שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכספים אישרה פיצויים לעוטף עזה; 11 יישובים נוספו לרשימת הזכאים

הפיצויים יינתנו בגין נזקים עקיפים בין מאי 2018 לאפריל 2019 לענפי התיירות, הדבורים, התעשייה, המסחר, השירותים והחקלאות. התקנות יפורסמו בימים הקרובים, והציבור יוכל להגיש בקשה לפיצוי עד ארבעה חודשים מיום פרסומן. רשות המסים: "בעקבות טרור העפיפונים והטרור בכלל, זיהינו כמה בעיות בחקיקה הקיימת, ולנקודות האלה נתנו מענה"

עמרי מילמן 15:4017.12.18

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ב') את מתווה הפיצויים בגין נזקים עקיפים שנגרמו לעסקים ביישובי הדרום ועוטף עזה, שהעלו רשות המסים ומשרד האוצר.

 

 

המתווה מפרט מספר מסלולי פיצויים: מסלול מחזורים (פיצוי דרך השוואה למחזור העסקים בתקופה המקבילה בשנה שעברה) לענף הדבורים, שפעילותו לא מתקיימת באף אחד משטחי הישובים (אלא בשטחי קק"ל) ולכן עד כה לא היה תחת שום מתווה פיצויים (ממאי 2018 ועד לסוף פברואר 2019); מסלול מחזורים לענף התיירות הכפרית (ממאי 2018 ועד סוף אפריל 2019); ומסלול שכר לענפי המסחר, התעשייה, השירותים, החקלאות, התיירות והדבורים (ממאי 2018 ועד סוף פברואר 2019).

 

שריפה באזור עוטף עזה, בחודש יוני השנה שריפה באזור עוטף עזה, בחודש יוני השנה צילום: רויטרס

 

 

מסלול השכר מעניק פיצוי למעסיקים ולעצמאים בגובה הוצאות השכר בגין היעדרות מעבודה בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה, בהתאם להוראות של פיקוד העורף על סגירת מוסדות חינוך ברשות מקומית או סגירת מקום עבודה.

 

על תקופת היעדרות של עד 10 ימים יינתנו פיצויים במסלול מהיר של 370 שקל ליום, ולתקופה ארוכה יותר יינתנו פיצויים בהתאם לנוסחה לפי השכר בפועל של העובדים.

ברשות המסים מציינים כי את התביעות ניתן להגיש עד תום ארבעה חודשים מיום פרסום התקנות ברשומות (שיקרה ככל הנראה בימים הקרובים).

 

11 יישובים נכנסו לרשימת הזכאים

 

עוד אישרה ועדת הכספים הוספת 11 ישובים לרשימת ישובי הספר בעוטף עזה שיוכלו לקבל כעת פיצויים. זאת, במסגרת תוכנית הממשלה "לחיזוק החוסן האזרחי בשדות ובישובי עוטף רצועת עזה" - אבשלום, איבים, גברעם, זמרת, יכיני, כפר מימון, שובה, שדרות, שלומית, תושיה ותקומה.

 

הוועדה גם הוסיפה את היישובים נווה ובני נצרים לרשימת היישובים הנכללים בצו הסיוע לשדרות וליישובי הנגב המערבי, המעניק הטבות שונות - לרבות הטבות מס - לתושבי ישוביי קו העימות בדרום.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, אמר בדיון: "אני משבח את רשות המסים ומשרד האוצר על העבודה. לצד זאת ביקשנו להפוך את ההוראה להוראת קבע, על מנת למנוע את הזעזוע בכל פעם".

 

מירי סביון, המשנה למנהל רשות המסים אמרה בדיון כי "מטרת התקנות שהבאנו כאן היא לפתור כמה בעיות שהתקנות הקיימות לא יכולות לפתור בשל המצב הביטחוני. החל מחודש מאי, בעקבות טרור העפיפונים והטרור בכלל, זיהינו כמה בעיות בחקיקה הקיימת, ולנקודות האלה נתנו מענה. לעניין פיצויים בגין שכר, היו חמישה ימים עד כה בהם הורו לא לקיים פעילות עסקית או לימודים. התיירנים נפגעו מאוד, ההזמנות ירדו עד כמעט אי ביצוע הזמנות בכלל, ולכן נפצה בגין ירידה בשכר או בהשוואה למחזורים קודמים".

 

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול, מסר: "מדובר בהחלטה חשובה ומתבקשת שמכירה בצורך המהותי לפצות את תושבי עוטף עזה שנפגעו מהמצב הביטחוני בשמונת החודשים האחרונים, הורים שהפסידו ימי עבודה, תיירנים ובעלי עסקים. הבשורה החשובה מבחינתנו שכל יישובי המועצה יכללו במתווה, גם אלה שכביכול אינם בתוך עוטף עזה אך נפגעו מהמצב הביטחוני באותה המידה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x