$
בארץ

מחאת הנשים: חסימות לסירוגין בת"א ובירושלים, טיסות עוכבו

לאורך היום מתקיימות שביתה ושורת עצרות והפגנות נגד הטיפול באלימות כלפי נשים. ת"א קמה למיצג נעליים אדומות. ההפגנות בצמתים החלו ב-9:30 ליד קריית הממשלה ובכניסה לבירה. ב-19:30: עצרת בכיכר רבין. בשל חסימות בנתב"ג, תשע טיסות מעוכבות

כתבי ynet 14:3804.12.18

הבוקר (ג') יצאה לדרך המחאה נגד הטיפול באלימות כלפי נשים, שכוללת שביתה המונית שמלווה בהפגנות ואירועים רבים בעשרות מוקדים ברחבי הארץ.

 

מ-9:30 החלו הפגנות בצמתים מרכזיים שעלולות לשבש את התנועה בערים השונות. הראשונה הייתה בצומת עזריאלי בתל אביב, מתחת לבניין קריית הממשלה, שם קראו כמה מאות המפגינות והמפגינים: "די, נמאס, תרשיעו כל אנס". הם נושאים שלטים שעליהם נכתב: "די לרצח נשים" וחסמו את הפנייה דרומה לרחוב מנחם בגין, ובהמשך את דרך השלום ואת רחוב יגאל אלון. חלק מהמפגינות והמפגינים נהדפו בכוח על ידי השוטרים. כמה מהנהגים הביעו כעס על ההפרעה ואמרו להם: "לכו תחסמו את ביבי, מה אתם רוצים מאיתנו?". במקביל, בשל חסימות באזור נתב"ג - תשע טיסות מעוכבות.

 

 

נחמה ריבלין ועובדות בית הנשיא במחאת הנשים נחמה ריבלין ועובדות בית הנשיא במחאת הנשים צילום: מתוך חשבון הטוויטר של ראובן ריבלין

 

 

 

 

 

אמונה, סטודנטית באוניברסיטה, אמרה: "אני שמחה שהאוניברסיטה נתנה לנו את השעה הזו. כסטודנטים אנחנו צריכים לדרוש שינוי ברמת החקיקה והאכיפה. בכל המישורים נדרשת יציאה מהאדישות. אנחנו 50 אחוזים מהאוכלוסייה והגיע הזמן לצעוק בקול".

 

אחת המפגינות בתל אביב הוסיפה: "לא ייתכן שמחצית מהנשים שנרצחו בשנתיים האחרונות התלוננו לפני כן במשטרה".

 

בירושלים חסמו כ-50 נשים את הכניסה לעיר והן קוראות: "די לרצח נשים". שוטרים הכווינו את התנועה ואפשרו את זרימתה. החסימה הסתיימה בסביבות 10:30, והפעילות החלו להתכונן לעצרת שתתקיים ב-12:00 בכיכר ספרא. כ-50 נשים וגבר אחד מפגינים בצומת בית ליד שבשרון אך לא מפריעים לתנועה. בחיפה מפגינים כ-150 בני אדם בגן הזיכרון.

מיצג של נעליים אדומות, כחלק ממחאת הנשים, כיכר הבימה בתל אביב
מיצג של נעליים אדומות, כחלק ממחאת הנשים, כיכר הבימה בתל אביב צילום: נועה לוי

  

האירוע שפתח את הבוקר נגלה לעוברים ושבים בכיכר הבימה בתל אביב, שחזו במיצג של מאות נעליים אדומות שנפרשו במקום. ברחבת עיריית באר שבע התאספו כ-200 נשים וגברים לקראת עצרת מחאה. בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בירושלים הודבקו שמות של נרצחות על הכיסאות, ונכתב בין השאר: "כאן יארא איוב כבר לא תשב. מי הבאה?". עשרות עובדי ועובדות עיריית חדרה, יחד עם נציגות מארגוני נשים בעיר, השתתפו בטקס שנמשך 24 דקות לציון 24 הנשים שנרצחו מתחילת השנה. עצרות דומה התקיימה גםבעיריות הרצליה, פתח תקווה ונתניה.

 

הפגנות התקיימו גם ביישובים רבים במגזר הערבי. עשרות נשים וגברים בטירה, קלנסווהוטייבה הפגינו הבוקר נגד הטיפול במקרי הרצח של נשים. הם הניפו תמונות של הנרצחות ודרשו להמשיך במאבק במטרה לסיים את האלימות והפשיעה.

 

"מצב חירום" – מכנים זאת בקואליציה של 50 ארגוני נשים וחברה אזרחית שהתאגדו לקראת תום השנה המדממת ביותר מאז 2011, ובמהלכה נרצחו עד כה 24 נשים. ברשתות החברתיות שיתפו גולשות רבות, בהן אמניות, שחקניות ועוד, תמונות שלהן תחת התגית "מצב חירום".

 

הפגנת נשים נגד אלימות נגד נשים בצומת תל יוסף, עמק יזרעאל הפגנת נשים נגד אלימות נגד נשים בצומת תל יוסף, עמק יזרעאל

  

הפגנות התקיימו גם ביישובים רבים במגזר הערבי. עשרות נשים וגברים בטירה, קלנסווה וטייבה הפגינו הבוקר נגד הטיפול במקרי הרצח של נשים. הם הניפו תמונות של הנרצחות ודרשו להמשיך במאבק במטרה לסיים את האלימות והפשיעה.

