$
בארץ

יועמ"ש הוועדה לביקורת המדינה על מנדלבליט: ההחלטה בעניין מימון הגנת נתניהו "מעלה שאלות"

לטענת עו"ד תומר רוזנר, שהעביר בדיון של הוועדה ביקורת חריפה על אביחי מנדלבליט, החלטת היועץ המשפטי לממשלה חסרה התייחסות לדיני השוחד וניגוד האינטרסים, "מעלה שאלות" ו"נותנת פירוש צר לחוק המתנות"

שחר אילן 13:0717.12.18

היועץ המשפטי של הוועדה לביקורת המדינה, עו"ד תומר רוזנר, מותח ביקורת חריפה על עמדת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, בנושא בקשת נתניהו לקבלת מימון מבעלי הון מקורבים עבור הגנתו המשפטית. לטענת רוזנר, חוות הדעת של מנדלבליט חסרה התייחסות לדיני השוחד וניגוד האינטרסים, "מעלה שאלות" ו"נותנת פרוש צר לחוק המתנות".

 

 

 

 

רוזנר אמר את הדברים בדיון בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, בנושא החלטת הוועדה למתן היתרים של משרד מבקר המדינה שלא להתיר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקבל מימון להגנה במשפטו משני בעלי הון שאינם אזרחים תושבי ישראל. מדובר באיש העסקים ספנסר פרטרידג', ובן דודו של נתניהו, נתן מיליקובסקי. הוועדה למתן היתרים קבעה לפני מספר שבועות כי "מימון הוצאות בחקירות העוסקות בקשר עם בעלי הון לא ראוי שייעשה בידי בעלי הון". הנושא הועבר לוועדה על ידי מנדלבליט, שקבע קודם לכן שחוק המתנות אינו חל על הבקשה כיוון שמדובר בקרוב משפחה ובחבר קרוב.

  

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג

 

 

רוזנר אמר בוועדה ש"הפרשנות שניתנה על ידי היועץ המשפטי לממשלה לחוק המתנות היא צרה מאוד". כן אמר, ש"הנקודה שהייתה חסרה לי בחוות הדעת היא התייחסות לדינים שחלים על ניגוד עניינים כגון שוחד והפרת אמונים. הנושא זה לא נותח כלל בחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, וזה תפקידו. זה מעלה שאלות".

 

נציג היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דני חורין, אמר ש"היועץ קבע שבהינתן קרבת המשפחה ויחסי חברות קרובים חוק המתנות לא חל", אך עם זאת הוא קבע גם שחל איסור על קבלת המימון לפי הכללים המונעים משר לקבל שכר או טובת הנאה זולת שכרו מהממשלה. לכן ועדת החריגים היא הגורם שיכול להחליט אם ניתן לחרוג מהכללים או לא.

 

היועץ המשפטי של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע פרגו, אמרה בדיון: "עמדתי הייתה שחוק המתנות לא חל במקרה הזה, לאור העובדה שמר מיליקובסקי הוא בן דודו של ראש הממשלה ובקשר איתו מגיל 7, ומר פרטרידג' חבר של ראש הממשלה במשך 17 שנה, יש ביניהם קשר חברי ורצוף והם נפגשים כל מספר חודשים בבתיהם".

 

הוועדה, בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני, קראה ליועץ המשפטי לממשלה להבהיר לראש הממשלה שאינו יכול לגייס תרומות מבעלי הון למימון משפטו הן ברמה הנורמטיבית והן בנסיבות העניין, כשההליכים המשפטיים נגדו נוגעים לקשריו עם בעלי הון. יחימוביץ' אמרה ש"מדובר באדם עשיר מאוד שמסוגל לממן את משפטו מכיסו הוא, והונו לא יפגע דרמטית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x