$
בארץ

פרסום ראשון

הפתרון המוצע לייצוא קנאביס: ועדה ייעודית תכריע בנוגע להכנסת בעלי עניין זרים לחברות

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ יואב קיש, מציע כי ועדה ייעודית תבחן עסקאות להכנסת בעלי עניין זרים, שבמשטרה חושבים כי אין מידע מספק לגביהם, לחברות הקנאביס הישראליות. על פי ההצעה, אותה ועדה ייעודית תחליט האם העסקה תבוטל. קיש מקווה כי ההצעה תעלה כבר מחר לקריאה שנייה ושלישית - ותפתח את אפשרות הייצוא

צלי גרינברג 18:4716.12.18

ועדת הפנים והגנת הסביבה צפויה לדון מחר (ב') בתיקון פקודת הסמים המסוכנים, במסגרתה יוסדר גם ייצוא הקנאביס. הפתרון המוצע על ידי יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש, הוא להעביר את סמכויות ביטול עסקה לרכישת 5% ומעלה מחברת קנאביס ישראלית על ידי גורמים זרים, לידי ועדה חיצונית.

 

משטרת ישראל מסתייגת מאפשרות ייצוא הקנאביס בעיקר בשל אפשרות כניסה של גורמים זרים עברייניים לתחום. לכן ביקשו במשטרה שתינתן בידם האפשרות לביטול גורף של כל עסקה או רישיון של חברה עם גורם זר, לגביו לא הצליחה המשטרה לאתר מידע.

 

 

 צילום: בלומברג

 

 

ח"כ קיש מבקש לעדן את בקשת המשטרה ומציע הקמת ועדה, שהרכבה עדיין לא ידוע ויידון בוועדה מחר, אך צפוי להכיל גורמי אכיפה כלכליים רלוונטיים, כגון הרשות לאיסור הלבנת הון. במסגרת זו יינתן בידי חברי הוועדה הכוח להכריע בנוגע לקיום או לביטול עסקה לרכישת 5% ומעלה מחברת קנאביס ישראלית, ואם לאשר או לבטל רישיונה לפעול בתחום.

 

ח"כ קיש אמר לכלכליסט כי "יש לזכור כי ישנם גם שיקולים כלכליים בנושא, וכי מדובר בשוק עם פוטנציאל כלכלי רחב". כיום, כל גורם המבקש להיות בעל עניין בחברת קנאביס מחוייב לקבל אישור מהיק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) לגבי אפשרותו לפעול בתחום, וגם רישיון החברה לעסוק בתחום מותנה בכך. הסדרת הנושא במסגרת ועדת הפנים והגנת הסביבה מעניקה יותר סמכויות ואפשרויות פיקוח למשטרה.

 

ח"כ יואב קיש ח"כ יואב קיש צילום: יואב דודקביץ

 

 

המשטרה תקבל, לאחר הסדרת החקיקה, סמכויות פיקוח על כל שרשרת הערך, החל משלב הגידול ועד לשלב ההפצה, ותהיה בידה הסמכות לבטל רישיונות לעיסוק בתחום ולסגור חוות ומפעלים בצו מינהלי.

 

בוועדה מעריכים כי פיתרון הוועדה הייעודית לבחינת ביטול או אישור עסקה ומתן רישיון לחברה המבקשת לבצע עסקה עם גורמים זרים לגביהם משטרת ישראל אינה מצליחה להשיג את מלוא המידע, תתקבל תחת סייגים כאלו ואחרים, ותעבור כבר מחר לקריאה שנייה ושלישית.

 

אישור הצעת תיקון החוק של ח"כ קיש תהיה אבן דרך לקראת אישור הייצוא, שעתיד להיות מוכרע ע"י הממשלה בדיון אותו מבקשים מזה תקופה משרד האוצר והחקלאות. מי שיכריע בנושא, בסופו של דבר, הוא ראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו.

 

העברת הצעת התיקון בקריאה שנייה ושלישית צפויה לעודד את המשקיעים, להעלות את מחירי מניות חברות הקנאביס הציבוריות ולקדם התעניינות ערה מצד השווקים העולמיים. אז גם יחל מבחנן האמיתי של החברות, שרובן הגיעו לשווי של עשרות מיליוני שקלים ללא מכירות או פעילות המצדיקה אותם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x