$
בארץ

מנכ"לית משרד המשפטים: "מסלול הכשרת רו"ח הוא לא נורמלי ומרחיק סטודנטים"

לדברי אמי פלמור, לאחר השינויים שבוחנים היום במועצת רואי החשבון "יהיו לימודים אחרים, קצרים יותר, שמתמקדים במהות ולא בשינון ומותאמים לפניו החדשות של הענף"

עמרי מילמן 11:1804.12.18

"מסלול ההכשרה הארוך והיקר מרחיק סטודנטים מצוינים ואיכותיים ממקצוע ראיית החשבון", כך אמרה אמי פלמור מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי החשבון בכנס המסים האחרון של BDO וגולדפרב זליגמן.

 

 

 

על ענף עריכת הדין אמרה פלמור: "ראוי להבחין בין לימודי המשפטים לבין העיסוק במקצוע. בעיני זה מקצוע שאפשר ללמוד אותו. לימודים יכולים להיות פתוחים למי שרוצה ללמוד אותם, ובמקביל, יש לי כבוד לשומרי הסף של זכויות עבריינים וחשודים ולמי שמייצגים את האזרחים בעסקאות משמעותיות בחייהם. אי אפשר להתפשר על האיכות של האנשים האלה. הייתי רצה שנתייחס בכבוד ובזהירות להתאמה הנדרשת למקצוע עריכת הדין, כפי שקיים, למשל, ביחס למקצועות רגישים אחרים כמו רופאים".

 

דני מרגלית, יו"ר BDO דני מרגלית, יו"ר BDO צילום: עמית שעל

 

 

על מועצת רואי החשבון אמרה פלמור, כי היא עוברת כיום מהפכה שבה התהליכים נעשים בשיתוף הציבור ובהתייעצות עם ציבור רואי החשבון והסטודנטים. פלמור ציינה את הפחתת האגרות השנתיות והדגישה את הפחתת אגרת הפטור מבחינות לסטודנטים, שלדבריה: "לולא הוצפה בפנינו על ידי הסטודנטים לא היינו מפחיתים אותה באופן כה משמעותי".

 

עם זאת, את מסלול ההכשרה היא מגדירה כלא סביר, במסגרתו כדי להיות רואה חשבון דרוש תואר של 3 שנים וכן שנת השלמה שעולה כ-25 אלף

שקל.

 

פלמור טענה, כי לאחר השינויים שבוחנים היום במועצת רואי החשבון "יהיו לימודים אחרים, קצרים יותר, שמתמקדים במהות ולא בשינון ומותאמים לפניו החדשות של ענף ראיית חשבון לאור כניסת ה-AI וההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום".

 

פלמור הודתה למנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה על שיתוף הפעולה בנושא. לדברי פלמור, צריך להחזיר את הביקוש למקצוע. "ברגע שהמקצוע יהיה אטרקטיבי בעיני אנשים מבריקים, תהיה תחרות טובה. הצעדים הקונקרטיים הם שינוי וצמצום תכנית הלימודים; או שלוש שנים ללא התמחות, או 7 סמסטרים עם התמחות בסמסטר השביעי."

 

יו"ר BDO רו"ח דני מרגלית התייחס להעלאת הריבית של בנק ישראל בחודש שעבר ואמר: "ריבית בנק ישראל עלתה עלייה מינורית, אך מסמלת תחילת מגמה של עליית ריבית. המצב שהיה בשנים האחרונות של ריבית אפסית הוא מצב לא טבעי. בכלכלה, יש ערך לזמן "time is money" ולכן ריבית אפס לא יכולה להיות מצב ארוך טווח. הריבית הנמוכה נבעה ממדיניות עידוד למשק, בישראל ובכל העולם, כדי להתגבר על המשבר הפיננסי של 2008/9. לכן העלאת הריבית מהווה למעשה הבעת אמון של בנק ישראל בחוזקת הכלכלה הישראלית במצב בו המשק נמצא בנק ישראל יכול, בהדרגה ובמתינות, להתחיל להעלות את הריבית. כיום יש אנומליה – הריבית בישראל נמוכה מאשר הריבית בארה"ב. ברור שלאורך זמן זה לא מצב סביר. פרמיית הסיכון של השקל גבוהה מפרמיית הסיכון של הדולר, ולכן זה פער ריביות לא סביר".

 

 

עו"ד טל עצמון עו"ד טל עצמון צילום: נתי חדד

 

עו"ד טל עצמון ראש מחלקת מיסים במשרד גולדפרב זליגמן אמר בכנס: "אנו רואים יותר ויותר מקרים בהם באה האקטיביות של פקידי רשות המסים לידי ביטוי, הן בפשיטות פתאומיות של רשות המסים על חברות; הן בשימוש בכלים חדשים שהפכו שכיחים קרי התכתבויות פנימיות בין עובדי החברה, אשר משמשות לעיתים כאקדח מעשן.״ לכן״ מוסיף עצמון ״יש להקפיד הרבה יותר מבעבר על הכנה מוקדמת, שימוש בחוות דעת משפטיות ויתר זהירות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x