$
בארץ

פרשנות

המינוי של זליכה: כחלון לא למד כלום מארדן

שר האוצר נבהל מהמחאה המתגברת והציב את "אביר איכות השלטון" ירון זליכה בראש הוועדה ליוקר המחיה. אלא שזליכה עלול להתברר כתליין של כחלון. וכמו בפארסת המפכ"ל, נראה שהמינוי ייפסל על ידי שומרי הסף, הפעם בשל ניגוד עניינים

משה גורלי 10:2516.12.18

לא זהה אבל מאוד דומה. המשולש שצלעותיו הן השר ארדן, צ'יקו אדרי והשופט אליעזר גולדברג מזכיר את משולש השר משה כחלון, ירון זליכה ועו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר. גולדברג הביא לביטול מינויו של אדרי למפכ"ל, והיועץ של האוצר אחראי לסיום המשוער של כהונתו שטרם החלה של זליכה כיו"ר ועדת יוקר המחיה.

 

 

 

עד עכשיו לא יודעים במשרד המשפטים אם זליכה אכן מונה. כאשר עלה שמו לפני כמה שבועות, התנגד מסינג בגלל צבר ניגודי העניינים של זליכה כיועץ ללקוחות פרטיים במשק הישראלי, כוועדי עובדים גדולים בתחומי המזון והבנקאות, וגם ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. מסקנותיו כיו"ר ועדת יוקר המחיה עשויות להשפיע ישירות על לקוחותיו הפרטיים וזה האל"ף־בי"ת של ניגוד עניינים. לפני מספר חודשים ניסח צוות בראשות עו"ד דני חורין, סגנה של המשנה ליועמ"ש בענייני ייעוץ וחקיקה דינה זילבר, רפורמה שמקלה בבחינת ניגודי העניינים. המקרה של זליכה, אומרים שם, נמצא עמוק בתוך האיסורים גם לאחר שצומצמו. זילבר יישרה קו עם מסינג, אבל המילה האחרונה היא של היועמ"ש אביחי מנדלבליט, אם כחלון יתעקש על המינוי.

 

כבוד לשר הממנה

 

ביום רביעי, כשהתקשורת דיווחה על המינוי, התקשרו למסינג ממשרד המשפטים לבדוק אם שינה את דעתו. התברר שלא. התברר שהמינוי הוכרז מעל ראשו. באותו היום התראיין זליכה בבוקר אצל "קלמן וליברמן" בתאגיד וקרא להקמת ועדה לטיפול ביוקר המחיה. בערב הוא כבר התראיין אצל ירון וילנסקי ומרב בטיטו בגלי צה"ל כמי שיוביל את הוועדה. "הפרסום ברדיו עובד", צייץ אסף ליברמן.

 

 

שר האוצר משה כחלון ופרופ' ירון זליכה שר האוצר משה כחלון ופרופ' ירון זליכה צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

 

 

ניגודי עניינים הוא סעיף בכיר במחלקת "טוהר המידות", והשאלה היא איך זה ש"אביר איכות השלטון" נוטל על עצמו תפקיד שחשוד בניגוד עניינים? וזו בהחלט לא התהייה היחידה. צריך לדבר גם על האישיות. הבוז הארסי שהוא נוהג להתיז על כל מי שהוא לא זליכה. "האם הוועדה שלך תהיה במתכונת ועדת טרכטנברג?", שאל וילנסקי.

 

"טרכטנברג?", זלזל זליכה, "חס וחלילה, אני לא יודע למה אתה מעליב אותי. ועדת טרכטנברג טייחה את המציאות, ואני מתכוון לטפל טיפול יסודי בבעיית המונופולים". אגב, הבוז הזה הוא לא רק חיסרון. לפעמים הוא גם יתרון כי זליכה לא שם על אף אחד. אין לו כבוד גדול למונופולים, אבל, לפחות בריאיון בגל"צ, יש לו כבוד גדול לשר הממנה משה כחלון, שמינה אותו, ולשר הכלכלה ממפלגתו אלי כהן. הוא הרעיף שבחים חמים על השניים. כחלון, שרשם פעם את רפורמת הסלולר, חתום גם על כמה רפורמות כמו זו בחברת חשמל ו"רפורמת" שכר במשטרה. בשתיהן חולקו מיליארדים ושתיהן עלולות להיות מסקנות "מרשיעות" בדו"ח יוקר המחיה של זליכה. שרי האוצר והכלכלה הם רגולטורים שמעשיהם ומחדליהם רלבנטיים ביותר לדו"ח כזה. האם כחלון באמת ממנה את האדם שיקבור אותו?

