$
בארץ

לחץ ב"כולנו" מיוקר המחיה: מקימים ועדה שתבחן את הנושא בראשות ירון זליכה

זאת, לאור עליות המחירים הרבות שנרשמו בימים האחרונים. עם זאת השאלה היא האם זליכה יכול לעסוק בסוגיה, לאור שירותי הייעוץ שנותן ללקוחות שונים בשוק ; כבל מכנס את ועדת הכלכלה: "לא ייתכן שהמחירים יעלו ואנו נשב בשקט"

עמרי מילמן וצבי זרחיה 15:0412.12.18

שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן פנו לחשב הכללי לשעבר פרופ' ירון זליכה בבקשה כי יעמוד בראש ועדה שתבחן את יוקר המחיה וכיצד ניתן להתמודד איתו לאור עליות המחירים הרבות שנרשמו בימים האחרונים.

 

 

 

רק היום הודיעה רשות המים כי המים צפויים להתקייר ב-4.5% זאת לאחר שאתמול נודע כי החשמל, שהיה אמור להתייקר ב6.5%-8% במקום התייקרות של 6% עליה כבר הכריזו, לצד הכרזות על העלאות מחירים מצדחברות מזון שונות בחודשים האחרונים.

 

השאלה שעולה היא כמובן האם זליכה, שמכהן היום כראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו יכול לעסוק בסוגיה, לאור שירותי הייעוץ שנותן ללקוחות שונים בשוק. כך למשל ייעץ בשנים האחרונות להסתדרות, לוועדי עובדים שונים כמו אל על, היה בורר מטעם הועד של בנק מזרחי ועוד.

 

בנוסף זליכה הגיש תביעות ייצוגיות בהיקף של חצי מיליארד שקל נגד תנובה על כך שניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי וייקרה את השמנת המתוקה ב-38% וגבינה לבנה ב-5%. מה שמעלה עוד יותר תהיות לגבי היכולת שלו לגבש המלצות בנוגע להתמודדות של המדינה מולם.

 

פרופ' ירון זליכה פרופ' ירון זליכה צילום: בועז אופנהיים

 

כבל מכנס את ועדת הכלכלה לדיון בהתייקרויות

 

בתוך כך, יו״ר ועדת הכלכלה ח״כ איתן כבל (המחנה הציוני) יכנס ביום שלישי הקרוב את הוועדה לדיון חרום לנוכח עליות מחירי החשמל, מים, מזון, ומוצרי צריכה בסיסים.

 

כבל אמר כי  "לא ייתכן שהמחירים יעלו ואנו נשב בשקט. הממשלה נעלמה כלא הייתה כאילו אין לה אחריות על הנעשה והחשש הגדול הוא שעלית המחירים שאנו עדים לה היא רק קצה הקרחון והעובדה שהיא עוברת בשקט רק תעשה חשק לעוד חברות להצטרף לחגיגה על כיסו של הצרכן ולהעלות מחירים על גבו - ולזה ועדת הכלכלה בראשותי לא תיתן יד".

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע שהועדה תעקוב אחר גל ההתייקרויות הצפויות במשק, כדי לוודא שחברות מסחריות וגופים שונים לא ינצלו את המצב להעלאת מחירים ולפגיעה בציבור.

 

ח"כ איתן, כבל יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן, כבל יו"ר ועדת הכלכלה צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

"הממשלה קבעה במדיניותה ובהחלטותיה להפחית את יוקר המחיה, והכנסת וכן וועדת הכספים יפעלו ויעקבו אחר יישום ההחלטה בפועל, בעיקר לאור עליית המחירים הצפויה בתחומים שונים כדוגמת החשמל ומוצרי צריכה. לא נאפשר שחברות מסחריות מרכזיות וגופים שונים ינצלו את המצב כדי להעלות מחירים ללא סבירות וללא הצדקה, ועדת הכספים תוודא את יישום ההחלטות שהתקבלו בממשלה שמטרתן להוזיל את יוקר המחיה לציבור".

