$
בארץ

ועדת הכלכלה אישרה ההגבלות על פרסום מוצרי טבק

החוק שאושר לקריאה שנייה ושלישית אוסר על שיווק ופרסום של טבק וסיגריות אלקטרוניות בכל המדיות הפרסומיות, למעט העיתונות המודפסת; כמו כן הוא אוסר על הצגת מוצרי עישון בחנויות

אורנה יפת 17:0918.12.18

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את החוק להגבלת פרסומות ושיווק של מוצרי טבק. מדובר בחקיקה המתקדמת והנוקשה ביותר שנעשתה בישראל בנושא עישון. את הצעת החוק מובילים יו"ר הוועדה איתן כבל (המחנה הציוני) ויהודה גליק (הליכוד) והיא נתמכת על ידי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

 

כיום קובע החוק הגבלות מסוימות על פרסום מוצרי טבק, וחברי הכנסת מציעים לאסור את הפרסום כליל ולהגביל את שיווקו. לפי ההצעה, פרסום מוצרי עישון ייאסר, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת - ובלבד שמשרד הבריאות יפרסם מודעת אזהרה בגודל זהה. כמו כן יוטלו הגבלות על שיווק ובכללן איסור הצגת מוצרי עישון - והם יחולו גם על הדיוטי-פרי. חפיסות הסיגריות יהיו אחידות ויכללו רק את שם המותג ואזהרה ויופחת ריכוז הניקוטין בסיגריות אלקטרוניות.

 

עוד אושר כי חברות שיפרו את העבירות החמורות בחוק צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל.

 

בישיבות הקודמות, במסגרת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית, אף סוכם כי חפיסות הסיגריות יהיו אחידות ויכללו רק את שם המותג ואזהרה ומוצרי עישון לא יוצגו למכירה באופן בולט – גם בדיוטי פרי ובחנויות הנוחות. 

 

איתן כבל איתן כבל צילום: עמית שאבי

 

עוד אושר היום להגדיל את שטח האזהרה על חפיסות הסיגריות מ-30% כיום ל-65%, לקבוע אזהרה על סיגריות אלקטרוניות בגודל 30% מהחפיסה ולהוסיף, בהתאם להצעת ח"כ לאה פדידה, פרטי מוקד גמילה מעישון.

 

כמו כן אושר כי כל החפיסות של מוצרי העישון, למעט סיגרים וטבק למקטרת, יהיו אחידות ויכללו את שם המותג ומענו של היצרן. שר הבריאות יוכל לשנות את הפרטים באישור ועדת הכלכלה. ראש שירותי בריאות הציבור בפועל, ד"ר אודי קלינר, אמר כי רק הסעיף הזה הפחית 0.5% מהעישון באוסטרליה והמשמעות בישראל היא פחות 60 אלף מעשנים. באשר לאייקוס אמר כי מדובר במוצר טבק. בנוסף לכך אושר סעיף המחייב לכלול עלון מידע על נזקי עישון בכל חפיסה.

 

סגן השר יעקב ליצמן מסר: ״העישון הורג ומשרד הבריאות ממשיך להוביל את המאבק בעישון לסוגיו ביד רמה. הנתונים האחרונים מצביעים על ירידה בשיעור העישון בישראל. אני מקווה ומאמין, שעם יישום החוק החדש המגמה תימשך ותתחזק״.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: ״עשינו היום צעד ענק במלחמה בעישון והצבנו את ישראל בחזית המדינות המתקדמות באמצעי החקיקה נגד העישון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x