$
בארץ

פרסום ראשון

בניגוד להערכה הקודמת, החשמל הביתי צפוי להתייקר בינואר בין 6.5% ל-8.1%

עפ"י הערכה קודמת של רשות החשמל התעריף היה אמור לעלות בינואר בכ-6%. כעת מוסרת רשות החשמל שחישובים עדכניים כוללים את עלויות התשתית, ולכן ההתייקרות לצרכן הביתי עשויה להגיע אפילו עד 8.1%

ליאור גוטמן 13:4211.12.18

השימוע בנוגע להתייקרות הצפויה בתעריף החשמל עוד לא הסתיים, וכבר הוא מתעדכן לרעה - לפי חישובים עדכניים שעשתה רשות החשמל התעריף הממוצע לצרכן הביתי יתייקר בינואר הקרוב בשיעור שבין 6.5% ל-8.1%. כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

 

אחד הראשונים שעלו על בעיות בחישוב המקורי בחישוב המקורי היה עו"ד נדב אולגן ממשרד עו"ד ארדינסט בן נתן טולידאנו, שניתח את השימוע של רשות החשמל ומצא לטענתו אי דיוקים בחישובי הרשות.

 

 

ד"ר אסף אילת, יו"ר רשות החשמל ד"ר אסף אילת, יו"ר רשות החשמל צילום: עמית שעל

 

לטענת אולגן רשות החשמל פיצלה בינואר 2018 את תעריף התשתית בתצורתו הנוכחית לשני רכיבים: תעריף הזרמה (באג' לקוט"ש לפי שימוש), ותעריף תשתית קבוע (בש"ח לגודל החיבור). לפיכך, הפרדה זו אינה מאפשרת לכאורה לערוך השוואה אפקטיבית של השינוי שירשם בינואר, כלומר ההתייקרות שרשות החשמל סימנה בשיעור של כ-6%.

 

אז מה תהיה ההתייקרות שכולם נרגיש בכיס כבר בעוד שלושה שבועות? לפי אולגן "האמור בהודעת הרשות ביחס לשימוע, אינו מדויק", הוא קובע, ומסביר ש"לפי הודעת הרשות צפוי תעריף החשמל לעלות בממוצע לצרכן הביתי בכ-6% ויעמוד מעתה על כ-49 אג' לקוט"ש (לא כולל מע"מ - ל"ג), הרי שלפי חישובנו יעמוד שיעור העלייה, כאשר מביאים בחשבון את שני רכיבי תעריף התשתית, על כ-7.5% לצרכן ביתי שגודל החיבור שלו 25 אמפר ועל כ-10% לצרכן ביתי שגודל החיבור שלו 40 אמפר".

 

לפי אולגן נכונים והניתוח שמשרדו עשה מדויק יותר מזה של רשות החשמל, אזי בתים חדשים מהשנים האחרונות, שמחזיקים חיבור של 40 אמפר, יספגו זינוק של כ-10% בתעריף החשמל. הדרך היחידה להישאר בטווח ה-6% עליה הצהירה הרשות היא לתת פטור לשנת אחת מעמלת תשתית שפוצלה בינואר 2018.

 

מרשות החשמל נמסר בתגובה שחישובים עדכניים כוללים את עלויות התשתית ולכן ההתייקרות לצרכן הביתי תנוע בין 6.5% ל-8.1%.

 

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש מסר בתגובה כי "המגזר העסקי עומד בהתנגדותו הנחרצת לאופן העלאת התעריף, ודורש מרשות החשמל לעלות את התעריף באופן אחראי ומידתי. יש לפרוס את העלייה המתוכננת בתעריף החשמל על פני מספר שנים ובכך לצמצם את הגידול השנתי בתעריף לשנת 2019. יש לזכור כי העלאת תעריפי החשמל מצטרפת להעלאת תעריפי המים והארנונה על ידי הממשלה, שאחראית באופן ישיר להעלאת יוקר המחייה. החשמל הינו מרכיב משמעותי בסל ההוצאות, הן של הצרכן הביתי והן של המגזר העסקי, והעלאת תעריפי החשמל בצורה קיצונית, תפגע באופן ישיר בכלל אזרחי ישראל"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x