$
בארץ

הערכות במשק החשמל: כניסת מתקנים סולארים והמס על הפחם ישפיעו על תעריף 2019

על פי ההערכות, תעריף החשמל עלול להיות מושפע מכניסה מאסיבית של מתקנים סולאריים לייצור חשמל "ירוק", בעיקר הודות לתעריף התמרוץ שרשות החשמל נתנה להם במרץ האחרון עם שחרור המכסה להקמת מתקנים על גגות

ליאור גוטמן 16:2609.12.18

משק החשמל עוד לא סיים לעכל את השימוע שיצא לאחרונה לקראת ההתייקרות בינואר בשיעור של 6% וכבר "נשלפו" מחשבונים וירטואלים שמנסים לנחש מה יקרה בסוף השנה הבאה. על פי ההערכות, תעריף החשמל עלול להיות מושפע מכניסה מאסיבית של מתקנים סולאריים לייצור חשמל "ירוק", בעיקר הודות לתעריף התמרוץ שרשות החשמל נתנה להם במרץ האחרון עם שחרור המכסה להקמת מתקנים על גגות.

 

 

 

 

חשמל סולארי חשמל סולארי צילום: חגי דקל

 

ברשות החשמל הודו בזמנו שככל שיוקמו יותר מתקנים אז תעריף החשמל הכללי יסבסד אותם, אולם בפועל כולם מחכים לראות כמה מתקנים יוקמו בפועל. תחום נוסף שישפיע לרעה על התעריף הוא העלאת המס הישיר (בלו) על הפחם. מדובר בהחלטה מחוק ההסדרים האחרון במסגרתה נקבעה העלאה של המס שמוטל על פחם בו משתמשת חברת החשמל, כאשר גם פה החישוב המדויק על כמה ישלם הציבור יחכה לסוף השנה: המס על הפחם אולי יעלה אבל השימוש בו הולך ופוחת והגיע לרמה של כ-27% מסל הדלקים של חברת החשמל, כך שככל שהשימוש בפחם ילך ויפחת תתמתן ההשפעה שלו על התעריף הכללי.

 

מה שיכול להציל את המצב הוא מכירת תחנות הכוח של חברת החשמל. זו יצאה לדרך החודש עם מכרז ראשון לתחנת הכוח באלון תבור, אחת מתוך 5 תחנות שחברת החשמל חויבה למכור במסגרת הרפורמה שם. הערכות המחיר הלא רשמיות לתחנה נעות בין 800 מיליון למיליארד שקל, אולם ככל שחברת החשמל תמכור את תחנת הכוח במחיר גבוה ממה שבספרים שלה, ההפרש "יתגלגל" חזרה לציבור באמצעות הפחתות תעריף עתידיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x