$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

יו"ר ההסתדרות מאיים לטרפד את השינוי המבני בקצא"א

נינסקורן פנה ליו"ר דירקטוריון קצא"א ארז חלפון והזהיר כי אם תנאי עובדי החברה לא יוסדרו, הוא ישבש את השינוי המבני - - אחד השינויים המבניים הגדולים במשק האנרגיה הישראלי

ליאור גוטמן 06:4819.12.18
יו"ר ההסתדרות אבי נינסקורן מאיים להשבית את השינוי המבני בקו צינור אילת־אשקלון (קצא"א) - אחד השינויים המבניים הגדולים במשק האנרגיה הישראלי. ניסנקורן פנה לפני כמה ימים ליו"ר דירקטוריון קצא"א ארז חלפון והזהיר כי אם תנאי עובדי החברה לא יוסדרו הוא ישבש את השינוי המבני.

 

עד מרץ 2017, קצא"א התנהלה באופן משונה כחברה שאינה ממשלתית ואינה פרטית. אלא שאז פקע החוק שאפשר את הסטטוס הזה, והמדינה החליטה להעביר את המבנה והנכסים שבבעלותה לחברה חדשה.

 

ממכתבו של ניסנקורן, שהגיע לידי "כלכליסט", עולה כי הוא חושש שהמדינה בבצע את השינוי המבני בקצא"א בלי לדאוג לעובדי החברה. "ועד העובדים הביא לידיעתי כי טרם התקיימו התחייבויות המדינה לעובדים ולהסתדרות להבטחת חוסנה של החברה החדשה ובכלל זה העברת הבעלות על החברה־הבת והקצאת הון ראשוני מספק לחברה החדשה", כתב ניסנקורן. לטענתו, מדובר במצב "מדאיג במיוחד נוכח מועד המעבר המתוכנן, שצפוי לחול בחודשים הקרובים".

 

 

 

צינור נפט של קצא"א צינור נפט של קצא"א צילום: קצאא

 

בקצא"א מועסקים כמאה עובדים. בוועד דורשים מהמדינה התחייבות שתכלול מענקי מעבר לחברה החדשה, הבטחת הכנסה וחסינות משינויים מבניים חדשים לתקופה של עשור ויותר.

 

אולם קיים קושי להגיע להסדר. בכירים במשרד המשפטים שהיו מעורבים בשינוי המבני בקצא"א יצרו שם פלונטר משפטי, שבמסגרתו החברה הישנה אמורה להעביר את כלל הנכסים והפעילות בלי להשאיר עקבות בחברה החדשה. בעקבות המצב הזה, החברה החדשה לא יכולה למנות מנכ"ל. במקביל, מזכיר החברה דוד שרן בנבצרות חלקית בשל מעורבותו לכאורה בפרשת הצוללות בתקופה שלפני שעבד בקצא"א.

 

אבל את ניסנקורן לא מעניין שמשרד המשפטים הסתבך עם עצמו. מבחינתו, השורה התחתונה היא אחת: "ככל שלא תועבר להסתדרות הודעה על קיומן המלא של התחייבויות המדינה שהוצגו בפנינו במהלך תהליך החקיקה שהסתיים במאי 2017, תכריז ההסתדרות על סכסוך עבודה ובמסגרת זו ייכללו צעדים ארגוניים שלא יאפשרו את המעבר לחברה החדשה", הוא מזהיר.

לא נמסרה תגובת קצא"א.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x