$
בארץ

פרסום ראשון

אלביט עקפה את רפאל: תגן מטילים על נגמ"שי צבא ארה"ב

משרד ההגנה האמריקאי החליט לצייד חטיבה של נגמ"שי ברדלי במערכת "חץ דורבן", בעסקה בשווי של כ-200 מיליון דולר. הוא העדיף אותה על פני הגרסה הקלה של "מעיל רוח" של רפאל. נתח מהעסקה יגיע גם לראדא הישראלית, ספקית מכ"ם המערכת

אודי עציון 14:1719.12.18

התעשייה הביטחונית הישראלית משתלטת על שוק מערכות ההגנה לרכב משוריין בארה"ב: צבא ארה"ב בחר בימים האחרונים במערכת ה"חץ דורבן" של אלביט, שפיתחה תע"ש כדי להגן על נגמ"שי הבראדלי שלו והעדיף אותה על פני הגרסה הקלה של "מעיל רוח" של רפאל. מדובר בלקוח משמעותי ראשון למערכת הישראלית, ובעסקה שמגיעה חודשים מעטים לאחר רכישת תע"ש, שפיתחה את המערכת, בידי אלביט.

 

ההחלטה האמריקאית נובעת מחשש מטילי הנ"ט הרוסים המתקדמים, שבארה"ב טרם הצליחו לפתח מענה מולם, אך עלולים להתמודד מולם במקרה של התדרדרות במזרח אירופה, או מול צבאות אחרים שרכשו אותם. לכן בחר מוקדם יותר השנה צבא ארה"ב לרכוש את "מעיל רוח" הישראלית עבור טנקי האבראמס שלו. "מעיל רוח" היא מערכת ההגנה היחידה במערב שנמצאת בשירות מבצעי, בטנקי המרכבה סימן-4 ובנגמ"שי הנמ"ר של צה"ל.

 

 

 

הצבא האמריקאי מתכנן בשלב ראשון לרכוש מערכות "חץ דורבן" להגנת חטיבה אחת לפחות של נגמ"שים, כ-140 כלים, בעסקה בשווי של כ-200 מיליון דולר. העסקה צפויה להתבצע באמצעות השותפה האמריקאית של אלביט ותע"ש לפרויקט, ג'נרל דיינמיקס. חברה ישראלית נוספת שתהנה מנתח של כמה עשרות מיליוני דולרים ממנה היא ראדא, שמייצרת את מכ"ם המערכת. לאמריקאים אלפי נגמ"שי בראדלי בשירות, כך שהעסקה יכולה להתרחב בהמשך, או כי במקביל נערך הצבא האמריקאי לפתח נגמ"ש כבד חדש במקום הבראדלי הוותיק. הודעה רשמית על העסקה צפויה בימים הקרובים, ואז יסוכמו פרטיה בין משרד ההגנה האמריקאי לספקיות.

 

בצלאל מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות בצלאל מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות צילום: אוראל כהן

 

"חץ דורבן" נחשבת לבעלת פוטנציאל עסקי משמעותי, והייתה אחת הסיבות העיקריות שאלביט הסכימה לשלם עבור תע"ש 1.8 מיליארד שקל. צבא ארה"ב אינו הצבא המערבי היחיד שמעוניין להצטייד במערכות הגנה אקטיבית לרכב משוריין, וגם צבא הולנד החל כבר בהליכים לרכישת המערכת.

 

 

 

מערכת "חץ דורבן" של תע"ש מערכת "חץ דורבן" של תע"ש צילום: תע"ש

בטל שלח
    לכל התגובות
    x