 

רק לא לפני הבחירות

 

לשאלה מסקרנת זו ארבע תשובות אפשריות. הראשונה, כן. כחלון לא למד מניסיונם של אחרים שזליכה יכול לשבח אותך ואחר כך לרמוס אותך; השנייה, משיחותיו עם זליכה מבין כחלון פחות או יותר שייצא בסדר ולכן הוא לוקח את הסיכון. אבל האופציה הזו נגועה בשחיתות וזליכה כידוע הוא נגד שחיתות; השלישית, הוועדה ממילא לא תספיק לעשות כלום עד הבחירות. זליכה הודיע שייקח לו כשישה חודשים לבדוק את שוק המזון, ואחר כך יש את החשמל ועוד כמאה מונופולים. בקיצור, עד הבחירות לא יהיה כלום ואחר כך אלוהים גדול. בינתיים מצטייר כחלון כמי שמנסה לתת מענה משלו למפלצת המתעוררת;

 

האפשרות הרביעית היא שכחלון המבוהל מהמחאה הציבורית המתגברת מנסה לעקר אותה באמצעות נטרול אחד מדובריה הפוטנציאליים, הרהוטים והמנומקים. כחלון פשוט מנסה להקדים את הציבור שמאיים לצאת שוב לרחובות, עם או בלי אפודים צהובים. ואגב צהובים, האסטרטגיה הזו מזכירה את מכבי תל אביב כדורסל של פעם, שהיתה נוהגת לרכוש את כוכבי הקבוצות הישראליות היריבות כדי להחלישן. כך קונה כחלון כוכב מרכזי של המחאה נגדו ומשלב אותו בקבוצה שלו.

 

ממש לפני זליכה, רואיינה בגל"צ השרה גילה גמליאל, שהופקדה על הטיפול באלימות נגד נשים במגזר הערבי. היא נשאלה אם בכוונתה להקים ועדת חקירה. על כך השיבה כי "ועדות חקירה זה עניין של האופוזיציה. אני ממשלה, אני צריכה להקים ועדה לפעולה ולא לחקירה". נדמה שכחלון צריך לאמץ את ההיגיון הזה.

 

מינוי זליכה נפסל כבר לפני חודשיים

 

היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג כתב לשר האוצר משה כחלון בסוף השבוע כי הובהר לו כבר לפני חודשיים שיש להמנע ממינויו של פרופ' ירון זליכה לעמוד בראשות ועדה לבחינת יוקר המחייה בשל ניגוד עניינים.

 

עוד עולה מהמכתב, שבנסיון לנטרל את ניגודי העניינים התבקש זליכה לוותר על לקוחותיו בתחום הקמעונאות, אולם הוא

סירב. מסינג הסביר כי העובדה שזליכה מייעץ ליו"ר ההסתדרות ולשני ועדים של רשתות קמעונאיות גדולות בתחום המזו פוסלת אותו: "במצב דברים זה, ובשים לב לחלק המשמעותי של המקטע הקמעונאי בתחום המזון, זליכה מצוי בניגוד עניינים שאינו מאפשר את מינויו", כותב מסינג.

 

יועמ"ש האוצר הזכיר גם את האינטרס האישי של זליכה בתובענה ייצוגית שהוגשה נגד תנובה, שמהווה גורם משמעותי בתחום המזון. החלטתו התקבלה על דעתה של עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועמ"ש בתחום הציבורי־מינהלי. מסינג מציין עוד במכתבו כי התבקש לבחון את השתתפותה של גלית אבישי כחברה נוספת בוועדה ליוקר המחיה מטעם שר הכלכלה אלי כהן.

 

משה גורלי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x