$
בארץ

היועץ המשפטי באוצר פוסל את מינוי זליכה לוועדת יוקר המחיה: "הוא בניגוד עניינים"

השרים כחלון וכהן פנו לחשב הכללי לשעבר שיעמוד בראש הוועדה, אך הפנייה נעשתה בניגוד לעמדתו של אסי מסינג, שפסל את מועמדתו של זליכה בשל שורת ניגודי עניינים. כחלון וכהן יכולים לפנות ליועץ המשפטי לממשלה כדי לקבל חוות דעת שתעקוף את הייעוץ המשפטי באוצר

עמרי מילמן 20:4412.12.18

למרות ששר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן ממפלגת כולנו כבר פנו לחשב הכללי לשעבר, פרופ' ירון זליכה בבקשה כי יעמוד בראש הוועדה שתבחן את יוקר המחיה, ל"כלכליסט" נודע כי האפשרות הזו עלתה כבר על הפרק בתקופה האחרונה אולם היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג פסל אותה בפני כחלון שכן לזליכה יש מספר ניגודי עניינים שמונעים ממנו לעמוד בראש וועדה כזו בידיים נקיות.

 

 

זליכה עוסק כיועץ למספר גופים, בהם ועדי עובדים רבים - גם של גופים קמעונאיים המהווים חלק מהמכלול המרכיב את יוקר המחיה - וכן הוא מייעץ ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מקורבו של כחלון. מעבר לכך, זליכה תובע כעת את תנובה בתביעות ייצוגיות בהיקף של חצי מיליארד שקל על כך שניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי וייקרה את השמנת המתוקה 38% ואת הגבינה הלבנה 5%. עם זאת, חרף ההתנגדות של הייעוץ המשפטי של המשרד, כחלון וכהן פנו לזליכה וזה אישר את בקשתם לעמוד בראש הוועדה.

פרופ' ירון זליכה פרופ' ירון זליכה צילום: עמית שעל

 

 

עוד נודע ל"כלכליסט", כי מינוי זליכה לא נעשה בתיאום עם הנהלת האוצר שגילתה זאת רק בדיעבד, וכי מספר בכירים הביעו התנגדות למינוי של מי שזכה לביקורת רבה עוד בעת שכיהן במשרד האוצר, כאשר בלאו הכי האחריות על יצירת הרפורמות וביצוען אמונים עובדי המשרד עצמו.

 

כחלון וכהן יכולים כמובן לפנות כעת ליועץ המשפטי לממשלה לקבל חוות דעת שתעקוף את הייעוץ המשפטי של המשרד, אולם הסיכוי כי יקבלו ממנו תמיכה בנושא אינו גבוה. כאשר זליכה עמד בראש הוועדה שבחנה את קצבאות הנכים, מסינג והמשנה ליועמ"ש דינה זילבר הודיעו כי יש לפסול את מסקנותיו שכן לא נעשה כל הסכם ניגוד עניינים בטרם מונה לתפקיד.

 

מלשכת שר האוצר נמסר: "פרופ' ירון זליכה הוא מהמומחים הגדולים בישראל בתחום הצרכנות ובמלחמה ביוקר המחיה. לא הגיעה חוות דעת משפטית לשר, ואם תגיע היא תיבחן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x