$
בארץ

מחאת הנשים? את רוב השרים זה לא מעניין

רגע לפני המחאה היום נגד האלימות כלפי נשים פנה כלכליסט לשרי הממשלה בשאלה: כיצד יש לטפל בתופעה. רק 8 מ־19 שרים טרחו להשיב, איש מהם לא הודה במחדלים או דרש תוספת תקציב דחופה

שחר אילן 06:5804.12.18

שתיקת הכבשים של ממשלת ישראל בנושא מחאת הנשים נמשכה גם אתמול (ב'). רק שמונה שרים מתוך 19 הגיבו למשאל שערך "כלכליסט" בנושא מדיניות הממשלה בנוגע למאבק ברצח הנשים. מתוכם איש לא קרא להוסיף מיידית תקציבים, ואיש לא ביקר את מחדלי הממשלה הרבים בהיעדר טיפול בנושא. קשה שלא להתרשם שבממשלה הזאת מחכים שגל המחאה יחלוף וישכח - עד הרצח הבא.

 

 

 

 

"הזדעזעתי פעמיים"

 

"כלכליסט" הפנה אתמול ל־19 השרים את השאלה: "מה עמדת השר/ה לגבי מחאת הנשים מחר (יום שלישי) בנושא רצח הנשים. האם הממשלה עשתה די עד כה? ומה עליה לעשות כדי להיאבק מיידית בתופעה?".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בחר בשבוע שעבר להודיע על הקמת ועדת שרים בראשותו למאבק באלימות נגד נשים במקום להודיע על תוספות תקציב. אחר כך התבזה כשהתברר שוועדה כזו כבר קיימת והעומד בראשה הוא חבר מפלגתו, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. לשכת ראש הממשלה העבירה אתמול ל"כלכליסט" דברים שאמר ביום ראשון באירוע בבית הנשיא שבהם הסביר למה חשוב כל כך שהוא (ולא השר ארדן) יעמוד בראש הוועדה. לדבריו, "יש מעט מאוד ועדות שרים שאני עומד בראשן ואלה ועדות שעובדות. יש ועדת שרים לרגולציה, אני עומד בראשה, ובתוך שלוש שנים העלינו את ישראל במדרג התחרותיות העולמי מהמקום ה־25 למקום ה־17. עכשיו אעמוד בראש הוועדה שתפעל להבטיח עתיד טוב יותר לקורבנות האלימות המחפירה הזאת".

  

 

 

ראש הממשלה סבור שיש להשקיע בעיקר בצעדים נגד גברים אלימים. הוא אמר: "אני הזדעזעתי פעמיים. פעם אחת ממה שעובר על הנשים ופעם שנייה ממה שלא עובר על הגברים המכים, שום דבר, כמעט שום דבר. זה כמו טרור ואנחנו נלחמים בטרוריסטים. יש פה ליקויים יסודיים, ואנחנו נכנס את הוועדה פעם אחר פעם במטרה לתקן אותם".

 

אתמול נידונו בכנסת ארבע הצעת אי־אמון בנושא מחדל רצח הנשים. הקואליציה בחרה בפעם השלישית להחרים את ההצבעות, וכתוצאה מכך האופוזיציה ניצחה לכאורה ברוב של כ־50 קולות בכל ההצעות. אין לכך שום משמעות מעשית מכיוון שכדי שהממשלה תיפול דרוש רוב של 61. שר העבודה והרווחה חיים כץ מהליכוד היה אמור להשיב להצעות, אבל ירד מהדוכן, מחאה על כך שחברות הכנסת הלוחמות באלימות במשפחה התכנסו בדיוק באותו הרגע לצילום מחאה.

 

בנאום הגנוז, שהעביר ל"כלכליסט", בחר כץ להתמקד במה שכבר נעשה ולא במה שלא נעשה או שצריך להיעשות. לדבריו, "בשנים האחרונות היתה פריצת דרך משמעותית בטיפול באלימות במשפחה, לאחר קרוב לשני עשורים של קיפאון. תעריפי המקלטים עלו בעשרות אחוזים, התקציב לטיפול באלימות במשפחה עלה מ־52 מיליון שקל לכ־100 מיליון שקל. המשרד מפעיל 113 מרכזים למניעה וטיפול באלימות במשפחה בפריסה ארצית". כץ טען ש"העלייה בתקציבים מאפשרת שיקום איכותי וטוב יותר לנפגעים ולפוגעים". הוא לא שכח לציין שהודעת ראש הממשלה שייקח את הטיפול באלימות במשפחה תחת חסותו "תשפר עוד יותר את המוגנות של נפגעי העבירה".

 

במה התגאה ארדן

 

השר ארדן נשלח בשבוע שעבר בשם הממשלה להסביר למה היא דוחה את הצעות האופוזיציה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית. גם הוא העביר את נאומו באותו אירוע. ארדן בחר להתעלם מההבטחות של הקואליציה שהופרו לתוספות תקציב. הוא התגאה שכיו"ר ועדת השרים למאבק באלימות (תפקיד שנראה שבינתיים הוא הודח ממנו) העביר בממשלה את תוכנית החומש למאבק באלימות במשפחה. אבל הוא גם הודה ש"חלק ממרכיבי התוכנית מיושמים כבר היום. אבל ברור שחלק הארי של התוכנית מחייב תקצוב תוספתי של משרד האוצר", במילים אחרות: חלק בלתי מבוטל אינו מיושם.

 

יתר השרים שענו למשאל הסתפקו בהצהרות על חשיבות הנושא. "אתמוך בכל הצעה למיגור התופעה", מסר שר התקשורת איוב קרא מהליכוד. שר התחבורה ישראל כץ תומך בהחלטת נתניהו לעמוד בראש ועדת השרים. שר החקלאות אורי אריאל קרא לחינוך לסובלנות. ואילו שרת התרבות והספורט מירי רגב ציינה כי "יש חשיבות רבה בהעלאת המודעות לתופעה החמורה של אלימות נגד נשים לכל אורך השנה".

 

בין 11 השרים שהעדיפו לשתוק בנוגע לשביתת הנשים היום בולטים במיוחד השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, שר האוצר משה כחלון ושני בכירי הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד.

 

עוד לא השיבו: השר צחי הנגבי מהליכוד בטענה שאינו משיב למשאלים, שר האנרגיה יובל שטייניץ, שר התיירות יריב לוין, השר להגנת הסביבה זאב אלקין ושר המדע אופיר אקוניס מהליכוד, שר הכלכלה אלי כהן מכולנו ושר הפנים אריה דרעי מש"ס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x