 

ח”כ עמיר פרץ (המחנה הציוני הציע להנהיג מע״מ דיפרנציאלי. "עליית המחירים הצפויה היא מכה קשה וכואבת לשכבות החלשות ששכרם וקיצבאותיהם לא צפויים לעלות, ולכן יצטרכו לוותר על המצרכים הבסיסיים ביותר. העלייה במחירי החשמל, במחירי מוצרי הצריכה ובארנונה יכולה להיעצר. במקום להוריד מיסים בכל פעם שיש עודפים תקציביים, יש להפנותם לסבסוד שירותים חשובים ומוצרי צריכה בסיסיים אותם יש להכניס לפיקוח, לצד הנהגת מע”מ דיפרנציאלי, וכן, פיקוח הדוק יותר על החברות הגדולות והמונופולים"-אמר.

 

לדבריו, "במדינות אחרות בהן עלויות הייצור גבוהות יותר, מדיניות ממשלתית נכונה מגנה על מוצרי הייסוד ובולמת את עליית המחירים. ניתן לעשות זאת גם כאן."

 

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) הודיע על הנחתה על שולחן הכנסת של הצעת חוק שתקבע כי כל שינוי במחיר החשמל עליו תחליט רשות החשמל, תהיה טעונת אישור ועדת הכספים. "לא ייתכן שמשאב לאומי שהוא מונופול, יתייקר תוך התעלמות מוחלטת מהציבור. זו גניבה מהציבור ששומע שנים של הבטחות על הקלות במחירים מרווחי הגז. אני שומע את הסבריהם של אנשי רשות החשמל ובכירי החבר שפטורים בעצמם מתשלום החשמל ומייחל שהם יתנפצו באחת, מול מחאה ציבורית הולמת. ימי החורף הקר לפנינו וקשישים יחשבו פעמיים אם להדליק את תנורי החימום. אסור לתת להעלאת המחירים הזו, לעבור בשקט", אמר מאיר כהן.

 

המלצות הוועדה לחיזוק עסקים קטנים ובינוניים 

 

במקביל הזדרזו במשרד האוצר והכלכלה להודיע על פרסום עיקרי ההמלצות של הוועדה לחיזוק עסקים קטנים ובינוניים, ועדה שהוקמה כבר בחודש ינואר, אולם מאחר וכחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו החליטו לאשר את תקציב 2019 כבר בחודש מרץ השנה, לא נותר לה כל מקור תקציבי.

 

הוועדה, בראשה עמדו מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ומנכ"ל משרד הכלכלה שי רינסקי סיימה אתמול, לפי הודעת האוצר, את דיוניה המקצועיים.

 

בין ההצהרות עליהן הכריזו כעת המשרדים מופיעים צעדים בתחום המיסוי על מנת לעודד צמיחה והעלאת הפיריון, צעדים להגדלת התחרות בשוק האשראי החוץ בנקאי, הסרת חסמים להשתתפות עסקים קטנים ובינוניים במרכזים ציבוריים, צעדים להפחתת הנטל הרגולטורי והביורוקרטי באמצעות ניטור רגולציה, הגדלת שעות ייעוץ מסובסדות לעסקים זעירים וקידום נשים בעסקים דרך רכש ציבורי, מימון ועוד.

 

שר הכלכלה אלי כהן הודיע כי יפעל כדי ליישם את ההמלצות, וכחלון ציין כי "העסקים הקטנים והבינוניים הם חלק מרכזי מסיפור ההצלחה של כלכלת ישראל. תפקידנו כמדינה לייצר את התנאים כדי שעסקים אלו יוכלו להצליח".

 

במשרד האוצר השיבו לבקשת "כלכליסט" לקבלת הדו"ח המלא כי "הוועדה רק אתמול סיימה את דיוניה וטרם הוגש דו"ח".

 

נשיא להב, עו"ד רועי כהן: "יפה שהחליטו לפרסם את המלצות הוועדה לתכנית נטו עסקים באיחור של חצי שנה. לפי ההודעה מדובר בכותרות בלבד ובמלל רב ולא ברור היכן מסתתרות ההטבות ב 600 מיליון ששקל לעצמאים ולעסקים הקטנים. לא נסתפק עוד במילים ובפירורים אלא במעשים ותוצאות אמיתיות בשטח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x