תמוהה ומשקפת חוסר בקיאות בעובדות ובתוכניות של עיריית גבעת שמואל.

 

"אוניברסיטת בר אילן, אם תחזור להיות משוייכת לגבעת שמואל, תפרח ותשגשג ותהווה את מוסד הדגל של העיר גבעת שמואל במקום את החצר האחורית של העיר ר"ג כיום. כידוע, אוניברסיטת בר אילן שוכנת בטבורה של העיר גבעת שמואל והן מהוות מרקם חיים אחד ומרחב תכנוני אחד לכל הדעות, לרבות אנשי מקצוע בלתי תלויים וגורמים תכנוניים. רמת גן השוכנת מעבר לכביש 4, מנותקת לחלוטין מהאוניברסיטה, ולא בכדי נהנית גבעת שמואל מתמיכה במהלך זה גם מצידם של יושבי ראש אגודת הסטודנטים בבר אילן בעבר ובהווה".

 

עוד הוסיפו בעירייה כי: "אנו סומכיםאת ידינו על מקצועיות הוועדה, שהוקמה במטרה לדון ולגבש המלצות בסוגיה זו, ובוטחים שכל הניסיונות לגרור את הנושא למגרש הפוליטי, לא ייצלחו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x