$
בארץ

ירידה בשיעור התעסוקה של גברים חרדים - 48% בלבד

לפי מרכז המחקר של הכנסת, נרשמה ברבעון השלישי ירידה בשיעור התעסוקה לאחר שנתיים שבהם לא ירד מ-51%; מנגד, שיעור התעסוקה של נשים חרדיות משתווה לשיעור הכללי - 74%

שחר אילן וצבי זרחיה 17:5111.12.18
שיעור הגברים החרדים העובדים ירד ברבעון השלישי של השנה אל מתחת ל-50% ועומד על 48% בלבד. זאת לאחר שנתיים שבהם הוא לא ירד מ-51% ולעומת 82% בקרב כלל הגברים בישראל, כך עולה ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוגש לוועדת הכספים. לפיכך, הסיכוי שיושג יעד התעסוקה שהוגדר לגברים חרדים עד שנת 2020 - 63% - הוא אפסי.

 

 

 

לעומת זאת, הנשים החרדיות עברו מזמן את היעד שהוגדר על 63%. שעור התעסוקה שלהן עומד על 74% ומשתווה לכלל הנשים הישראליות.

 צילום: גיל יוחנן

 

בישיבת ועדת הכספים שדנה במסמך העריך נציג נציבות שירות המדינה נחמיה שטיינברגר שבשירות המדינה עובדים רק 1.3% חרדים, לעומת יעד של 7%. זאת על פי מחקר שערך החוקר אסף מלחי עבור האוצר.

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני האשים את הנציבות בהפרת החוק המחייב העדפה מתקנת לחרדים בשירות המדינה. גפני אומר ש"המשמעות היא שמי שמדבר על שילוב חרדים אומר דברים צבועים". הוא טען ש"יש המון גברים חרדים שרוצים להתפרנס".

 

ח"כ מיקי לוי מיש עתיד אמר ש"צריך לבודק למה שיעור הגברים החרדים המועסקים ירד מתחת ל-50% . חייבים לשלב את האוכלוסייה הזאת בעבודה. נשלם מחיר כבד אם הממשלה לא תעשה צעדים".

 

ראש תוכנית חרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר גלעד מלאך, אמר שהסיבה העיקרית לעצירת הגידול בתעסוקת חרדים היא "הגדלת התמריצים הממשלתיים לאברכים להישאר בכולל ולא לצאת לעבוד. התמריצים שהובילה הממשלה האחרונה כוללים את הכפלת תקציב האברכים, החזרת קצבת הבטחת הכנסה לחרדים, ביטול התניית תעסוקה של הגבר לצורך מתן הנחות במעונות יום ותמיכות נוספות". לדבריו, "יד מדינתית אחת מנסה לשלב חרדים בעוד היד האחרת בולמת אותם מלהשתלב בתעסוקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x