$
בארץ

נחשף בכלכליסט

מנכ"ל התעשייה האווירית מנסה להרגיע את העובדים: "מהלך ההנפקה לא נעשה במחשכים"

לאחר שפורסמה כוונת רה"מ נתניהו להנפיק 25% מהחברה ולנוכח חששות העובדים, כתב נמרוד שפר כי "הפעילות היא חלק ממהלך לגיוס הון לחברה. הנפקת מניות היא דרך אפקטיבית וזולה"

אמיתי גזית וגולן חזני 21:2011.12.18

"הפעילות בחודשים האחרונים ידועה ולא נעשית במחשכים היא חלק ממהלך לגיוס הון לחברה. הנפקת מניות היא דרך אפקטיבית וזולה", כך כתב היום (ג') נמרוד שפר מנכ"ל התעשייה האווירית (תע"א) נמרוד שפר במייל שהופץ לעובדי החברה. המייל נשלח בעקבות חשיפת "כלכליסט" על כוונת ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשמש בשבועות האחרונים גם כשר הביטחון, לקדם הנפקה של 25% ממניות תע"א בבורסה לפי שווי של 4 מיליארד דולר. בחודש הקרוב תתבקש ועדת השרים להפרטה לאשר את הנפקת מניות תע"א, בשלב הבא החברה תתחיל בסבב פגישות עם חתמים, מנהלי הבורסה המקומית וראשי רשות ני"ע.

 

 

 

בעקבות חשיפת הכוונה הפיץ אתמול יו"ר ארגוני עובדי החברה, יאיר כץ, מכתב ובו טען כי הארגון אינו שותף למהלכי ההנפקה, ולא ייתן יד למהלך אם לא ישותף בו. שפר השיב על כך במכתבו לעובדי כי "המהלך (ההנפקה, א"ג) לא נעשה במחשכים. ככל שנתקדם בתהליך נעדכן את העובדים אני משוכנע שנמצא בהם שותף מלא למהלך".

 

טיל ברק מתוצרת תע"א טיל ברק מתוצרת תע"א

 

 

מאוחר יותר הערב התייחס גם יו"ר החברה הראל לוקר לכוונה לבצע הנפקה. במהלך כנס שנערך במכון אלי הורוביץ לניהול אסטרטגי באוניברסיטת תל אביב. לוקר אמר כי "ההנפקה הכרחית להשגת המטרות העסקיות של החברה. היא תאפשר לגייס הון". כמו כן לדבריו ההנפקה תהפוך את החברה ל"חברה עסקית, שקופה עם חובת גילוי של הרשות לני"ע. המדידה היומיומית של מחיר מניה, תגרום למהפך בד.נ.א של החברה. ללא הנפקה, עתידה של החברה לוט בערפל. רק הנפקה היא הדרך להבטיח את המשך קיומה, משום שאני לא חושב שהממשלה תשקיע הון נוסף בה. התייעלות תגרום לחברה להתכווצות שאינה נכונה לאור התחרות בענף הביטחוני בעולם".

 

 

היו"ר הראל לוקר היו"ר הראל לוקר צילום: חיים צח/ לע"מ

 

גם ליברמן מתנגד

שר הבטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, מתנגד גם הוא להפרטת התעשיה האווירית. בפוסט שפירסם היום בפייסבוק כתב ליברמן: "האם מישהו מעלה על דעתו להפריט את חיל האוויר, חיל הים או חיל השריון? אולי נפריט גם את השב"כ?".

 

לדבריו, "התעשיה האווירית מופקדת על מספר מערכים חשובים ורגישים ביותר לבטחון ישראל. חוות דעת מקצועית של גוף ממלכתי המופקד על הביטחון ואבטחת המידע בתעשיות היבטחוניות, קבע חד משמעית כי התעשייה האווירית חייבת להישאר בידי המדינה. היא צריכה לעבור תהליך התייעלות אבל אסור להפקיד נכס צאן ברזל של האומה בידיים זרות".

 

ליברמן עיכב את הפרטת התעשיה האווירית בעת כהונתו כשר ביטחון. עם זאת, התהליך שמוביל נתניהו נוגע כאמור להנפקה של רבע ממניות החברה עם מגבלות אחזקה לגורם יחיד, כך שהשליטה תישאר בידי המדינה. יש לציין כי תע"א היא חברה מדווחת כבר היום, כחברת אג"ח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x