 

 "מצב חירום" – מכנים זאת בקואליציה של 50 ארגוני נשים וחברה אזרחית שהתאגדו לקראת תום השנה המדממת ביותר מאז 2011, ובמהלכה נרצחו עד כה 24 נשים. ברשתות החברתיות שיתפו גולשות רבות, בהן אמניות, שחקניות ועוד, תמונות שלהן תחת התגית "מצב חירום".

 

  

 

חסימת כבישים בצומת עזריאלי, הבוקר חסימת כבישים בצומת עזריאלי, הבוקר צילום: שחר חי

  

סדר יום: מה יכלול יום המחאה?

 

יום המחאה יחל ב-9:30 בהתאספות בעשרות צמתים ברחבי הארץ, בין היתר עזריאלי בתל אביב, גשר המיתרים בירושלים, מרכז חורב בחיפה, מול העירייה בבאר שבע, שרונים ובית ליד. כחלק מהמחאה, צמתים צפויים להיחסם וייגרמו שיבושי תנועה. לרשימה המלאה – לחצו כאן.

 

  • ב-10:00 מבקשות מארגנות המחאה מהציבור הרחב לעמוד במשך 24 דקות ברחובות, בכיכרות, בכניסה למשרדים ובמוקדי ההפגנות - לזכר 24 הנשים שנרצחו מתחילת השנה.

 

  • ב-10:30 תתקיים עצרת ו"צעדת אבל" שתצא מבית ויצו בתל אביב, בהשתתפות משפחות של נשים שנרצחו בשנים האחרונות, שיישאו "ארונות קבורה" עם שמות הקורבנות.

 

  • בין 12:00 ל-14:00 יתקיימו בשדרות רוטשילד בתל אביב מיצגים והופעות תחת הכותרת "השדרה האדומה".

 

 

מחאת הנשים, מכללת לוינסקי לחינוך מחאת הנשים, מכללת לוינסקי לחינוך צילום: יחצ

 

  • בין 14:00 ל-16:00 יתקיים בכיכר הבימה בתל אביב מיצג מחאה וזיכרון של מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, תחת הכותרת "לכל אישה יש שם", שבו תיערך הפגנה ויוקראו שמות הנרצחות.

 

  • ב-17:00 תתקיים בגינת לוינסקי בתל אביב מחאה על האלימות כלפי נשים בדרום העיר, כשבוע לאחר הרצח של הנערה האריתריאית סילבנה צגאיי בידי בן הזוג של אמה.

 

  • ב-19:30 יתקיים האירוע המרכזי של יום המחאה: עצרת ענק בכיכר רבין בתל אביב, שאליה ייצאו הסעות מכל רחבי הארץ.

 

לאורך כל היום יפעל "זכותון לשובתת" - ייעוץ משפטי חינם בנושאי השביתה בקו הפתוח של שדולת הנשים בישראל, שייתן מענה בעברית במספר 03-6120000 ובערבית במספר 03-7797372.

 

מחאת הנשים: ירושלים מחאת הנשים: ירושלים

 

נציבות שירות המדינה, משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי שפכו מים קרים על מהלך שצבר תאוצה לקראת שביתת נשים ברוב הרשויות המקומיות הגדולות, כשהודיעו שהשובתות ייאלצו לקחת יום חופש על חשבונן או שזה ינוכה משכרן, בניגוד להבטחת ראשי הרשויות. כך גם לגבי נשים שיבקשו להשתתף בפעילויות המחאה ויידרשו לצורך כך לצאת באמצע יום העבודה. בעקבות ההנחיה, רשויות רבות חזרו בהן והודיעו לעובדות כי לא יוכלו לממן עבורן את יום השביתה.

 

 

מחאת נשות רשות שדות התעופה מחאת נשות רשות שדות התעופה צילום: ב.לוי

 

עם זאת, בחברות מסחריות, עסקים קטנים וגופים פרטיים רבים יתמכו במחאה ויממנו לנשים - חלקם אף לגברים - את יום השביתה. עם התאגידים המסחריים הגדולים שהודיעו על כך נמנים בנק הפועלים, הבנק הבינלאומי, סופר פארם, פלאפון, גוגל ישראל, פייסבוק ישראל, הוט, רמי לוי, טיב טעם, רשת מלונות פתאל, ישראייר, דיזנגוף סנטר, פלאפון, פרטנר, רשת החינוך עמל, שטראוס, ישראכרט, יוניליוור, כ.א.ל וצים.

 

רק לפני עשרה ימים צוין יום המאבק באלימות כלפי נשים, שבסופו התקיימה צעדה שהסתיימה בעצרת ברחבת הסינמטק בתל אביב, וכללה מאות משתתפים בלבד. מאז נרצחו שתי נערות – יארא איוב בת ה-16 מגוש חלב וסילבנה צגאיי בת ה-13 מדרום תל אביב. שני המקרים הללו, שהתווספו ל-22 מתחילת השנה, הציתו את אש המחאה, שנראה שתכלול כעת פי כמה וכמה משתתפים.

 

דרישתן העיקרית של המארגנות היא תקצוב התוכנית הממשלתית למאבק באלימות נגד נשים, שאושרה לפני כשנה וחצי, בעלות של רבע מיליארד שקל שייפרסו על פני חמש שנים. התוכנית כוללת בין היתר הצבת עובד סוציאלי בכל תחנות המשטרה, שימוש באזיקונים אלקטרוניים נגד גברים מכים, הקמת מקלטים לנשים הרות, הרחבת תוכנית השיקום לגברים מכים והרחבת התוכנית להוצאת נשים מוכות לחו"ל כדי להגן עליהן.

 

 

הפגנת נשים היום באוניברסיטת בן גוריון הפגנת נשים היום באוניברסיטת בן גוריון צילום: יובל רויטמן

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x